המשטרה עיכבה הבוקר (רביעי) לחקירה כ-70 בעלי תפקידים בבית החולים נווה יעקב, מוסד רפואי פרטי לבריאות הנפש בפתח תקוה, בחשד לעבירות תקיפת חסרי ישע, עבירות מין ואי דיווח. בתום חקירה סמויה שנמשכה כמעט שנה, פשטו הבוקר כ-150 שוטרים מתחנת פתח תקוה ומרחב שרון על המוסד ועיכבו לחקירה את בעלי המקום, מנהליו והצוות הטיפולי.

נווה יעקב הוא בית חולים פרטי המטפל בכ-160 מאושפזים, נפגעי נפש קשים וחולים הסובלים מפיגור, ומשרדי הבריאות והרווחה רוכשים בו שירותי אשפוז. בבעלות המוסד גם הוסטל שיקומי בעיר פתח תקווה.

לפני כשנה, פנו גורמים במשרד הבריאות והרווחה למשטרה עם מידע לפיו כמה מהחוסים המאושפזים במוסד הגיעו לבתי חולים כשהם סובלים מפגיעות קשות כתוצאה מאלימות. צוות החקירה קיבל מידע גם מעובדים שעזבו את המוסד או פוטרו. העובדים לשעבר סיפרו כי בין כותלי המוסד מתבצעות גם עבירות מין כלפי החוסים – זאת בידיעת המנהלים. 

מפקדת תחנת פתח תקוה, סגן ניצב סיגל בר צבי, שפיקחה על המבצע שזכה לשם "אל תשליכני", אמרה כי "תחילה החלו להגיע תלונות בודדות, אבל אז הגענו למסקנה שמדובר ככל הנראה בקצה הקרחון וייתכן שמשהו גדול ומשמעותי יותר קרה בתוך המוסד. היה חשוב לנו, גם מבחינה ערכית, לטפל בנושא הזה".

השוטרים פושטים על המוסד הרפואי, הבוקרצילום: ניר קידר

לקראת הפשיטה, זימן משרד הבריאות צוות רפואי חלופי כדי שימשיך את פעילות המוסד. השוטרים לקחו עמם מהמוסד מחשבים וסרטים ממצלמות אבטחה. במשטרה סיפרו כי החקירה התארכה משום שמבחינה משפטית הם לא יכלו להכניס סוכן סמוי למוסד. בהמשך היום צפויים להגיע חלק מהעובדים להארכת מעצר.

לפני כחצי שנה פנה ארגון "בזכות" (מרכז זכויות אדם לאנשים בעלי מוגבלויות) במכתב חריף לשרי הבריאות והרווחה, בדרישה להקים ועדת חקירה בעניין הפרות זכויות אדם במוסד נווה יעקב, ולהורות על הוצאת הדיירים המאושפזים בו לאלתר.

"בשנים האחרונות ואף בימים אלה ממש, מגיעות לארגון שוב ושוב פניות של דיירים, בני משפחה ואנשי מקצוע בדבר התעללות ואלימות מצד הצוות, יחס משפיל, תנאי חיים קשים והזנחה פושעת בבית החולים הפסיכיאטרי נווה יעקב", נכתב לשרים בחודש מאי האחרון.

בפניה נטען כי מהמידע שנאסף, הנהלת המוסד רומסת את נהלי שני המשרדים, ורואה בו "עסק פרטי המשוחרר מהחובות הבסיסיות ביותר". עוד נטען כי הנהלת המוסד השקיעה מאמץ רב כדי להסתיר את המתרחש מפני הפקחים של המשרדים – תוך הטעיה, טיוח ודיווחים לא אמינים

המידע במכתב מבוסס על כמה מקורות, ובהם שני ביקורי פתע שערכו אנשי הארגון בשנת 2011 - האחד יחד עם חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), והשני עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר גדי לובין. כמו כן, התקבלו דיווחים של עובדת סוציאלית שפוטרה בשל הביקורת הרבה שהטיחה על המקום, דיווחים של חוסים ואנשי צוות וכן דו"חות כתובים.לפי אחת העדויות, אחת החוסות נקשרה מדי יום על ידי הצוות לכסא פלסטיק באמצעות סדין מגולגל, במשך מספר חודשים.

"מהמקורות השונים עולה כי מתקיימת שגרה עקבית וחמורה של הפרת זכויות אדם קשה העולה לכדי מעשים פליליים לכאורה, ובתוך כך פגיעה משמעותית בזכות לשלמות הגוף, להגנה, לפרטיות ולכבוד", נכתב. "הסתפקות משרדיכם בפיקוח על הגוף המפעיל הוכיחה את עצמה כלא אפקטיבית... במידה והמידע שנמצא ברשותנו ואשר מובא להלן הינו מדויק, ברי כמדינת ישראל אינה יכולה לשבץ בנווה יעקב את האוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים הנמצאת במקום", נכתב לשרים.

מארגון "בזכות" נמסר היום כי בעקבות פנייתם, החליט משרד הבריאות על תוכנית הבראה למוסד יחד עם ההנהלה. "הפרשה מוכיחה כי משרד הבריאות מעביר את האחריות לטיפול באנשים שזקוקים למענים המקצועיים ביותר ליזמים פרטיים, אשר לעיניהם עומדים בעיקר שיקולי רווח, ואף כושל בתפקידו כרגולטור לפקח באופן יעיל על הנעשה במוסדות. התלונות היו ידועות למשרד הבריאות, ועם זאת עברו חודשים ולדיירים - שלהם אין קול ואין כוח - נשארו כבני ערובה במוסד המתעלל.... כשפרשות מעין אלה מתפוצצות כולם מזדעקים, אבל משרדי הבריאות והרווחה טרם הפנימו את מה שידוע בעולם המערבי כבר זמן רב – יש לסגור את המוסדות ולשנות את השיטה החולה".

לדברי עו"ד דוד מנע, שמייצג 5 משפחות של ילדים החוסים במוסד, "זהו מקרה חמור ביותר אבל החומרה היא לא רק במעשים שנעשו אלא במחדלי הרשויות. הרשויות קיבלו התרעות רבות ולא נקפו אצבע להפסקת התופעה. המעצרים ההמוניים הם הסמל למחדל הגדול. אלו מעשים ממושכים, עם כל כך הרבה עצורים ונחקרים. זה רק מוכיח שמחדל הרשויות היה גרוע ביותר, זלזול של ממש".

בכיר במשרד הבריאות הבהיר אתמול כי "המשרד פנה למשטרה מיד כשהתקבלו ראיות, והמשיך לבצע מעקב מקרוב על המוסד". ואולם, למרות שבמשרד שקלו לסגור את המוסד הפרטי על רקע התלונות, הוחלט בסוף שלא לסגור את המקום אלא לקדם בו תוכנית הבראה.

לדברי ד"ר גדי לובין, ראש מערך שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, "יש לזכור כי רובם המכריע של הטענות כנגד המוסד היו אנונימיות, ולא עמד מאחוריהם שם שאפשר בדיקה. בעוד שקל להעביר תלונה אנונימית, קשה למערכת ציבורית ממלכתית להסיק מסקנות על בסיס תלונות מסוג זה. ביצענו תהליך של ביקורות תכופות וראינו שיפור במוסד, כולל בהתנהגות אנשי הצוות, בשינוי איכות האכסניה ובשיפוץ שלה ובתוכנית מגוונת יותר להפעלת המאושפזים. אולם למרות השיפור, כשהיו תלונות קונקרטיות, הן טופלו לעומקן, וכשהגענו למסקנה שיש חשד ממשי לפעילות שאיננה חוקית, פנינו למשטרה. מאחר והשיפור המשמעותי למרבה הצער לא שולל קיומם של אירועי אלימות, החליטה המשטרה השבוע להעמיק את חקירתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ