דנינו: על המדינה לערער לעליון על זיכוי אולמרט

מפכ"ל המשטרה שהיה ראש אגף החקירות בעת כהונת אולמרט טוען שיש לערער כי המשטרה גיבשה נגד רה"מ לשעבר תשתית ראייתית מוצקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפכ"ל , רב ניצב יוחנן דנינו, אמר באחרונה לגורמים שונים כי פרקליטות המדינה חייבת לערער על זיכויו החלקי של ראש הממשלה לשעבר . אולמרט לפני שלושה חודשים בפרשות מעטפות הכסף וראשונטורס, והורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

דנינו היה ראש אגף החקירות בעת כהונתו של אולמרט כראש ממשלה, וליווה ופיקח על החקירות השונות שנוהלו נגדו. כיום אומר דנינו כי התשתית הראייתית לביצוע עבירות שגיבשה המשטרה נגד אולמרט הייתה מוצקה, ומסיבה זו, הפרקליטות חייבת להגיש ערעור לבית המשפט העליון. בכך מצטרף דנינו לבכירים אחרים במערכת אכיפת החוק שמביעים את החשש כי עמדת בית המשפט המחוזי, בעיקר בעניין פרשת מעטפות הכסף, תקשה בעתיד על חקירות ועל העמדה לדין של אישים בכירים במערכת הפוליטית.

בהכרעת הדין שניתנה ביולי, קבעו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים כי אולמרט קיבל טובות הנאה שונות מאיש העסקים היהודי-אמריקאי משה טלנסקי (מימון סוויטה בבית מלון, מעטפות עם כסף מזומן) אך כי אלה לא חצו את הרף הפלילי הנדרש להרשעה.

לפני כמה שבועות הביע גם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, , את תמיכתו בהגשת ערעור.

אהוד אולמרטצילום: מוטי מילרוד

בהתייחסו לזיכוי של אולמרט מעבירת הפרת אמונים בפרשת מעטפות הכסף אמר מזוז, שקיבל את ההחלטה להגיש את כתב האישום, כי "בית המשפט הגיע למסקנה שיש פה התנהלות פסולה, אבל היא לא מגיעה לרמה של עבירה פלילית. הקביעה שזה לא מגיע לעבירה של הפרת אמונים היא בעיניי מאוד בעייתית". מזוז אמר את הדברים בראיון לערוץ 10.

מנגד, עורך דינו של אולמרט, נבות תל צור, הזהיר כי "הגשת ערעור תיתפש כרדיפה". לדברי עו"ד אלי זהר, פרקליט נוסף של ראש הממשלה לשעבר, "בית המשפט העליון אמר שלא ראוי, לא נכון ואולי גם לא ניתן לערער על פסק דין של זיכוי שניתן על ידי שלושה שופטים".

יוחנן דנינוצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, בשבועות האחרונים נערכים בפרקליטות דיונים אינטנסיביים לקראת הגשת ערעור. ההערכות הן כי הפרקליטות תערער בוודאות על ההחלטה לזכות את אולמרט מפרשת מעטפות הכסף ומהעונש שהוטל על אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות: מאסר על תנאי וקנס כספי. יש בפרקליטות קולות הקוראים לערער גם על זיכויו של אולמרט בפרשת ראשונטורס. "לפני הכרעת הדין זו הייתה הפרשה שבה היינו משוכנעים יותר מכל האחרות שנשיג הרשעה", אמר באחרונה בכיר בפרקליטות.

ההערכה כיום היא כי הפרקליטות תגיש את הערעור בתוך שבועות ספורים, סמוך למועד האחרון שמתיר החוק - 45 ימים לאחר גזר הדין.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "אין בכוונתנו להתייחס לגופו של עניין. הגורם המוסמך להחליט בעניין היא הפרקליטות, בראשות פרקליט המדינה".

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה כי: "הקולות הדוחפים במשטרה להגשת ערעור מונעים מיצר נקמה ורדיפה אישית כנגד אולמרט, זאת לאחר שבית המשפט שמט את הקרקע מתחת לכותרות המרושעות שיצרה המשטרה במגמתיות במשך שנים. בית המשפט קבע כי הורד ראש ממשלה במדינת ישראל לחינם וחבל שבמשטרה מסרבים להפנים את המסר. ראוי כי גם במשטרה, ובמיוחד העומד בראשה, יבינו כי הם אינם מעל בית המשפט, וראוי היה במדינת חוק, שהמפכ"ל ירכין ראש בפני בית המשפט ויכבד את החלטותיו גם כאשר אלו אינן נוחות לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ