בית המשפט הורה למשטרה לשחרר עציר מכבילה מתמדת בידיו

העציר, המואשם ברצח, הוחזק כבול ברגליו ובידיו כל שעות היום. הפרקליטות: הכבילה נועדה להגן על הסובבים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל חלקית עתירת עציר לשחררו מכבלי ידיו .העציר, שהוגש נגדו כתב אישום בחשד לרצח, הוחזק עד כה כבול בידיו וברגליו כל שעות היום, מלבד בשעת האכילה והרחצה. סגן נשיא בית המשפט המחוזי, יצחק כהן, קבע כי הכבילה המתמדת אינה סבירה ומידתית והורה לשחרר את ידיו. בית המשפט לא קיבל את בקשתו של העציר לשחררו גם מכבלי רגליו.

"חירותו של אדם, גם כאשר מיוחסת לו עבירה חמורה כל כך, צריכה לעמוד לנגד עינינו", כתב השופט כהן בהחלטתו, "הכבילה, שהיא למעשה כמעט כל הזמן, הן בידיים והן ברגליים, אינה סבירה בעיני", הוסיף.

העציר, תמיר גטהון מעפולה, נאשם עם שלושה בני אדם נוספים ברצח תושב העיר לפני חודשיים. בקטטה האלימה שהובילה לרצח נפצע קשה מאבן שהוטחה בראשו. במקביל להגשת כתב אישום נגדו, לפני חודש, נשלח להסתכלות פסיכיאטרית בבית החולים שער מנשה. בבית החולים הוא נמצא במחלקה סגורה בהשגחת שוטר, אזוק בידיו וברגליו, לרבות בשעות הלילה, במיטתו.

עו"ד מוטי לוי, המייצג את העציר מטעם הסנגוריה הציבורית, טען בעתירה כי "תנאי החזקתו של העציר אינם סבירים ופוגעים בחירותו במידה העולה על הנדרש". עוד נטען כי הימצאותו במחלקה סגורה ובהשגחת שוטר מעלה שאלות על הכרחיות הכבילה המתמדת. הסנגור ציין גם כי פציעתו של העציר מוסיפה "לקושי שבהחזקתו בתנאים לא אנושיים" ומפחיתה את החשש כי יצליח להימלט.

עם זאת טענו נציגי הפרקליטות והמשטרה כי מדובר ב"עצור מסוכן" ועל פי נוהל כבילת עצורים הנכללים בהגדרה זו, יש לכבול אותו בידיים וברגליים. הנציגים טענו כי הכבילה נועדה להגן על האנשים שבסביבתו ואמרו כי "לא מדובר בהתעמרות בעציר אלא בניסיון לתת מענה לחולים אחרים בבית החולים, לצוות המטפל ולמבקרים שאמורים להיות מוגנים על ידי אותה הנחיה". עוד הוזכר כי בעבר היו מקרים שבהם עצירים תקפו בבתי חולים פסיכיאטריים והיו ניסיונות בריחה. "אנו מודעים לקושי במילוי הנוהל, אך הוא בא לעולם אך ורק כדי להגן על הציבור," נאמר. "כבילת העציר צריכה להיות מידתית, ראויה ומאוזנת" קבע השופט, שהדגיש כי ביסוסה על חומרת עבירת הנאשם איננה מספקת ופסק כי "הנסיבות כאן חורגות ממידה זו".

צילום: אייל ורשבסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ