51 ימים במעצר ללא סיבה, בגלל סחבת של בתי המשפט

הזימונים לדיון בחלופת מעצר לא הגיעו לסנגורים של נאשם בתקיפת אשתו והדיון בעניינו נדחה עוד ועוד. דוברות בתי המשפט: העומס במחוז צפון כבד מאוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נאשם בתקיפת אשתו הוחזק במעצר 51 ימים ללא סיבה, בשל התנהלות מסורבלת ותמוהה של מערכת בתי המשפט. "זו רשלנות שאי אפשר לתאר", אמר שלשום עו"ד סרי ח'ורי, שייצג את הנאשם מטעם הסנגוריה הציבורית.

שוטרי תחנת נצרת עצרו את האיש ב-19 באוגוסט בחשד שתקף באותו יום את אשתו ואיים לרצוח אותה, לטענתה. שלושה ימים לאחר מכן כבר הוגש נגדו כתב אישום בבית משפט השלום בצפת על תקיפת בן זוג, איומים והיזק לרכוש במזיד. במעמד זה גם הגישה המשטרה לבית המשפט בקשה לעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים.

סנגורו של הנאשם הציג לשופט השלום בצפת, אורי גולדקורן, בקשה לחלופת מעצר והציעו שהאיש ישהה במעצר בית בבית אחותו בנצרת. השופט דחה את הבקשה בטענה שאינה מתאימה כי המרחק בין בית אחותו של הנאשם לבית אשתו הוא כעשר דקות נסיעה בלבד. עם זאת קבע שיש לנאשם אפשרות להציג חלופת מעצר אחרת.

כעבור חמישה ימים הגיש הסנגור לבית המשפט בצפת שתי בקשות לחלופות מעצר, שתיהן מחוץ לנצרת. במשך כמה ימים לא קיבל כל תשובה.

רק בדרך מקרה נודע לו, ב-5 בספטמבר אחר הצהריים, שבבוקר למחרת יתקיים דיון בבקשה בבית משפט השלום בקרית שמונה. אבל לאותו בוקר כבר נקבעו לו דיונים אחרים בבתי משפט משום שלא עודכן רשמית על הדיון בקרית שמונה. גם מחלקת התביעות של המשטרה לא עודכנה על הדיון וכך גם יחידת נחשון האמורה ללוות את העציר לדיון. ואכן, לדיון בבית משפט השלום בקרית שמונה לא בא שום אדם.

טעות זו היתה רק תחילת דרך פתלתלה של התיק. הסנגור ביקש לקבוע מועד חדש לדיון ולא נענו. שוב ושוב פנה למערכת בתי המשפט בבקשה לדעת מה עלה בגורל בקשתו לדיון. רק ב-11 באוקטובר הורה נשיא בית משפט השלום בנצרת, ג'ורג' אזולאי, להעביר את התיק לטיפול שופט תורן. ורק ב-17 באוקטובר התקיים סוף סוף הדיון בבקשת הנאשם לחלופת מעצר. השופטת אוסילה אבו-אסעד קיבלה בדיון, ובהסכמת מחלקת התביעות של המשטרה, את ההצעה למעצר בית בבית קרובי משפחתו של הנאשם, בעין מאהל ליד נצרת.

יותר מחודש וחצי עברו מאז הורה השופט בצפת לקיים דיון חוזר בבקשת הנאשם לחלופת מעצר ועד ליום שבו התקיים אותו דיון. בסופו יצא הנאשם מבית המעצר.

"זה מקרה מקומם", אמר עו"ד ח'ורי. "במשך חודש וחצי פנינו שוב ושוב למזכירות בית המשפט. כל הזמן נאמר לנו שעלינו לחכות בסבלנות. התחננו שיפעלו, אמרנו שיש אדם שיושב בבית מעצר חינם. ביקשנו שיבררו מה קורה עם התיק, למה לא מתקיים דיון. אבל הם לא פעלו. הרי לזכותו עומדת חזקת החפות וזו היתה פעם ראשונה בחייו שהוא נעצר. הוא לא ראה את חמשת ילדיו כמעט חודשיים. הוא עבר חוויה קשה מאוד".

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה כי "השופטים במחוז הצפון עובדים תחת עומס כבד. עם זאת, הם עושים מאמצים לטפל בתיקים ובבקשות בזמן סביר. במקרה זה, לאחר שנעצר הנאשם עד תום ההליכים, בשל מסוכנותו כלפי אשתו, הוגשה ב-2 בספטמבר בקשה לשחררו לחלופה אחרת ובאותו היום נקבע מועד דיון, בתאריך 6 בספטמבר. בתאריך זה הסנגור לא הופיע לדיון. השופט סאאב דבור הורה לאחר כמה ימים להעביר את התיק לנשיא אזולאי לניתובו בבית המשפט בנצרת. לאחר מכן החלה תקופת החגים ולאחריה טופל התיק לפי לוח הזמנים ואילוצי בית המשפט. בהמשך למקרה זה, הנוהל לבקשות דחופות בשבתות וחגים עבר רענון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ