עונש קל לצעירים שהרגו במכות חסר בית

השלושה יצאו שתויים ממועדון, הפשיטו את ולדימיר ספיבק והכו אותו למוות. בשל בעיות בראיות בתיק נחתמה עמם עסקת טיעון של 4 עד 8 שנות מאסר

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

צעיר בן 21 ושני נערים שהורשעו בהריגת ולדמיר ספיבק, חסר בית מראשון לציון בספטמבר 2011, נשלחו היום (רביעי) לעונשי מאסר של ארבע עד שמונה שנים בשל בעיות ראייתיות בתיק.

בערב ראש השנה שעברה יצאו שני הנערים, שהיו אז בני 17, עם יבגני טומשצ'וק בן ה-20 ממועדון סנוקר באזור התעשייה המזרחי של ראשון לציון. השלושה היו שתויים והבחינו בשני חסרי בית שעמדו מחוץ למועדון. השלושה תקפו את חסרי הבית ושדדו את מעט החפצים שהיו עליהם.

אחד מחסרי הבית הצליח להימלט, אולם ספיבק נותרו במקומו וניסה לגונן על עצמו. השלושה המשיכו להכות את ספיבק והורידו ממנו את הבגדים. המכות שספג בראשו גרמו למותו.

חוקרי מרחב שפלה הצליחו לאתר את הנערים התוקפים בעקבות איכון של הטלפונים הניידים שלהם, וכן סרטונים ממצלמות האבטחה שתיעדו את האירוע. תחילה הכחישו החשודים את המיוחס להם, אולם משהבינו שהאירוע מתועד הודו במעשה. חודש לאחר האירוע הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור נגד השלושה בגין הריגה, תקיפה בנסיבות מחמירות וגניבה.

פינוי גופתו של ולדימיר ספיבק מקרבת המועדון, בספטמבר 2011צילום: דודו בכר

עם תחילת המשפט הבינו בפרקליטות שיש בעיות מהותיות בתיק החקירה, ונענו לעסקת טיעון שהציעו עורכי הדין של הנאשמים בתיק, במסגרתה הסכימו להודות בהריגת חסר הבית ונגזרו עליהם עונשים קלים יחסית. על אחד הנערים, שהיה הפעיל ביותר בתקיפת ספיבק, נגזרו שמונה שנים ושלושה חודשים, ועל השניים האחרים נגזרו ארבע שנים ושלושה חודשים.

שופטת בית משפט המחוזי בלוד ליאורה ברודי אמרה בדיון שבו התקבלה עסקת הטיעון כי "מעשיו של הנאשם, שבוצעו בחבורה, נעשו באכזריות מרובה, תוך בחירת קורבנות חלשים. בנוסף הושפלו קורבנות העבירה, אשר לא רק הושארו בזירה תוך שהם מתבוססים בדמם כי אם הופשטו מבגדיהם ורכושם הדל נבזז". ברודי הוסיפה כי "אלמלא ההסדר והקשיים הראייתים, הענישה שאליה היה מכוון בית המשפט ייתה רבה ומשמעותית יותר".

עורכי הדין של השלושה מטעם הסנגוריה הציבורית טענו לאורך המשפט כי השלושה תקפו את חסרי הבית בעת שהיו שיכורים ולא מודעים למצבם. עו"ד אורי קינן, שייצג את הקטין שעליו נגזרו כארבע שנות מאסר, אמר לאחר קבלת עסקת הטיעון כי "זהו מקרה קשה עם תוצאה קשה, אבל לנער שייצגתי לא היתה כוונה להביא למותו של הקורבן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ