ביקורת על דובר המשטרה שנסע לפולין ונעדר מהתרגיל

המשטרה היא האחראית לקשר עם אזרחים בעת חירום, ובמשרד לביטחון פנים תמהו על היעדרותו של תנ"צ לבבי מהארץ במהלך תרגיל העורף הגדול

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במשרד לביטחון פנים ובמנהלת תרגיל העורף שנערך השבוע מותחים ביקורת קשה על דובר המשטרה, תת ניצב אלון לבבי, שבחר שלא להשתתף בתרגיל שהחל אתמול ויתקיים כל השבוע, ונסע במשלחת לפולין.

הביקורת כוונה בעיקר לכך שבמצב חירום, כפי שתורגל, תנ"צ לבבי יצטרך לנהל את הקשר עם האזרחים; ודווקא מכיוון שאין לו ניסיון רב בדוברות, שכן למד את התחום בשנה האחרונה, היה חשוב שישתתף בתרגיל ולא ייסע לפולין, במשלחת שממילא יוצאת לשם בכל שנה.

אחד הלקחים החשובים של התנהגות העורף במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה היה, שאזרחים פונים קודם כל למשטרה, ולא לגופים הרבים הפועלים בשעת חירום. התברר ש-100 הוא מספר החיוג שאזרח במצוקה זוכר, יותר מכל מספר חירום אחר. בעקבות זאת החליטו במשרד לביטחון פנים ובמנהלת התרגיל, שמשטרת ישראל תהיה האחראית על הקשר עם אזרחים בעת חירום, לפחות ביממה הראשונה. דוברות המשטרה היא האחראית במהלך התרגיל ובחירום לקשר עם האזרחים, ואולם תת ניצב לבבי, ראש חטיבת הדוברות, לא נכח בתרגיל.

בכיר במנהלת התרגיל אמר אתמול, שהיעדרותו של לבבי עלתה בישיבות עם הדרגים הבכירים ביותר. "לא ייתכן שמי שאמור להיות להוביל את מערך ההסברה ייסע לפולין ולא יהיה נוכח בתרגיל כל כך גדול, בתקופה כל כך רגישה", אמר. גם במשרד לביטחון פנים תמהו על בחירתו של לבבי, שנדונה היום בדיונים של בכירי המשרד. המשטרה נערכה לתרגיל במשך חודשים רבים, כל דובריה תרגלו אתמול את הקשר עם המחוזות והגופים השונים, אבל ראש המערכת – שאמור בזמן אמת להעביר מסרים למיליוני אזרחים – לא נכח.

תת ניצב לבביצילום: פייר תורג'מן / באובאו

כך למשל, בתרגיל אתמול התקילו המפקדים את הדוברים השונים בתרחיש שלפיו אתר ynet מדווח על חוסר התאמה בין המידע של דוברות המשטרה למידע המשרד להגנת העורף. הדוברים נדרשו לבדוק את מקור המידע, לברר מהי הגרסה הנכונה ולהעבירה לציבור מהר ככל האפשר. בשלב זה של התרגיל עלה שוב עניין היעדרותו של לבבי.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי "תנ"צ לבבי עומד בראש קבוצת שוטרים שיצאו לסיור במחנות ההשמדה בפולין במסגרת פרויקט 'עדים במדים', לאחר שנדרש למשימה ערכית וחשובה זו על ידי ראש אגף משאבי אנוש, ניצב ירון בארי. חטיבת דובר המשטרה נוטלת חלק מרכזי בתרגיל, לאחר הכנות ממושכות בהובלת לבבי, וצר לנו על הניסיון המאולץ להטיל פגם בהליך תקין וראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ