ישראלי נוסף זוכה מפגיעה בפלסטינים בגלל מחדלי מחוז ש"י

השופטת שזיכתה את הנאשם תקפה את התנהלות החוקרים, שלא גבו עדויות נוספות בזירה ולא תיעדה את הרישומים הרפואיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שוב זיכוי בגלל מחדלי החקירה של מחוז ש"י: בית משפט השלום בירושלים זיכה בחודש שעבר תושב מעלה אדומים שהואשם בתקיפת פלסטינים, בשל מחדלים בחקירת המחוז שמנעו את בירור האמת. אתמול זוכה מחמת הספק, שוטר מג"ב שהואשם בגרימת מוות ברשלנות של ילד מנעלין.

על פי כתב האישום, ביוני 2008, שימש תושב מעלה אדומים כאיש אחזקה בחוף בים המלח. במהלך עבודתו, הוא הבחין בשבעה פלסטינים שהסתננו לחוף שלא דרך הכניסה, הזדהה כשוטר, היכה שלושה מהם ואף איים כי "אני אקבור אתכם פה". הנאשם מכחיש את האירוע וטוען כי הוא זה שהותקף.

בחודש שעבר, החליטה נשיאת בית המשפט השלום בירושלים, שלומית דותן, לזכות את הנאשם. בהכרעת הדין כתבה השופטת כי התגלו סתירות משמעותיות בעדויות הפלסטינים בנוגע לחבלות שנגרמו להם. זאת מאחר שהמשטרה לא טרחה לתעד את הפגיעות הגופניות ולא הציגה עדויות. כך למשל טען אחד העדים כי נשברו לו שלוש שיניים, אך התביעה המשטרתית "לא מצאה לנכון לדרוש ממנו להציג אישורים רפואיים בנוגע לחבלות", כלשון השופטת.

כמו כן, מתחה השופטת ביקורת על המשטרה שלא הזמינה לעדות ארבעה אנשים שהנאשם הזכיר, כמי שהיו עדים לתקרית ויכולים לתת עדות אובייקטיבית לגבי מה שאירע. "בעניין זה, בנוגע לתמורת הראיות החלקית המתקבלת בתיק, החטאת רובצת בראש ובראשונה לפתחה של המשטרה. חובתה של המשטרה לבדוק ולחקור כל טענה שמעלה הנאשם, אשר יש בה פוטנציאל לנקותו מאשמה, וכל שכן שמוטלת עליה חובה לברר ולחקור אנשים שהנאשם מזכיר כעדים לאירוע. דבר מאלה לא נעשה".

עוד ציינה השופטת, בנוגע לתפקודו של החוקר שאול נפתלי, "מעדותו התברר כי התיק נזנח במשך חודשים, כי לא היה חוקר אחראי שניווט את החקירה בתיק ושהנחה את החוקרים לבצע פעולות שהיו נדרשות לבירור האמת". לסיכום ציינה דותן כי "אין לשלול את האפשרות שהזנחה בטיפול בתיק ואוזלת ידה של משטרת ישראל בניהול החקירה קיפחו את הגנתו של הנאשם. מחדלי החקירה האמורים מוסיפים נופך למכלול הספקות המתעוררים, מהם זכאי הנאשם ליהנות".

עו"ד יצחק בם, פרקליטו של הנאשם מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר בתגובה: "המשטרה והתביעה הלכו שבי אחר גרסתם של מסיגי גבול מבלי לנסות לבדוק אותה בזמן אמת ומבלי לחקור עדים ניטרליים לאירוע. חבל שהמשטרה חסרת מקצועיות ונעדרת חוש ביקורת מנהלת חקירה רשלנית. חבל שהתביעה הולכת שבי אחר ריבוי גרסאות של מסיגי גבול. בתיק הזה ההתעקשות של הנאשם על חפותו וביקורתיות של בית המשפט סייעו להוציא את הצדק לאור. אך התיק הזה מלמד על שיטות עבודה רשלניות של המשטרה, שעלולות להביא להרשעות שווא".

רק אתמול זוכה מחמת הספק שוטר מג"ב עומרי אבו שהואשם בגרימת מוות ברשלנות של אחמד מוסא בן ה-10 מנעלין לפני 4 שנים. אבו הורשע בעבירה של שימוש רשלני בנשק. השופטת ליאורה פינקל-שיפמן ציינה בהכרעת הדין שורה ארוכה של מחדלי חקירה של משטרת ש"י ואף ביקרה את עבודת הפרקליטות.

משטרת ש"י סירבה להגיב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ