נעצר רוכל בייגלה בעיר העתיקה בירושלים, משום שלא שילם חוב שתפח

איסחאק כנעאן מוכר בייגלה בשער יפו 25 שנה. בגין הצטברות הקנסות נגדו על רוכלות ללא רישיון, דורשת כעת העירייה 41 אלף שקלים תמורת שחרורו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

משטרת ירושלים עצרה הבוקר (רביעי) את איסחאק כנעאן, רוכל המתפרנס בקושי ממכירת בייגלה בעיר העתיקה בבירה, לאחר שלא עמד בתשלום הקנסות שהטילה עיריית ירושלים עליו ועל עגלת הבייגלה שלו.

כנעאן, כמו רוכלים רבים בעיר העתיקה בירושלים, חי תחת איום מתמיד של קנסות כבדים מהעירייה בשל רוכלות ללא רישיון. העובדה שרוכלים היו מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מהנוף בעיר העתיקה, והעובדה שבשנים האחרונות לא ניתן היה כלל להוציא רישיון חדש לרוכלות באזור, לא שינו דבר - זרם הקנסות נמשך. במשך השנים בהן מוכר כנעאן בייגלה ופלאפל ליד שער יפו, גדלו לטענתו הקנסות מ-30 שקלים לפני כ-20 שנה ל-475 שקלים כיום.

בשנים האחרונות כמעט בכל יום זכה כנעאן לביקור של הפקח העירוני, ועמו לדו"ח. לעיתים קרובות לא היה הפדיון היומי מספיק כדי לכסות את הקנס. הקנסות והריביות עליהם הצטברו לכדי חוב של כ-120 אלף שקלים. כנעאן, תושב סילוואן ואב לארבעה, לא הצליח לעמוד בתשלומים, אך סירב להפסיק למכור בייגלה. "לפני ארבע שנים היה שופט שאמר לי שהוא ימחק לי את כל החובות אם אני אפסיק למכור. אמרתי לו שאני לא יכול להפסיק כי זו הפרנסה שלי ושל הילדים שלי. במקום שהוא יתחשב, הוא נתן לי עוד קנס של 6,000 שקלים. אני רוצה להוציא רישיון, לא רוצה לעבוד נגד החוק, אבל כל הזמן אומרים לי שאי אפשר. אני לא למדתי לגנוב, זה מה שאני יודע לעשות" אמר כנעאן לפני כשנה ל"הארץ".

מוכר הבייגלה כנעאן ליד שער יפו בירושליםצילום: אמיל סלמן

בשל החוב פנתה העירייה להוצאה לפועל והבוקר (רביעי), במצוות ההוצאה לפועל, עצרו שוטרי מחוז ירושלים את כנעאן. מתחנת המשטרה סיפר כנעאן ל"הארץ" כי הוא נדרש לשלם 41,000 שקלים באופן מיידי כדי להשתחרר. "מאיפה אני אביא 41 אלף שקלים? מה הם חושבים שאני עשיר? בחיים לא היה לי יותר מ-10,000 שקלים. אני מוכר במאה שקלים ליום ויש לי ארבעה ילדים. אם אני עובד - אני אוכל, לא עובד - לא אוכל", אמר. בשעות הקרובות הוא יובא בפני שופט.

"יש פה לא רק התעללות באדם אלא התעללות בסמל", אומר בתגובה למעצר חבר מועצת עיריית ירושלים, מאיר מרגלית (מרצ), שמנסה לסייע לכנעאן, "המלחמה על הבייגלה היא גרסת מיני של המלחמה על הנוכחות הישראלית במזרח ירושלים. העירייה שכחה שמדובר באנשים העניים ביותר והחלשים ביותר בעיר. לא ראיתי את העירייה מנהלת מלחמות כאלה נגד בנקים וחברות ביטוח".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה דוחה בתוקף את הטענה כי היא נטפלת לרוכלים, העירייה פועלת בנושא בהתאם לחוק ומבצעת את חובתה לשמירת הסדר הציבורי. היתר רוכלות ניתן רק לאנשים ברי שיקום שעומדים בקריטריונים ולאחר שוועדת הרוכלות דנה בבקשתם ומוצאת על בסיס חוות דעת לשכות הרווחה כי השיקום במסגרת זו הוא הפתרון הנכון לשיקומם. למר איסחאק מעולם לא הונפק רישיון רוכלות ובקשתו לרוכלות במקום נדחתה. הוא הגיע להסדר טיעון עם התביעה העירונית בשנת 2011 אשר כלל הפחתה משמעותית של הקנסות ביותר מחצי וזאת לאור מצבו האישי-כלכלי ונסיבות נוספות. ההסדר נחתם על ידו, תוך שהוא מודע לתנאי ההסדר, אשר בנוסף חולק לארבעים תשלומים. הנאשם לא עמד בתנאי ההסדר שהוא עצמו חתם עליו ולאור זה הופעלו נגדו הליכי גבייה".

בנוסף לכך, לאורך השנים התפתחה בירושלים רוכלות באופן שאינו תואם לחזות ולאיכות הרצויים בשטח הציבורי עד כדי מפגע חזותי, הפכה למסחר במבני קבע בלתי חוקיים ובמקרים רבים גרמה למפגעי בטיחות להולכי רגל ולכלי רכב ולהפרעה למסחר חוקי קיים. יש לציין כי כל רוכל בירושלים נדרש לרישיון רוכלות על מנת למכור מרכולתו בעיר ורוכל הבוחר לפעול בלא רישיון עובר על החוק וצפוי לקנסות הקבועים בחוק".

העירייה מסרה עוד כי פיילוט לגבי רפורמה בתחום הרוכלות עתיד להתחיל בשנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ