חברת המלח גייסה בכירה לשעבר במינהל שתמסור חוות דעת לטובתה

מינהל מקרקעי ישראל יכריע בקרוב בסוגיית זכויות הבנייה בבריכות המלח בעתלית ובאילת, על רקע ביקורת על ההסכמים שמאפשרים את הפשרת השטח

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מינהל מקרקעי ישראל יקיים בשבוע הבא שימוע לחברת המלח לפני שיכריע אם ההסכם שנכרת עמה לפני 16 שנה, ושהעניק לה זכויות בנייה בבריכות המלח בעתלית ובאילת, יבוטל או יוותר על כנו. לצורך השימוע גייסה חברת המלח את עו"ד רחל זכאי, שפרשה ב- 2008 מתפקיד היועצת המשפטית של מינהל מקרקעי ישראל. זכאי לא עסקה בתפקידה בקרקעות המלח בשל ניגוד עניינים, אך השימוע יתנהל בפני מי שהחליף אותה בתפקיד ובעבר שימש כסגנה, עו"ד יעקב קוינט.

הסכם חברת המלח בגרסתו האחרונה, כפי שאושר במועצת מינהל מקרקעי ישראל ב-2003, העניק לחברה זכויות בנייה ב-2,000 דונם בשטח בריכות המלח, תוך שינוי ייעודן מתעשייה למגורים. על פי ההסכם, חברת המלח תהיה זכאית ל-50 אחוזים מזכויות הבנייה על הקרקעות בעתלית ול-30 אחוזים מזכויות הבנייה על הקרקעות באילת. חלוקה זו נקבעה בהסכם בין המינהל לבין חברת המלח, שזכה לביקורת חריפה של מבקר המדינה לשעבר, אליעזר גולדברג, ושני יועצים משפטיים לממשלה, אליקים רובינשטיין ומני מזוז. יו"ר חברת המלח דני דנקנר ומנהל המינהל ב- 2003 יעקב אפרתי הואשמו בינואר האחרון במתן וקבלת שוחד בקידום עניינה של חברת המלח במינהל.

רק לפני שנה הודיע סגן מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד ענר הלמן, כי לא ניתן לאשר את ההסכם, זאת בתשובה לעתירה שהוגשה ב- 2003 על ידי החברה להגנת הטבע, התנועה לאיכות השלטון ועמותת שיח חדש. הלמן הוסיף כי "בשל חשד שההליכים שהביאו לקבלת החלטת המועצה היו נגועים בפגמים חמורים, הגיע היועץ המשפטי לממשלה למסקנה כי אין מנוס מהחזרת העניין כולו לבחינה מחדש".

בריכות המלח בעתלית והווילה של משפחת דנקנרצילום: עופר וקנין

אולם מתברר כי בשנה שחלפה מאז הדיון בבג"ץ, בכירים בחברת המלח נפגשו עם בכירים במינהל וניסו לשכנעם כי יש לסווג את הקרקעות בעתלית ובאילת כקרקעות עירוניות. בחוזי החכירה ההיסטוריים בין המינהל לחברת המלח לא נקבע סיווג הקרקע, לכן הדבר נתון לפרשנות.

אנשי החברה הסתמכו על חוות הדעת שחיברה זכאי, בה נטען כי מדובר בקרקעות עירוניות. משמעות סיווג היא שהחברה זכאית לכאורה ל-100 אחוזים מזכויות הבנייה בתמורה לתשלום דמי היתר בגובה 31 אחוזים. ניירות העמדה שהוגשו למינהל מתעלמים מהשאלה אם ההסכם שנחתם לפני 16 שנה תקף וסביר.

חברת המלח פותחת את נייר העמדה שלה במלים Pacta sunt servanda- הסכמים יש לכבד, ומגדירה בניירותיה את הפגישות עם בכירי המינהל כ"שיח פורה". זאת בעוד המינהל מסתיר את קיום הפגישות ומסרב להעביר את הניירות והמסמכים לעיונן של החברה להגנת הטבע והעותרות הנוספות. רק כעבור התעקשות וחילופי מכתבים, הסכימו במינהל לאפשר לחברה להגנת הטבע זכות טיעון והזמינו את החברה לשימוע בהתראה של יומיים.

עמדת החברה להגנת הטבע היא שאין לאשר את ההסכם. "התהדרות חברת המלח בכך ש'הסכמים יש לכבד' מקוממת", טוענת היועצת המשפטית של החברה להגנת הטבע, עו"ד חגית הלמר."במיוחד כאשר רואים ולומדים את מסכת ההפרות היסודיות של חוזי החכירה עם המינהל, ואת הניצול הציני של הזכות שקיבלו ללא מכרז לייצור מלח לטובת קידום טובות הנאה פרטיות (נדל"ן למגורים של בני משפחת דנקנר בעתלית) ולטובת צעד כלכלי מתוחכם (בזכותו רכשו את גרעין השליטה בבנק הפועלים) והכל ללא ידיעת המינהל". לדברי הלמר, "ההליך הזה הוא לא רק עניין משפטי, אלא עניין ציבורי-ערכי. אי אפשר לדון בפרשה רק במונחים משפטיים".

עו"ד רחל זכאי צילום: עופר וקנין

מהמינהל נמסר: "בעוד מספר ימים יתקיים שימוע אצל היועץ המשפטי למינהל, יעקב קוינט, שבו יוצגו עמדות הצדדים. בעקבות השימוע,  יציג היועץ המשפטי את עמדתו בעניין בפני הנהלת המינהל כדי שתכריע בנושא. במידת הצורך תועלה הסוגיה לדיון במועצת מקרקעי ישראל".

עו"ד רחל זכאי מסרה בתגובה: "קרקעות חברת המלח היו אחד הנושאים היחידים שלא טיפלתי בהם במינהל, בשל הקשר של בעלי לשעבר למינהל בסוגיה זו. חברת המלח פנתה אליי וביקשה את שירותיי לייעץ להם מה מהות החוזים וזה מה שעשיתי. לא הייתי בקשר עם המינהל בעניין הזה, אלא כתבתי חוות דעת. זה לא רק חוקי לחלוטין, זה גם נכון לחלוטין. ברגע שאין ניגוד עניינים, לכל אדם במדינת ישראל יש חופש עיסוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ