ענת קם לא תוגדר כבוגדת במחשבי השב"ס

בשב"ס טענו כי לא ניתן לשנות את המצב מפני שהעבירה מוגדרת בידי המחשב, ואולם לאחר שעתרה קם, שונתה ההגדרה; השופטת מתחה ביקורת על השירות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ענת קם לא תוגדר כבוגדת במחשבי שירות בתי הסוהר, כך קבע אתמול בית המשפט לעניינים מינהליים במסגרת עתירה שהגישה קם. לאחר כניסתה לכלא נווה תרצה, לריצוי ארבע וחצי שנות המאסר שנגזרו עליה, הבחינה קם כי במחשבי שב"ס מוגדרת העבירה שביצעה בקטגוריית עבירות ריגול ובגידה. קם לא הורשעה בבגידה ולכן דרשה ממפקדי הכלא לשנות את ההגדרות. לדבריה, הדבר פוגע בה וגורם לה צער רב ועוגמת נפש.

בשב"ס אמרו לקם כי לא ניתן לערוך את השינוי משום שמחשבי הארגון הם שמגדירים את העבירה וכן מכיוון שמערכת המחשוב מיושנת. בעקבות זאת עתרה קם לבית המשפט לעניינים מינהליים. גם בבירור העתירה בבית המשפט טענו בשב"ס כי לא ניתן לשנות את ההגדרות משום שעבירות ריגול ובגידה אוחדו תחת כותרת אחת במחשבי הארגון. בעקבות העתירה נאלצו בשב"ס לשנות את ההגדרות ולמחוק את המלה בגידה ממחשבי הארגון.

השופטת קלרה רג'יניאנו מתחה ביקורת חריפה על השב"ס כשהבינה שהתיקון בוצע על אף ההסבר שסיפקו נציגי שב"ס בבית המשפט. "לא ניתן הסבר כיצד התאפשר התיקון המבוקש במערכת הישנה, למרות עמדתו הקודמת של המשיב", כתבה, "מתגובת שב"ס ברור (מרגע שהעניין הובא לידיעתו) שהוא מודע לתקלה והסכים שיש לתקן את הטעות. ללמדנו שיש חשיבות לתיוג העבירות שבגינן הורשעה העותרת".

רג'יניאנו הוסיפה כי "בנסיבות אלה, ברור כי התיקון בוצע בעקבות הגשת העתירה ומשכך העתירה היתה מוצדקת. העותרת מיצתה את כל האפשרויות הפתוחות בפניה בטרם פנתה לבית המשפט, ומשנענתה שלא ניתן לבצע את התיקון הוגשה העתירה". בנוסף קבעה השופטת פיצוי כספי של 2,000 שקלים בגין הוצאות משפט. 

ענת קם בעת כניסתה לכלאצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ