שופט פרש לאחר שנטען כי העתיק עבודה באוניברסיטה

שמעון שר, שכיהן כשופט בית משפט השלום עזב את תפקידו "מסיבות אישיות" וללא התראה. במקביל מתנהל נגדו הליך משמעתי אקדמי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית משפט השלום בחיפה, שמעון שר, פרש מתפקידו בפתאומיות לאחר שנטען כי העתיק עבודה אקדמית במסגרת לימודיו בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. ל"הארץ" נודע כי דיונים שהיה אמור לקיים שר בוטלו, והוא הפסיק להגיע לבית המשפט. לאנשים במערכת המשפטית נאמר שהוא פורש מסיבות אישיות.

העובדה שהפרישה נעשתה בבת אחת, ללא התראה, עוררה חשד במסדרונות בתי המשפט. ההודעה על הפרישה נמסרה לשופטים בישיבת שופטים שבועית לפני כשלושה שבועות. יחד עם זאת, לא נמסר להם כי נגד שר הוגש כתב תביעה ומתנהל נגדו הליך משמעתי על ידי רשויות המשמעת באוניברסיטה. זאת בעוד באוניברסיטה צופים כי הוא ייענש בחומרה. ל"הארץ" נודע כי נגד שר נטען כי העתיק עבודה במסגרת התואר השני. בפקולטה למשפטים גילו על כך רק לאחר ששר סיים את כל הקורסים והמטלות. באתר בתי המשפט נכתב כי הוא סיים את לימודי התואר השני בהצטיינות.

שר, בן 53, מונה לכס השיפוט ביולי 2002. תחילה שימש כשופט שלום בבית המשפט בעכו ומשנת 2006 הוא מכהן בבית משפט השלום בחיפה. בשנת 2004 זכה לדירוג הגבוה מבין שופטי השלום בעכו במשוב השופטים שנערך על ידי לשכת עורכי הדין, שבוטל מאז. בשנת 2009 סיים בהצטיינות לימודי מוסמך במשפטים באוניברסיטת חיפה, במסגרת מסלול ללימודי שופטים. לפני כשנתיים החל את לימודי הדוקטורט והשלמת תזה בהדרכת ד"ר חאלד גנאים. גנאים אמר ל"הארץ" כי "מדובר בסוגיה סבוכה ואני בטוח שהוא לא יורשע".

שר אמר למקורביו כי לפרישה אין כל קשר להליך באוניברסיטה וכי ממילא תכנן לפרוש, שכן הודיע כי הוא מעוניין בקידום ואם לא יזכה לו אחרי עשר שנים בתפקיד, יעזוב. יחד עם זאת, הדברים לא מתיישבים עם העובדה שחלפו למעלה מעשר שנים מאז מונה לתפקיד וכן לאור אופי הפרישה, שנעשתה באופן פתאומי. תיקים שניהל שר עברו לבירור אצל שופטים אחרים.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בשמה ובשם השופט שר כי: "השופט שר הודיע לאחרונה על רצונו לפרוש מכהונתו כשופט. סוכם כי מועד פרישתו יחול ביום 31.12.12 וכי עד למועד האמור ישהה בחופשה".

מאוניברסיטת חיפה נמסר: "הליכים משמעתיים באוניברסיטה הינם חסויים ולכן לא נוכל למסור פרטים על הליך כלשהו, כזה או אחר. עם זאת, האוניברסיטה והפקולטה למשפטים מקפידים על טוהר המידות האקדמי, ומטפלים בכל עבירת משמעת בצורה שוויונית בלא קשר לזהותו ומעמדו של הסטודנט".

לפני כשנה וחצי התפטר שר ההגנה הגרמני, קרל תיאודור צו גוטנברג, בעקבות חשיפה כי העתיק חלקים נרחבים של עבודת הדוקטורט שלו במשפטים.

במאי האחרון פרסם בלוגר גרמני כי שרת החינוך אנטה שוואן העתיקה קטעים מעבודת הדוקטורט שלה במדעי החינוך. שוואן שנקראה לפרוש מתפקידה על רקע האשמות בפלגיאט. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעה אמון בשבאן, אף שאוניברסיטת דיסלדורף המליצה לשלול ממנה את תואר הדוקטור, לאחר שהתגלה כי חלקים בעבודת הדוקטורט שהגישה בשנת 1980 נגנבו ממקור אחר.  באפריל האחרון התפטר נשיא הונגריה פאל שמיט, לאחר שוועדת חקירה קבעה כי העתיק את עבודת הדוקטורט שלו כמעט במלואה. שמיט התעקש שלא להתפטר, אך בסופו של דבר נכנע ללחץ הציבורי ועזב את תפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ