עצומה נגד אגודת "אפרת": "מפרה ברגל גסה זכות הנשים על גופן"

"פעילות האגודה פונות לנערות בהריון לא רצוי ומציגות הפחדות ושקרים", נכתב בעצומה. ב"אפרת" הכחישו: "תומכים באפשרות הבחירה"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

עצומה אנונימית שהופצה היום (שני) ברשת קוראת לרשם העמותות לפעול להפסקת פעילות אגודת "אפרת" הנלחמת בהפלות. זאת לאחר שמתנדבות האגודה ניסו לשכנע את חברתו של רז אטיאס בן ה-18, שנורה למוות בסוף השבוע בידי המשטרה, שלא לעבור הפלה. מאות גולשים כבר חתמו על העצומה וכאלף גולשים שיתפו אותה ברשתות החברתיות.

"פעילות האגודה פונות לנערות ולצעירות הנמצאות בהריון בלתי רצוי ומציגות בפניהן, לכאורה, מידע בלתי מדויק הכולל, לכאורה, הפחדות ושקרים", נכתב בעצומה, "כל זה נעשה לעתים ללא יידוע ההורים, שהם האפוטרופוסים החוקיים של הנערות שמתחת לגיל 18 ושיש להתייעץ אתם לפני כל הליך רפואי". מחברי העצומה טענו עוד כי האגודה "מפרה ברגל גסה את זכותן של נשים צעירות במצוקה על גופן". "גוף האשה הוא בבעלותה האישית ואין להתערב בהחלטותיה לגבי גופה שלה, לא ממניעי 'מוסר' ודת ולא ממניעי 'עידוד ילודה' ו'מלחמה דמוגרפית'", הדגישו.

גם בני משפחתם של אטיאס ושל חברתו ז' הפנו אצבע מאשימה כלפי האגודה וטענו כי השפיעה על הסחרור הרגשי אליו נקלעו בני הזוג, שהדיח אותם לתכנן התאבדות משותפת. "האגודה באה לילדים בלי אישור מההורים ועושים להם שטיפת מוח", אמרה אתמול ט', אחותה של ז'.

מעורבות האגודה בפרשה נודעה בשבת האחרונה, כאשר, ריקי, אמו של אטיאס, סיפרה כי מתנדבות האגודה באו אל מיטתה של ז' בבית החולים בנהריה, קראו עמה פסוקי תהלים וניסו להניא אותה מלעבור הפלה. "ישבו שם שלוש 'שומרות הריון' מארגון 'אפרת', שאמרו לה: 'אל תפילי, אנחנו נתמוך בך", סיפרה, "פעם היא אמרה שהיא רוצה לשמור את הילד ופעם שלא".

רז אטיאס, שנורה למוות בידי המשטרה בסוף השבוע

אתמול יצאה שורת ארגוני נשים, בהם ויצ"ו, נעמ"ת, שדולת הנשים, אחותי ואיתך-מעכי, בקריאה משותפת לחקור את פעילות האגודה. "לא יעלה על הדעת שבישראל תפעל אגודה כזו, תוך יצירת קמפיינים מעוררי בעתה שלא רק מצמצמים את גופה של האישה לכדי רחם בלבד, אלא גם מקדמים תפישות גזעניות מבעיתות", כתבו הארגונים, "הטרגדיה האחרונה מחייבת את הרשויות לחקור לאלתר אגודה זו ולעצור, לעת עתה, את פעילותה עד שיובהר כי אין בפעילותה כדי לסכן נשים בישראל".

אגודת אפרת דחתה מכל וכל את הטענות שהופנו נגדה. אנשי האגודה הכחישו כי מתנדבות הארגון פועלות בבתי חולים, והוסיפו כי הם לא מתנגדים להפלות אלא תומכים בבחירה. הד"ר אליהו שוסהיים, מנכ"ל האגודה, טען אתמול כי בבדיקה שערך מצא כי מתנדבות הארגון כלל לא היו בקשר עם ז'. "היא לא רשומה אצלנו", הוסיף. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ