שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוז רוזנברג וניר חסון
עוז רוזנברג וניר חסון

פחות מחודש לאחר פעולת "תג מחיר" במנזר השתקנים בלטרון, שבה נשרפה דלת הכניסה ורוססו כתובות בעד מאחז מגרון ובגנות הנצרות, הושחת גם המנזר של המסדר הפרנציסקני בהר ציון בירושלים. אתמול בבוקר התגלו על שער המנזר שתי כתובות: "תג מחיר" ו"ישו בן זונה".

ראשי המנזר מיהרו להודיע על כך למשטרה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטה, הורה על הקמת צוות חקירה מיוחד ביחידה המרכזית כדי לתפוס את האחראים למעשה. זמן קצר לאחר שהתגלתה ההשחתה מחקו עובדי עיריית ירושלים את הכתובות.

אנשי המסדר הפרנציסקני, שמחזיקים בבעלות על חלק ניכר מהמקומות הקדושים בישראל, רואים בהר ציון ובאולם הסעודה האחרונה שעליו את האחיזה החשובה ביותר של המסדר בארץ הקודש זה כ-800 שנה.

ראש המסדר הפרנציסקני ו"שומר המקומות הקדושים", הקוסטוס פייר בטיסטה פיצאבלה, התבטא בחריפות נגד תופעת תג מחיר בראיון שנתן ל"הארץ" לפני כמה שבועות. "כשאומרים לישראלים ‘נצרות', הם מיד חושבים על השואה והאינקוויזיציה. אנשים לא יודעים שאנחנו כאן ושיש לנו כאן שורשים. יש לי רושם שהיחס אלינו מייצג תופעות בכל החברה הישראלית", אמר.

לאחר פעולת תג מחיר במנזר בלטרון לפני כחודש, כתבו ראשי הכנסייה הקתולית ובהם הקוסטוס מכתב מחאה: "מה קורה בחברה הישראלית היום שמאפשר לנוצרים להפוך לקורבנות ומטרות של אלימות? מי שמפיץ את סיסמאות השנאה מבטא את הזעם שלו על פינויה של התנחלות יהודית בלתי חוקית בגדה המערבית. אבל מדוע הם מכוונים את הזעם שלהם נגד נוצרים ונגד מקומות הפולחן? איזה סוג של זלזול כלפי הנצרות לומדים בבתי הספר ובבתים? ומדוע העבריינים לא נתפסים ומובאים לדין?", כתבו ראשי הכנסייה.

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס אתמול להשחתה במנזר הפרנציסקני וגינה את המעשה. "מהרסיך ומחריביך ממך ייצאו", אמר. "מצווה עלינו שלא לפגוע בקודשי עמים אחרים ודתות אחרות". הוא הוסיף כי "אסור להשלים עם התופעה הזו בתוכנו, היא סותרת את רוח היהדות ומביאה נזק למדינת ישראל".

גם ארגונים יהודיים גינו את המעשה. הרב מאורסיו בלטר, נשיא כנסת הרבנים של התנועה המסורתית, אמר כי "אך לפני רגע עברנו את יום הכיפורים ובו הכנו על חטא, והנה נוסף חטא שעליו אנחנו צריכים לבקש סליחה - זלזול בדת אחרת. הנפגעת העיקרית ממעשי נבלה כאלו היא הדת היהודית עצמה".

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר כי "מגפת תג מחיר מאיימת להפוך לחלק משגרת החיים הציבורית בישראל. רשויות אכיפת החוק חייבות להעניק לטיפול זה עדיפות גבוהה הרבה יותר משנתנו לו עד כה". התנועה הרפורמית קראה לאלפי האנשים הצפויים לפקוד את העיר העתיקה בחול המועד לבוא "לאתר שחולל ולהביע את סלידתם מהמעשה".

בתגובה רשמית של נציגות הפרנציסקנים בארץ הקודש, הקסטודיה טרה סנטה, שפורסמה אתמול, נאמר כי על ישראל לפעול למיגור תופעת תג מחיר. "ניסיונות הפגיעה במנזרים וריסוס כתובות נאצה נגד הנצרות החוזרים על עצמם בתקופה האחרונה פוגעים במאות מיליוני מאמינים נוצרים ברחבי העולם. אסור שמדינת ישראל תאפשר למעשים חמורים כאלה להתרחש בתחומה. הקהילה הנוצרית על עדותיה וזרמיה חיה בישראל בשקט ובצנעה, מתוך כבוד והערכה ליהודים ולמוסלמים השוכנים עמה בישראל. חבל שיש מי שמנסים לפגוע ביחסי האמון שנרקמו בין הדתות. אנו קוראים לרשויות בישראל לעבור משלב הגינויים לשלב המעשים ולפעול למיגור התופעה".

הכתובות על שער המנזר הפרנציסקני בהר ציון בירושלים, אתמול צילום: אי-אף-פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ