תושבי כפר בדואי: "שוטרים ירו עלינו בהפגנה"; המשטרה: "הירי נבדק"

לטענת תושבי הכפר ביר הדאג', שוטרים ירו לעברם אש חיה כשניסו לפזר הפגנה בשבוע שעבר. המשטרה: "המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

תושבי הכפר הבדואי ביר הדאג' טוענים כי שוטרים פתחו לעברם בירי חי בשבוע שעבר. הירי התרחש, לדבריהם, במהלך מהומה שנוצרה כששוטרים ופקחי משרד הפנים באו לכפר כדי לחלק צווי הריסה לבתי התושבים. במשטרה אומרים כי ארוע הירי "מוכר ונבדק" וכי השוטרים התמודדו עם הפגנה אלימה, שכללה יידוי אבנים והבערת צמיגים. האגודה לזכויות האזרח פנתה למפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, בדרישה לחקור את הארוע.

בשבוע שעבר באו פקחי משרד הפנים, מלווים בכוחות משטרה, אל הכפר ביר הדאג' שבמועצה האזורית אבו בסמה, כדי לחלק צווי הריסה למספר תושבים. במקום נוצרה מהומה גדולה. תושבי הכפר מוחים על כוונת המדינה להרוס בתים ביישוב, אף על פי שכפרם מוכר על ידי המדינה. עוד טוענים התושבים כי שטחים שהוקצו להם לבנייה על ידי המדינה הוחרמו בידי הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.

לטענת המשטרה, תושבי הכפר תקפו את השוטרים באבנים, הבעירו צמיגים, וחסמו את כניסת הפקחים אל הבתים המיועדים. השוטרים במקום השתמשו ברימוני גז, ברימוני הלם ובכדורי ספוג כדי לפזר את המפגינים. גורם במשטרה אמר כי "במקום היתה התקהלות גדולה ולא אפשרו לשוטרים להגיע למשימתם, שהיא הדבקת צווי הריסה. הפרות סדר אלו לא היו שגרתיות". לדבריו, מתוך חשש שהמהומה תפגע גם בעוברי אורח, השוטרים החלו "לנסות לפזר את ההפגנה תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות".

הפגנת תושבי ביר הדאג' בבאר שבע, הבוקרצילום: אילן אסייג

תושבי הכפר טוענים כי מעבר לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, השוטרים פתחו בירי לעבר המפגינים. עו"ד ראויה אבורביעה מהאגודה לזכויות האזרח, המייצגת חלק מהעצורים, סיפרה כי בדיון בהארכת מעצרם, הציגה המשטרה גרסאות סותרות באשר לשימוש בירי. "נציג המשטרה הכחיש בדיון שהתקיים כי היה ירי חי, לאחר מכן הוא תיקן את תשובתו בנוגע לירי ואמר שהיה שימוש באמצעים וזה נכתב בפרוטוקול", אמרה אבורביעה, שהוסיפה כי "לאחר מכן הוא אמר בדיון שהיה ירי חי באוויר, אבל זה לא נכנס לפרוטוקול".

עו"ד טל חסין, מנהלת מערך פניות הציבור של האגודה לזכויות האזרח, פנתה אל מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, בדרישה לחקור את הארוע: "גם במקרים של הפרות סדר, על המשטרה לפעול באמצעים מידתיים, ובוודאי להימנע ככל שניתן מהפעלת כוח שעשוי להיות קטלני". חסין הוסיפה כי "אי אפשר להימנע מהחשד שהסיבה לאלימות המופרזת היא זהותם האתנית של התושבים, ומדאיג לחשוב שלקח אירועי אוקטובר לא נלמד".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מדובר בארוע בו פעלו שוטרי מתפ"א, על פי החלטת בית המשפט לסיוע למנהל מקרקעי ישראל למסירת צווי הריסה. במהלך ביצוע המשימה היתה במקום התנהגות אלימה של תושבים אשר יידו אבנים לעבר השוטרים וניגחו באמצעות רכבי שטח מכוניות משטרה, שניזוקו. אירוע הירי מוכר ונבדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ