למרות התנגדות הפרקליטות הצבאית: האל"מ שאנס ישוחרר מחר

שחרורו של עאטף זאהר, שהורשע באונס חיילת ששירתה בלשכתו, הוקדם בתשעה חודשים. הפרקליטות: הוא לא התחרט או התנצל על מעשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עאטף זאהר, קצין צה"ל שהורשע באונס חיילת, צפוי להשתחרר מחר (רביעי), תשעה חודשים לפני תום תקופת מאסרו. זאהר ישוחרר למרות התנגדות הפרקליטות הצבאית שטענה כי אין לשחרר את הקצין שאנס, מאחר והוא טרם התחרט על מעשיו ולא הביע סליחה כלפי המתלוננת, ששימשה פקידה בלשכתו.

זאהר, שכיהן בעבר כראש מינהל האוכלוסיות המיוחדות בצה"ל בדרגת אלוף-משנה, הורשע ב-2006 בחמישה סעיפי אינוס ובמעשים מגונים של חיילת ששירתה בלשכתו. על זאהר נגזרו שש שנות מאסר והוא הורד לדרגת טוראי. ב-2007 ערער זאהר על ההחלטה, ובקשתו נדחתה. בשבוע שעבר החליטה ועדת השחרורים לקצר את עונשו בתשעה חודשים.

זו היתה הפעם השלישית בה זאהר ניצב בפני ועדת השחרורים, המורכבת מנציגים של יחידת בתי הדין הצבאיים, הרמטכ"ל ומשרד הביטחון. בבקשתו האחרונה, החליטה הוועדה על קיצור עונשו בשנה וחצי, אך רק בעקבות עתירה לבג"ץ של מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ושל הפרקליטות הצבאית, שונתה קביעה זו. שופטי העליון שקיבלו את העתירה, טענו כי הוועדה לא העמידה אל מול רצונו זאהר לצאת לחופשי את רצונה של הנפגעת לשקם את חייה.

עאטף זאהר. טוען שהמעשים היו בהסכמהצילום: מוטי קמחי

פסק הדין בעת הרשעתו של זאהר ב-2006 היה נוקב וחריף. "פגיעתו של האנס היא כה רעה עד שהיא מגעת כדי זעזוע המרחבים האינטימיים ביותר של הנאנסת. היא מרעידה ומפרה את יציבות היסודות, הבסיס עליהם נשענת נפש האדם". את מעשיו של הקצין תיארו השופטים הצבאיים במלים קשות: "הוא רמס בגסות, באופן מתמשך ושיטתי את כבודה של המתלוננת. הוא פגע בנפשה ובגופה תוך ביזויה והשפלתה", נכתב בגזר הדין. "סיפוק יצריו היה בראש מעייניו של המשיב, ולא נמצאה בו טיפת חמלה ורחמים על המתלוננת". לאורך משפטו ושהותו במאסר, הכחיש זאהר את מעשיו וטען כי הוא חטא רק ב"רומן אסור", ואף סרב לקבל טיפול שיקומי בעקבות כך.

ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, טוענת כי "לצערנו ועדות השחרורים נוטות להעמיד במרכז הכובד את מצבו של האסיר, במקום לבחון את השלכות השחרור על הנפגעת, על האינטרס החברתי ועל המסר לעברייני מין אחרים. לכל החלטה על שחרור מוקדם יש השלכות ומשמעות עבור הנפגעות, הממשיכה לשלם את מחיר ההתמודדות שלה, שלא נגמרת עם ההליך הפלילי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ