אולמרט ולבני נפגשו: לא נתחרה אחד בשנייה

ח"כ בר און פנה הערב לשר המשפטים נאמן ותקף בחריפות את החלטת הפרקליטות לערער על זיכוי אולמרט: "התערבות בוטה בהליכים הדמוקרטיים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, צפוי להודיע על החלטתו בנוגע להתמודדות בבחירות הנוכחיות עד לסוף השבוע הבא - כך אמרו הערב (רביעי) מקורות בסביבתו. אולמרט נועד היום במשך כשעה וחצי עם יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני, מבלי להגיע להחלטה על התמודדות משותפת. ״שניהם צריכים להחליט אם הם בכלל מתכוונים לרוץ. כל אחד מהם צפוי לבחון את סקריו ונתוניו ולהתייעץ עם אנשיו", אמר מקור המעורה בתוכן הפגישה.

לדברי המקור, אם השניים יחליטו להתמודד בבחירות, הם יקיימו פגישה נוספת. ״ברור לשניהם שהם לא הולכים להתחרות אחד בשני, אלא להתמודד מתוך שיתוף פעולה ותיאום״, הדגיש. 

החלטת הפרקליטות לערער על זיכויו של אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס מוסיפה לעורר הדים במערכת הפוליטית, נוכח האפשרות שהערעור ימנע מאולמרט להתמודד בבחירות הקרובות. הערב (רביעי) פנה ח"כ רוני בר און (קדימה) לשר המשפטים יעקב נאמן בדרישה שיבלום את המעורבות ה"לא מקובלת" כלשונו של פרקליט המדינה משה לדור במערכת הפוליטית, וימנע את הגשת הערעור נגד ראש הממשלה לשעבר.

אולמרט ובר אוןצילום: פלאש 90

"במשך כל שנות ניהול המשפט נזהרנו, רבים מחברי הכנסת, מלהביע עמדה כלשהי באופן פומבי, לגבי החקירה והמשפט", כתב בר און, "זאת מן הטעם שיש לתת להליכי המשפט להתנהל הרחק מהזירה הפוליטית בתוך כותלי בית המשפט. זה קרה גם כאשר שמענו על תופעות והתנהגויות מקוממות מצד הפרקליטות בעת ניהול המשפט. כעת, לאחר הזיכוי המהדהד של אולמרט ולאחר שבית המשפט אמר את דברו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, לא נוכל ולא ראוי שנבליג על מה שאנו מזהים כהתערבות בוטה ומסוכנת של הפרקליטות בהליכים הדמוקרטיים במדינת ישראל".

בר און מתח ביקורת על ה"יעילות והחריצות יוצאות הדופן" של הפרקליטות בטיפול בתיק אולמרט, והשווה אותן לסחבת בטיפול בתיק של שר החוץ אביגדור ליברמן, שנמשך לדבריו כ-15 שנה. "נוהל כזה של הודעה על 'כוונה להגיש ערעור - לא ברור על מה' לא קיים בשום מקום", הדגיש, "אין לו מקום, ובוודאי שלא היה בא לעולם לולא רצו בפרקליטות לסכל את האפשרות שאולמרט ישוב לחיים ציבוריים. אצל פרקליט המדינה הזה מדובר בפתח לנקמה והמשך הרדיפה. אנו קוראים לך למנוע את המשך בזבוז משאבי הציבור למען מסעות ונדטה אישיים, שמקומם לא יכירנו במערכת אכיפת חוק מתוקנת".

מוקדם יותר הגיבה פרקליטות המדינה לביקורת הקשה שנמתחה עליה אתמול (שלישי) בסביבת אולמרט, עם פרסום הכוונה לערער על זיכויו. דוברו של ראש הממשלה לשעבר, אמיר דן, טען כי "אין מאחורי הערעור דבר מלבד רדיפה אישית ומרושעת כנגד אולמרט", ואילו בפרקליטות גינו את התבטאויותיו וכינו אותן "משולחות רסן".

"דוברו של אולמרט, כהרגלו, מציג לציבור בצורה מסולפת מאין כמותה הן את תכני הכרעת הדין והן את תהליכי קבלת ההחלטות בפרקליטות", נמסר מהפרקליטות, "אין כל שחר לטענה בדבר שיקולים אישיים או זרים, או שיקולים של יוקרה בהחלטה לערער על פסק הדין של בית המשפט המחוזי. נמשיך לטפל בפרשה זו בצורה עניינית ומקצועית בלבד, ולא ניגרר למאבקי הטחת רפש מצד יחצ"ניו של מר אולמרט".

על פי ההערכה, הערעור יוגש בוודאות בכל הנוגע לפרשת טלנסקי, שכן שם קבעו השופטים מספר קביעות עובדתיות חמורות לגבי ההתנהלות של אולמרט. כך נקבע כי הוא קיבל כסף מזומן מטלנסקי, לא דיווח עליו וניהל אותו באמצעות קופה סודית למחצה במשרדו של חברו, עו"ד אורי מסר. למרות כל זאת החליטו השופטים לזכותו, בשל ספק בנוגע לשימוש בכספים אלה.

בערעור תבקש הפרקליטות מבית המשפט העליון לבחון מחדש את המסקנה המשפטית שגזרו השופטים מהתנהגותו של אולמרט. גורמים המקורבים לנושא העריכו כי הערעור בפרשת ראשונטורס יהיה מורכב יותר, שכן במקרה זה לא מתחו השופטים ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה לשעבר. הרשעה באחת משתי הפרשות הנוספות צפויה לשנות לחלוטין את גזר הדין, שכן השופטים הקלו בגזר הדין בעיקר בשל הסבל שנגרם לאולמרט מהחקירות וההעמדה לדין בפרשות מהן זוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ