דו"ח פנימי: עצור התאבד עקב שרשרת מחדלים של המשטרה

חיפוש חובבני, השגחה אפסית והתעלמות מהוראות הפסיכיאטר: דו"ח משטרתי מגלה מה עמד מאחורי מותו של מיכאל צ'וקולומין בינואר השנה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בשעה שלוש אחר הצהריים באחד מימי ינואר השנה, התקבל דיווח על אדם שמנסה להתאבד בבית הקרונות ברחוב הרצל בחיפה. כוחות משטרה והצלה באו למקום והשתלטו עליו בהצלחה. במצבו הפגיע, נלקח האיש לחקירה ואף נעצר. ברשלנותה של המשטרה, הוא שם קץ לחייו בתא המעצר - כך קובע דו"ח פנימי של המשטרה.

האירוע, שנחשף לפני מספר חודשים, הביא להדחתו של מפקד בית המעצר, עופר שימלר, באפריל האחרון. הדו"ח הפנימי של המשטרה, שהגיע ל"הארץ", חושף את שרשרת המחדלים בטיפול בעצור, שהביאו בסופו של דבר להתאבדותו: החל מחיפוש חובבני בבגדיו, הלנתו ללא השגחה, החלפת משמרות הסוהרים ללא העברת מידע רגיש ועד חוסר מודעות של מפקד בית המעצר לכך שנמצא במקום עצור בהשגחה.

בריכוז המסקנות נכתב כי הדו"ח מעלה חוסר מקצועיות, הנחיות עמומות וחוסר ברמת הפיקוח של הפיקוד. בבית משפט השלום בחיפה מתנהל הליך חקירת נסיבות המוות, שממתין לסיום חקירת מח"ש, שנמשכת זה תשעה חודשים.

צילום רפרודוקציה: גיל אליהו

העצור, מיכאל צ'וקולומין בן 39, חי בשנים האחרונות בדירה שכורה במרכז הכרמל. הוא חי לבד עם כלבו, עבד מדי פעם בעבודות מזדמנות, ובאותה תקופה חי מדמי אבטלה. לדברי הוריו, מרט וגלינה, הוא התקשר אליהם מגג הבניין, ביקש מהם להזמין משטרה וסיפר להם כי הוא רוצה לחיות. מאז האירוע, מגיעים הוריו כל כמה חודשים לבית המשפט בתקווה שפרטי הרשלנות יצאו לאור.

מהדו"ח עולה כי בחיפוש שנעשה מיד אחרי ההשתלטות עליו, נמצאה אצלו סכין האסורה בנשיאה. בעקבות זאת, צ'וקולומין נעצר והובא לתחנת חיפה. רק לאחר שנגבתה ממנו עדות ראשונית, הוא נשלח על ידי הקצין התורן, רפ"ק איציק בן ישי, לבית החולים רמב"ם לבדיקה פסיכיאטרית וטיפול רפואי. באסמכתא של המעצר לא רשם בן ישי דבר בנוגע למסוכנותו. הפסיכיאטר התורן שבדק אותו קבע כי "קיים סיכון אובדני פוטנציאלי ללא עדות לסיכון מיידי, ומומלץ כי יהיה במעצר בתנאי השגחה מוגברת וכי יובא בהקדם בפני שופט תורן עם המלצה לשקול צורך בהפנייתו לבדיקה פסיכיאטרית משפטית".

צ'וקולומין חזר מבית החולים בשתיים בלילה ונקלט בבית המעצר בחיפה על ידי שני שוטרים במשמרת לילה. דו"ח החקירה מלמד כי כלל לא פנו לראש מדור סיור בתחנת חיפה - זאת על אף שהלנה של עצור שזקוק להשגחה צמודה כרוכה באישורו או באישור סגן ניצב. לאחר חיפוש ובדיקה על גופו של צ'וקולמין, ולאחר שלקחו את שרוכי נעליו, הוא נכלא בתא מספר שבע - תא עם מצלמה למעקב אחרי עצורים טעוני השגחה. על פי הרישומים, הוא נבדק רק פעם אחת בשעה, זאת על אף הוראת הפסיכיאטר, ובניגוד לנהלים.

בשעה שש וחצי למחרת התחלפה המשמרת. הוא נבדק בפעם האחרונה בשעה שמונה, ובשעה 9 ועשר דקות המצלמות כבר הראו כי בתא אין כל תנועה. בהמשך הסביר כלאי משמרת הבוקר, רס"ב מיכאל כהן, כי היה עסוק בקליטה של עצורים ולכן לא השגיח כפי שנדרש. למרות הנהלים, הוא לא ביקש מכלאי אחר לגבות אותו. כשהגיעו השוטרים לתא המעצר, הם גילו כי צ'וקולומין תלה את עצמו, באמצעות שרוך מכנסי הטריינינג, לשלב האחרון של סולם המתכת בין שתי המיטות בתא המעצר. ניסיונות ההחייאה לא צלחו ומותו נקבע.

בחקירה התברר כי כלאי הלילה, רס"ב סמיר עיסוואי, שהכניס את צ'וקולומין למעצר, לא הוציא את השרוך ממכנסי הטרנינג שלו. בחקירתו טען כי נוהל החיפוש אחר שרוכים לא מוכר לו וכי הוא חשש שייתבע אם ייגרם נזק לרכוש העצור. עיסוואי גם לא רשם ביומן דבר על מסוכנותו של העצור וטען כי ערך ביקורים כל 20 דקות, אולם לא רשם זאת. כשהעביר את המשמרת לבאים אחריו, לא מסר להם דבר אודות העצור. גם היומנאי, מיכאל בוזגלו, לא עדכן אף אחד מצוות הבוקר בדבר העצור עליו יש להשגיח.

רס"ב עופר שימלר, מפקד בית המעצר ששימש בתפקידו חמש שנים, כינה את הפרת הנהלים "תקלה". שימלר מסר לקצינים שחקרו את האירוע כי כלל לא ידע שבבית המעצר נמצא עצור בהשגחה. כשהגיע בבוקר לעבודה, היה עסוק בדברים אחרים ולכן לא ערך את הסיור השגרתי בתאים.

מחקירת פקודיו של שימלר עלה כי המשמרות בבית המעצר מתנהלות ללא מפקד. לדברי שימלר, הוא לא קבע מי מפקד המשמרת כי "עד היום הכל היה בסדר ולא היה צריך". לשאלה כיצד הוא מסביר את רצף התקלות של אי חיפוש כנדרש, אי רישום, אי דיווח, אי עדכון, אי העברת משמרת ועוד, ענה כי "רמת האנשים היא מקור הבעיה".

הדו"ח מגלה כי בדיוק שנה קודם לכן, בינואר 2011, אירע ניסיון התאבדות של עצור אחר בתא מעצר בחיפה. הניסיון נכשל אך מונה קצין בודק שהוא קצין האבטחה של המחוז, רב פקד יוסי לוי. בדו"ח כתב לוי כי "כלל השוטרים ידעו כי מדובר בעצור שאיים בהתאבדות אך לא רשמו דבר ביומן המעצר".

"המקום כשל שנית", נכתב בדו"ח של רפ"ק דודו אלהרר, ראש חוליית כליאה במטה הארצי וסגן ניצב יואל שדה, רעש"ק חוף. "לכאורה נראה כי דבר לא נלמד ולא הופקו מירב הלקחים. אם נמשיך להתייחס לתאי המעצר כאל החצר האחורית של תחנת המשטרה על מנת להעמיד בחזית רק את הטובים ביותר נמצא עצמנו בשלישית באותו מצב, והרי הכתובת נמצאת על הקיר".

מעבר לממצאי הדו"ח, הוריו של צ'וקולמין, המיוצגים על ידי עו"ד שלומי טדרי, מתקשים להבין מדוע נעצר וכיצד שוחרר מרמב"ם במצבו הפיזי והנפשי. "איך החזיקו אותו כל הלילה בתא משטרה במצב כזה, שבור גופנית ונפשית?", אמר אביו. לדבריהם, המשטרה לא התקשרה לעדכן אותם שהוא נעצר, על אף מצבו הנפשי, ולא אפשרו להם לדבר עם בנם. במשך שעות הם המתינו שיגיע לבית המשפט להארכת מעצרו, אולם רק בשעה 12 נודע להם שהתאבד.

דו"ח המשטרה קובע כי ששה שוטרים מצוות בית המעצר יעמדו לדין משמעתי מאחר וכשלו בתפקידם, בהם בן ישי, עיסוואי, בוזגלו, כהן ושימלר, שהודח מתפקידו בהתאם להמלצת הדו"ח. לא מן הנמנע שמח"ש תחליט להעמיד את המעורבים לדין פלילי.

ממחוז חוף נמסר: "איננו נוהגים להתייחס לתכניהם של דו"חות פנימיים. לאחר האירוע המצער ותוצאותיו הטראגיות, נפתחה חקירת מח"ש לבירור נסיבות המקרה. מרמב"ם נמסר כי "מאחר שהאירוע הטראגי נמצא בעיצומו של הליך חקירת נסיבות מוות בבית המשפט, לא נוכל להגיב מעל דפי העיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ