הפרקליטות תערער על החלטת השופטים במשפטו של אולמרט

הערעור לביהמ"ש העליון יוגש גם על הכרעת הדין וגם על גזר הדין. דוברו של רה"מ לשעבר: "אין מאחורי הערעור אלא רדיפה אישית ומרושעת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות המדינה הודיעה לעורכי דינו של אהוד אולמרט כי התקבלה החלטה סופית להגיש ערעור הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין שניתנו בבית המשפט המחוזי בירושלים. כך נמסר הערב בהודעת הבהרה מטרם דוברות משרד המשפטים. בהודעה נמסר כי מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות, עו"ד ג'ואי אש, עדכן את עו"ד אלי זהר, בא כוחו של אולמרט על ההחלטה. עוד נמסר כי הכנת הערעור טרם הסתיימה וכן טרם התקבלה החלטה אם לערער גם על חלקה של שולה זקן בפרשה.

בקדימה מעריכים שהחלטת הפרקליטות מפחיתה את הסיכויים שאולמרט יתמודד בסופו של דבר בבחירות הקרובות. מחר צפוי ראש הממשלה לשעבר לפגוש את יו"ר קדימה הקודמת ציפי לבני כדי לבחון את סיכויי ההתמודדות המשותפת שלהם.

אולמרט, כזכור הורשע בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, בגינה נידון למאסר על תנאי ולקנס. אך מנגד הוא זוכה, בהחלטה מהדהדת, משתי הפרשות העיקריות בתיק – פרשת ראשונטורס ופרשת טלנסקי. על פי הערכה הערעור יוגש בוודאות בכל הנוגע לפרשת טלנסקי, שכן שם קבעו השופטים מספר קביעות עובדיות חמורות לגבי ההתנהלות של אולמרט. כמו למשל, שהוא קיבל כספים מזומנים מטלנסקי, לא דיווח עליהם וניהל אותם באמצעות קופה חצי סודית במשרדו של עו"ד אורי מסר. למרות כל זאת החליטו השופטים לזכותו בשל ספק בנוגע לשימוש בכספים אלו.

אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: עומר מירון

בערעור תבקש הפרקליטות מבית המשפט העליון לבחון מחדש את המסקנה המשפטית שגזרו השופטים מהתנהגותו של אולמרט. גורמים המקורבים לנושא העריכו כי הערעור בפרשת ראשונטורס יהיה מורכב יותר, שכן במקרה זה לא מתחו השופטים ביקורת על התנהלותו של אולמרט.הרשעה באחת משתי הפרשות הנוספות צפוייה גם לשנות לחלוטין את גזר הדין, שכן השופטים הקלו בגזר הדין בעיקר בשל הסבל שנגרם לאולמרט בשל החקירות והעמדה לדין בפרשות מהן זוכה. הרשעה כמובן תשנה את המצב הזה.

השבוע דווח כי מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, אמר באחרונה לגורמים שונים כי פרקליטות המדינה חייבת לערער על זיכויו החלקי של אולמרט. דנינו שכיהו כראש אגף החקירות בזמן החקירות, אמר  כי התשתית הראייתית לביצוע עבירות שגיבשה המשטרה נגד אולמרט הייתה מוצקה. על כן הוא אמר כי הפרקליטות חייבת להגיש ערעור לבית המשפט העליון. בכך מצטרף דנינו לבכירים אחרים במערכת אכיפת החוק שמביעים את החשש כי עמדת בית המשפט המחוזי, בעיקר בעניין פרשת מעטפות הכסף, תקשה בעתיד על חקירות ועל העמדה לדין של אישים בכירים במערכת הפוליטית. 

בסביבתו של אולמרט הגיבו בזעם על ההודעה, "אין מאחורי הערעור דבר מלבד רדיפה אישית ומרושעת כנגד מר אולמרט", אמר אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, "במקום להפנים את הביקורת וללמוד את פסק הדין על מנת שלא יחזור על עצמו לעולם מקרה שבו פרקליט מדינה גורם להדחת ראש ממשלה מכהן בישראל שלא בצדק, מנסה פרקליט מדינה להציל את יוקרתו האישית ולהשיג לעצמו מקצה שיפורים והכל על חשבון משאבי הציבור ותוך המשך הפגיעה במר אולמרט".

דן הוסיף ותקף את פרקליט המדינה, משה לדור: "הפרקליטות איננה מעל בית המשפט והיא אמורה לשרת את הציבור בישראל ולא את גחמותיו האישיות של פרקליט המדינה. שלטון החוק פירושו גם כיבוד החלטות בתי המשפט על-ידי הרשויות המוסמכות ולא רק כאשר בית המשפט פוסק לטובתך. במדינת חוק ראויה, מצופה היה מן הפרקליטות להרכין ראש בפני בית המשפט ולכבד את החלטותיו גם כאשר אלו אינן נוחות לה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ