כתבי אישום נגד שוטרים על תקיפת פלסטינים ושיבוש חקירה

שוטר מג"ב הכה פלסטיני אזוק ושידל את חבריו לא לדווח. במקרה אחר, הכו שני שוטרים פלסטיני בעת בידוק שגרתי ושיקרו כי סטר לאחד מהם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים36
עוז רוזנברג

המחלקה לחקירות (מח"ש) הגישה לאחרונה לבית משפט השלום בירושלים שני כתבי אישום חמורים נגד שלושה שוטרי הנאשמים בתקיפה של פלסטינים, כמו גם בניסיון לטייח את מעשיהם, זאת באמצעות .

כתב האישום הראשון, המתפרסם כעת לראשונה, הוגש לבית המשפט לפני כשבועיים, ועניינו מקרה תקיפה חמור של פועל פלסטיני שעבד באחד המטעים סמוך לקיבוץ נתיב הל"ה. המקרה אירע בראשית חודש יולי 2010. על פי כתב האישום, צוות של שוטרי מג"ב ביצע במקום פעילות מבצעית לתפיסת שוהים בלתי חוקיים. המתלונן, מוחמד עסאם, תושב הכפר יאטה שבדרום הר חברון, עמד על סולם ועסק בקטיף שקדים מאחד העצים במטע. במקום עבדו באותה שעה פועלים נוספים. סמוך לשעה חמש בערב הגיע צוות שוטרים למקום, ובהם גם הנאשם בגין מקרה זה, משה לאמה, תושב אשדוד בן 23.

לאמה, כמו שוטרים אחרים בכוח, היה אז בלבוש חצי אזרחי. הם נכנסו למטע, ניגשו למרגלות הסולם שעליו עמד עסאם, ואחד מהם החל לנער אותו בכוח כדי לגרום לו ליפול. עסאם ניסה תחילה להיאחז בסולם, אולם כוחו לא עמד לו והוא הוטח לבסוף ארצה. מאחר והשוטרים לא היו במדים מלאים, מספר כתב האישום, עסאם סבר כי מדובר בקבוצת אזרחים שרוצים לפגוע בו מסיבה שאינה ידועה לו. הוא החליט כי עליו להימלט ופתח בריצה לעומק המטע. בתגובה שלף לאמה אקדח וירה לאוויר. במקביל, השוטרים האחרים פתחו במרדף אחר עסאם בין עצי המטע, עד שלבסוף השיגו אותו והפילו אותו ארצה. אחד מהם אזק את ידיו והותיר אותו לשכב. מוכנע חסר אונים על הקרקע, לאמה ניגש אליו ובעט בו בעוצמה באזור המותניים. כתוצאה מכך נשברה לעסאם עצם האגן.

בידוק במחסום חווארהצילום: אי–פי

"ההתנהלות העבריינית של לאמה לא מסתיימת בכך", נכתב בכתב האישום. בדו"ח סיכום הפעילות המדוברת, השמיט לאמה במכוון את הירי לאוויר שביצע, וכן הורה לחבריו שהיו עמו שלא לספר על כך לאיש. על השבר שגרם לעסאם - נאשם לאמה בתקיפה הגורמת חבלה של ממש, ועל הדו"ח השקרי ושידול חבריו לצוות שלא למסור מידע על התקרית- בעבירות של הדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט.

כתב האישום השני שהוגש הבוקר (שני) לבית המשפט, הוא נגד שני שוטרי מג"ב המוצבים בעיר העתיקה בירושלים. על פי כתב האישום, בשעות הבוקר של אחד מימי סוף אוקטובר 2010, סיירו השניים- עומרי כהן, תושב טירת הכרמל בן 23, ודני אברה, תושב קריית אתא בן 22- סמוך לשער האריות בעיר העתיקה, שם פגשו את בראפת עג'לוני, תושב מזרח ירושלים. אברה ביקש ממנו כי יציג תעודה מזהה, ולאחר מכן אמר כי ברצונו לבצע בו חיפוש מדוקדק יותר. לצורך כך, אמר לו, על עג'לוני להתלוות אליו ואל כהן לבית הקברות הסמוך.

בלית ברירה עשה עג'לוני כמצוותם. שם, העמידו אותו כשפניו לחומה ואברה החל בחיפוש על גופו. לצרכי נוחות מסר אברה את רובה ה-M16 שלו לכהן עד שיסיים. כשפניו אל הקיר, החל עג'לוני להתלונן כי אברה מבצע בו חיפוש באופן פולשני, וכי הוא מבקש להתנכל לו. למשמע הדברים סובב אברה את עג'לוני אליו באחת, ותפס בפניו בכוח, תוך שהוא אומר לו ש"לא יעשה בלגאן", לשון כתב האישום. עג'לוני ניסה להתנגד ולהיחלץ מלפיתתו של אברה באמצעות הרחקת ידיו מפניו, אלא שלמראה הדברים הניף כהן את הרובה של אברה שהחזיק בידיו, והנחית מהלומת קת חזקה על פניו של עג'לוני. מעוצמת המכה נפל עג'לוני ארצה והחל לדמם. הוא נזקק בהמשך לתפרים.

בדומה לכתב האישום הראשון, גם במקרה זה מסכת העבירות לא הסתיימה בזאת: כהן ואברה הניחו אזיקים על ידיו של עג'לוני והובילו אותו לחקירה במרחב דוד בעיר העתיקה בירושלים, בחשד לתקיפת שוטר והעלבת עובד ציבור. את הדברים הם עיגנו בדו"חות פעולה שקריים שמילאו בקשר לאירוע. בדו"חות הם טענו כי עג'לוני הוא שתקף ראשון, מאחר שלטענתם במהלך החיפוש הוא סטר לאברה, מה שהוביל את השוטרים להדוף אותו לעבר החומה בבית הקברות בניסיון להשתלט עליו. הוא המשיך להתנגד, טענו השניים בדיווחם הכוזב, ובמהלך המהומה נפצע בפניו. הם תיאמו ביניהם את הגרסה הזו, וקבעו כי יתמידו בה בחקירותיהם השונות.

על גרסתם זו חזרו אברה וכהן הן מול חוקר משטרתי והן מול חוקרי מח"ש, מה שהביא את החוקרים לזמן את עג'לוני להיחקר באזהרה בעבירות תקיפת השוטר והעלבת עובד ציבור בהן נחשד. אלא שתוך כדי החקירה חשדו חוקרי מח"ש כי משהו אינו כשורה, והצליחו להגיע לחקר האמת, לנקות את עג'לוני מכל חשד ולהגיש נגד השניים את כתב האישום המדובר בעוון שיבוש מהלכי משפט ומסירת ידיעה כוזבת. באשר לאלימות שהפעילו נגד עג'לוני לחינם, מואשמים כעת אברה וכהן בתקיפה הגורמת חבלה של ממש.

ממג"ב נמסר בתגובה: "מדובר במקרים חריגים אשר אינם מייצגים את עשייתם הרבה של לוחמי מג"ב לביטחון מדינת ישראל. בהנחיית ראש אמ״ש השוטרים המעורבים הועברו באופן מיידי מתפקידם, ואינם משרתים עוד בחיל. חשוב להדגיש כי מג"ב רואה בחומרה ומוקיע כל התנהגות שוטרים באופן המנוגד לערכים עליהם משטרת ישראל אמונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ