יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עם הפרסום על מעצרם של עובדים רבים במוסד הפסיכיאטרי "נווה יעקב", בחשד לאלימות ותקיפה מינית של חוסים במוסד, הגיעו הורים וקרובי משפחה רבים למקום כדי לראות מה עלה בגורל יקיריהם. ג', אמו של חוסה בן 24 שנמצא במוסד שלוש שנים, סיפרה כי בנה היה חבול בכל חלקי גופו לאורך כל זמן שהותו, "כל פעם שניסינו לשאול למה זה קרה, והצוות אמר שהוא עושה את זה לעצמו".

לטענתה של ג', אנשי הצוות קילחו את החוסים יחדיו, גברים ונשים. "ניסיתי להתלונן אבל אף אחד לא התייחס. כשנכנסתי למחלקה, ראיתי אנשים עירומים ומלוכלכים שנותנים להם המון תרופות כדי להרגיע אותם. זה נראה כמו הגיהינום". עוד סיפרה כי פנתה למשרד הבריאות והרווחה בעניין, אולם לא קיבלה התייחסות. קרובת משפחה של חוסה אחרת סיפרה כי "קשה לנו לשמוע מה קורה בפנים. אני הבנתי שיש יחסי מין בין החוסים מול העיניים של אנשי הצוות והם לא עושים כלום".

אחיו של חוסה שלישי, שנמצא במקום כבר שבע שנים, סיפר גם הוא על סימני חבלות בכל הגוף. "בעבר לקחנו אותו לבית חולים כדי לבדוק את הדבר הזה כי הוא התלונן שהוא לא יכול להזיז את הכתף", אמר. "בבית החולים אמרו לנו שזה כתוצאה מאלימות אבל המוסד טענו שזה הוא שעשה את זה לעצמו. אחי סיפר בכמה הזדמנויות על כדורים וזריקות שמרדימות אותו. אני לא יכול לומר במאה אחוז שאני יודע מה קרה שם בדיוק אבל במשך תקופה ארוכה לא הייתה לנו תחושה נוחה עם זה שהוא נמצא במקום הזה".

פשיטת המשטרה על המוסד הפסיכיאטרי "נווה יעקב". הבוקרצילום: ניר קידר

בעקבות תלונות של בני המשפחה ועדויות של חוסים, המשטרה בודקת חשד שהצוות הרפואי העלה את מינון תרופות ההרגעה כדי לטשטש את החוסים בשעות הערב.

עורך הדין דוד הורוביץ, שמייצג את המוסד, הגיע היום לתחנת פתח תקווה וניסה להרגיע את העובדים. גם במשטרה ידעו מהרגע הראשון שלא כל 75 אנשי הצוות שנחקרו עשו את המעשים, אבל התקבלה החלטה לחקור את כולם באותו היום. "אנשים לא מבינים באיזה מקום מדובר", סיפר הורוביץ "יש שם את המקרים הקשים ביותר שאפשר לחשוב עליהם. רוב החוסים שם אלימים ומפעילים אלימות קשה נגד המטפלים, וקשה מאוד למצוא אנשים שיסכימו לעבוד בעבודה כזו". הורוביץ הוסיף כי "כמוסד פנינו בעבר למשרד הבריאות כדי להתלונן על מטפלים ופיטרנו מטפלים שידעו שהם מפעילים אלימות נגד החוסים. בעלי המקום משקיעים המון כדי לתת לחוסים את התנאים הטובים ביותר".

בסיום יום החקירות הובאו 13 מאנשי הצוות להארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה. שנים מבעלי המקום, שלוש אחיות ושמונה עובדי כוח עזר. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בחשד להזנחת חסר ישע, תקיפת חסר ישע, התעללות ואחד מעובדי כוח העזר גם בתקיפה מינית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ