החשד נגד פינטו: שוחד של 200 אלף שקל

גורמים במשטרה אומרים כי נהירת הבכירים להילולות חייבת להיפסק: "מחר אולי הם ייחקרו". בארגון יוזמים איסור על שוטרים להגיע לאירועים במדים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

הרב יאשיהו פינטו, מהרבנים המשפיעים והעשירים בישראל, חשוד כי הציע ונתן שוחד של 200 אלף שקלים לראש חטיבת החקירות במשטרה, בתמורה לקבלת מידע על תיק רגיש. הרב ואשתו צפויים להיחקר היום בפעם השנייה, לאחר שנעצרו ביום חמישי ושוחררו בתנאים מגבילים. בעקבות הפרשה, מתכוונים במשטרה להטיל הגבלות על קשרים בין קצינים בכירים לרבני צמרת.

לפני כמה שבועות פנה ראש חטיבת החקירות, תת ניצב אפרים ברכה, לראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב יואב סגלוביץ. ברכה סיפר כי הרב פינטו הציע לתת לו שוחד של 200 אלף שקלים תמורת מידע מאחת החקירות שמתנהלות בחטיבה. במשטרה החליטו לתעד את העברת השוחד וברכה התבקש להעמיד פנים שהוא מקבל את ההצעה, כדי שהאירוע יתועד על ידי בלשים.

לצורך כך מינה סגלוביץ צוות חקירה מיוחד, כשהוא בעצמו מפקח על הנעשה.

על פי החשד, שני הצדדים סיכמו כי אשתו של הרב תעביר לאשתו של הקצין את הכסף עוד לפני העברת המידע על החקירה, שלא ניתן בסופו של דבר לרב. בלשים הצליחו לתעד את העברת הכספים ומיד לאחר מכן הוחלט לזמן את הרב ואשתו לחקירה. במשך כמה שעות ענה הרב על שאלות החוקרים, ובסופה יצא לבית משפט השלום בראשון לציון.

מקורביו של הרב פינטו סיפרו שברכה נהג לפקוד באופן תדיר בשנים האחרונות את ביתו של הרב פינטו כאדם פרטי. לטענת תומכיו, ברכה ביקש מפינטו ייעוץ ועזרה בנושאים אישיים ומשפחתיים, וכן גם אשתו הייתה באה לרב ולאשתו ובין המשפחות נרקמה חברות.

עורך דינו של הרב פינטו, ירון ליפשוס, מסר בתגובה כי "הרב פינטו ענה לחוקרי המשטרה על כל השאלות, ומסר את כל הידוע לו, על מנת לקדם את החקירה במהירות האפשרית ולהפריך את החשדות חסרי הבסיס שהועלו נגדו". עוד הוסיף: "הרב פינטו סמוך ובטוח כי לאחר שהעובדות יתבררו לחוקרי המשטרה הם יבינו שלא נפל כל פגם במעשיו".

פינטו, בן 37, נשוי לאב לשלושה ילדים, הוא אחד הרבנים העשירים בישראל. באחרונה העריך מגזין פורבס ישראל את הונו ב-75 מיליון שקלים. הוא מתגורר לסירוגין באשדוד, בווילה ליד חוף הים ששוויה עשרה מיליון שקלים, ובמנהטן, שם הוא מנהל את 20 המרכזים שלו הפזורים ברחבי העולם. הרב ידוע בעיקר בשל הקשרים שלו עם אנשי עסקים, פוליטיקאים, אנשי משטרה בכירים וידוענים שבאים אליו לקבל עצות ומשתתפים באירועים ובשמחות שלו. בין מקורביו ניתן למצוא את אילן בן דב, נוחי דנקנר, רמי לוי, לב לבייב, ז'ק אביטל, ג'קי בן זקן, המיליארדר ג'ו שוטשנשטיין, אלי יצפאן, לימור לבנת, שאול מופז וגם עבריינים כמו שלום דומראני ויוסי הררי.

כך למשל, פינטו היה אורח הכבוד בטקס חתימת העסקה בין נוחי דנקנר לאיש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין למכירת 10% ממניות גנדן הפרטית. הרב ייעץ לשני הצדדים והוזמן למועד החתימה בבואנוס איירס, שם בירך את אלשטיין ואמר לו כי "יש הבטחה אלוקית כי כספם של המשקיעים בארץ ישראל יוכפל וישולש".

חשיפת הפרשה החדשה בה מעורבים פינטו ותת ניצב ברכה הביאה בכירים במשטרה למתוח ביקורת קשה על קצינים בכירים שמסתובבים בחצרות הרבנים, יחד עם פוליטיקאים, טייקונים, עבריינים ואנשי ציבור. הרב פינטו הוא לא היחיד שמקיים אירועים המונים כאלו: גם הרב יעקב איפרגן, "הרנטגן", מושך מאמינים רבים מעולמות שונים.

עתה, טוענים בצמרת המשטרה שהנהירה של הקצינים הבכירים חייבת להיפסק. בכיר בארגון אמר כי לא ניתן יהיה למנוע מאף שוטר מללכת לרב ולבקש את ברכתו, אך באופן פרטי בלבד והרחק מעיני הציבור. "לראות את הניצבים מגיעים לרבנים על מדים זה לא משהו שעושה טוב למשטרה מול הציבור", מסביר בכיר במשטרת ישראל. "מפגשים שבהם נמצאים פוליטיקאים, טייקונים ועבריינים אף פעם לא יכולים להיות טובים בעבור איש משטרה שמחר אולי הם יישבו בחדר החקירות שלו".

מי שיגיע לכל ההילולות של הרבנים המובילים בישראל יראה כמעט את כל הניצבים במשטרה. מפקד מחוז תל אביב ניצב אהרון אקסול, מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטה וניצבים נוספים מגיעים בתדירות גבוהה לכל האירועים. מקורות במשטרה טוענים שהתופעה רווחת יותר, בקרב שוטרי המחוז הדרומי שם פועלים רוב הרבנים.

יש אף מי שטוען שהרבנים מפעילים את קשריהם כדי לקדם שוטרים לתפקידים בכירים. "כל הקצינים שמגיעים לשם לא מגיעים כדי לקבל ברכה, הם מגיעים כדי לפגוש את האנשים החשובים", אומר בכיר במשטרה.

בצמרת המשטרה מתכוונים בימים הקרובים לדון בפרשה ולבחון את השלכותיה. כצעד ראשון, יש כוונה להורות לשוטרים שלא לבוא לאירועי רבנים במדים. "כשאתה מסתובב עם אותם אנשים, הגבול מהר מאוד הופך לא ברור", טוען קצין בכיר. "כשקצין בכיר במערכת נפגש עם כל אותם אנשים במפגשים מצומצמים, הוא למעשה חושף את עצמו למצב שבו יתחילו לשאול אותו שאלות. מדובר באנשים עם הרבה כוח שהלחץ שיופעל על אותו קצין יכול בהחלט להביא אותו לשתף איתם פעולה. ניצב במשטרה לא צריך להכניס את עצמו למצב כזה, עדיף להימנע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ