פרשת ההתעללות בחוסים

המדינה סוגרת את "נווה יעקב" בפ"ת

משרד הבריאות החליט לסגור את המוסד בפ"ת נוכח התחזקות ממצאי החקירה נגד עובדי המקום, החשודים בתקיפה מינית והתעללות בחוסים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות החליט לסגור את מוסד החוסים "נווה יעקב" בפתח תקווה - שנה לאחר פתיחת החקירה נגד אנשי הצוות הרפואי. ההחלטה התקבלה היום (חמישי) בעקבות התחזקות ממצאי החקירה נגד רבים מאנשי הצוות החשודים במסכת של התעללות, הזנחה ותקיפה מינית של חוסים במוסד. בנוסף נקבע נוהל חדש לפיו ישנה חובה לדיווח מיידי למשטרה על חשד לפגיעה בחסרי ישע וקטינים.

הנהלת משרד הבריאות החליטה ליישם תוכנית מגירה לסגירת המוסד והעברת המאושפזים בו למקומות אשפוז חלופיים. עם זאת, בכיר במשרד הבהיר היום, כי מאחר שמדובר בחולים קשים ההעברה תהיה הדרגתית.

משרד הבריאות החל אתמול בניהול בפועל של המוסד, לאחר ש-13 ממנהליו ועובדיו נעצרו בחשד להתעללות בחוסים בפשיטה נרחבת של המשטרה והמשרד. צוותים מששת בתי החולים הפסיכיאטריים הציבוריים יבצעו משמרות טיפוליות בנווה יעקב עד שיימצאו מסגרות מתאימות למאושפזים במקום. המעצרים בוצעו בתום חקירה משטרתית סמויה שהחלה לפני שנה.

אמש התברר כי כבר לפני כחצי שנה שקלו במשרד הבריאות לסגור את המוסד, בעקבות תלונות שהתקבלו, אולם לבסוף הוחלט לערוך בו תוכנית הבראה לצד ביקורות תכופות. בהמשך, בעקבות תלונות של משפחות החוסים, החלה המשטרה לחקור את האפשרות שהצוות הטיפולי במוסד נתן כדורי הרגעה לחוסים כדי להרגיעם.

בנווה יעקב 155 מאושפזים, מהם 115 חולים פסיכיאטריים, ומתוכם 36 שמצבם קשה ושוהים במחלקה סגורה, לאחר שנקבע כי אינם כשירים לעבור שיקום. בנוסף מאושפזים במוסד 40 חולים הסובלים מבעיות קוגניטיביות ונמצאים באחריות משרד הרווחה, מתוכם שניים הסובלים מפיגור שכלי.

בעקבות קבע הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, נוהל חדש לפיו ישנה חובת דיווח מיידי למשטרה על חשד לפגיעה בחסרי ישע וקטינים. "מסירת דיווח ללא קבלת הסכמת המטופל או ללא ידיעתו, מהווה פגיעה באוטונומיה ובפרטיות של המטופל, אך יחד עם זאת להימנעות מדיווח יכולות להיות תוצאות קשות לא פחות", כותב גמזו.

מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר בנוהל כי כל מאושפז במחלקה פסיכיאטרית או גריאטרית יוגדר מעתה כ'חסר ישע' שיש לדווח למשטרה או לפקידי סעד על חשד להתעללות בו. כמו כן הוחלט כי כל חשד לפגיעה במאושפז יתועד ברשומה הרפואית, ובמידה שהנהלת המוסד החליטה שלא לדווח על החשד, היא תידרש לנמק ברשומה הרפואית את הסיבה להחלטתה. גמזו מבהיר כי דיווח הנהלת המוסד למשרד הבריאות יבוצע במקביל להעברת דיווח למשטרה ולפקידי סעד.

בעקבות האירוע הקשה הוחלט במשרד הבריאות לראשונה להפיק דוחות חודשיים לריכוז נתונים אודות חשד על התעללות במאושפזים חסרי ישע, כדי ללמוד על היקף המגמה, שאינו ידוע כיום, ועל נקיטת אמצעים נוספים להגנה על המאושפזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ