בלחץ הצבא, וינשטיין יחליט אם להעמיד לדין את מוחמד בכרי

צה"ל הצטרף לחיילי המילואים - שהפסידו במשפט נגד יוצר "ג'נין ג'נין" - ופנה ליועמ"ש בדרישה להעמידו לדין בגין לשון הרע. בצה"ל הפיקו גרסה נגדית לסרט

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להכריע מחר (שני) אם להעמיד לדין פלילי את הבמאי מוחמד בכרי בגין לשון הרע. צה"ל פנה ליועץ המשפטי בנושא בעקבות סרטון של בכרי, "ג'נין ג'נין", בו הוצגו חיילי צה"ל שלחמו במחנה הפליטים בג'נין במבצע "חומת מגן" כמי שביצעו פשעי מלחמה. מחר (שני) יתקיים דיון אצל היועץ המשפטי, בו תוצג עמדת צה"ל התומכת בהעמדת בכרי לדין. לפי החוק, במקרים בהם לשון הרע התייחסה לציבור אנשים (ולא לבני אדם ספציפיים), ניתן להגיש כתב אישום רק באישור היועץ המשפטי לממשלה.

פניית הצבא ליועץ המשפטי לממשלה היא חלק ממאבק משפטי שמנהלים לוחמי המילואים בנושא זה במשך כמעט עשור. בעבר כבר ביקשו הלוחמים כי וינשטיין יורה על העמדת בכרי לדין, אך באחרונה הצטרף צה"ל למאבק. לפני מספר חודשים, מינה הרמטכ"ל בני גנץ את מפקד פיקוד המרכז לשעבר, אלוף אבי מזרחי, לעמוד בראש ועדה צבאית שתעסוק במאבק אנשי המילואים. עד כה, ערכו חיילי המילואים את הדיונים המשפטיים בכוחות עצמם, ללא תמיכה ישירה של הצבא. לפי בכירים בצבא, גנץ החליט כי יש להביא לסיום את פרשת הסרט והמאבק המשפטי סביבו.

בדיון מחר, ייצג האלוף מזרחי את עמדת הצבא. דובר משרד המשפטים מסר בשם לשכת היועץ המשפטי לממשלה כי "אכן מתקיים דיון בעניין זה עם גורמי צה"ל שביקשו להשמיע דברם בפני היועץ המשפטי לממשלה".

בכרי בדיון על תביעת הדיבה שהוגשה נגדו בבית המשפט העליוןצילום: תומר אפלבאום

כצעד נלווה לפעילות הוועדה הצבאית, החליטו בצה"ל להפיק את הגרסה הצבאית לסרט "ג'נין ג'נין", סרט תיעודי שישלב ראיונות עם לוחמי הקרב בג'נין, יחד עם שחזור מבוים של חלק מהארועים המתועדים בסרט. לדברי בכיר בצבא, התגובה הצה"לית לא באה כדי להתעמת עם יוצר "ג'נין ג'נין" בכרי, אלא כדי "להקרין סרט עבור צה"ל ועבור החיילים שלנו". את "ג'נין ג'נין", גרסת צה"ל, מתכוונים להקרין בפני קצינים בקורסי הפיקוד השונים.

בחודש יולי 2011 הפסידו חיילי המילואים בתביעה נגד בכרי, לאחר מאבק משפטי של שמונה שנים. שופטי בית המשפט העליון דחו את הערעור שהגישו חמישה חיילי מילואים שלחמו במבצע "חומת מגן" בג'נין ב-2002. החיילים ערערו על פסיקת בית המשפט המחוזי, שלא פסק לטובתם פיצויים בגין פרסום לשון הרע.

המאבק המשפטי החל שנה לאחר מבצע "חומת מגן", אז הגישו חיילים שהשתתפו במבצע תביעת לשון הרע נגד יוצר הסרט "ג'נין ג'נין". זאת על אף שהם אינם נראים בו ושמותיהם לא מוזכרים בו. ב-2008 קבע בית המשפט המחוזי בפתח תקווה שבכרי אמנם הוציא את דיבתם של החיילים, אך היתה זו הוצאת דיבה של לוחמי צה"ל באופן כללי, ואילו החוק לא מאפשר לעתור כנגד הוצאת דיבה של ציבור שלם. בשנה שעברה, בהחלטה על דחיית ערעור חיילי המילואים, קבע שופט העליון יצחק עמית כי מדובר בביטוי שקרי "שהוא אכן קונקרטי ועוצמתי במעשים החמורים שהוא מייחס לחיילי צה"ל שפעלו במחנה הפליטים בג'נין", אך הוסיף כי לחיילים לא עומדת זכות התביעה מאחר שביטוי זה "נסב על קבוצה בלתי מסוימת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "האלוף אבי מזרחי צפוי להיפגש מחר עם היועץ המשפטי לממשלה. מטבע הדברים לא נתייחס לדיונים טרם קיומם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ