הסנגוריה משנה את נהליה: תפעיל פרקליט כונן כדי למנוע חקירות פסולות

נתונים מדאיגים על חקירות משטרה ללא ייצוג פרקליט וביקורת שיפוטית הביאו לניסוי חדש בסנגוריה הציבורית: עו"ד כונן שמחכה לצלצול בלילה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכלב שהגיע עם כוח המשטרה לבית בקרית גת לפני כשנה, לא בזבז זמן. דקות מעטות לאחר שנכנס לבית, בו גר מ' - גבר בן 50 שנחשד בסחר בסמים - הוביל בעל ארבע הרגליים את השוטרים לספר קודש תמים למראה, שהתברר כסליק של רצועות חשיש.

רחרוח קצר נוסף הוביל את הכלב אל דופן כפולה של מדף שבה הוסתרה כמות נוספת של סם. בסך הכל נמצאו בבית כ-300 גרם חשיש. זאת אינה כמות חריגה, אבל מבחינת השוטרים די היה בה כדי לעכב את מ' לחקירה. בבוקר המחרת הוא הובא לפני שופט, לדיון בהארכת מעצרו. נציג המשטרה, שהיה בטוח בחוסן הראיות שבידיו, ביקש להאריך את המעצר בחמישה ימים. אבל להפתעתו, השופט החליט לשחרר את מ' לביתו.

הסיבה לשחרור, כתב השופט ישראל פבלו אקסלרד מבית משפט השלום בקרית גת, היא "מחדל אשר לטעמי ביצעה המשטרה, משבחרה שלא להמתין לסנגורו של החשוד, למרות שהחשוד ביקש זאת". השופט הוסיף כי בניגוד מוחלט לחוק, החוקרים לא המתינו לבואו של הסנגור והחלו לחקור את מ' בלעדיו. "אינני רואה כי היתה בהילות מיוחדת בהמשך חקירתו של החשוד", כתב אקסלרד.

לדברי השופט, הסנגור של מ' הודיע כי הוא יתעכב כשעה וחצי וביקש להמתין עם תחילת החקירה, אולם המשטרה בחרה שלא להיענות לבקשה זו, וכך נמנע מ' ממתן גרסתו כי הסם נועד לצריכה עצמית. "על בית המשפט ליתן ביטוי לחומרת מחדלה של המשטרה", המשיך אקסלרד. "ייתכן שאם היה נחקר כראוי, היתה המשטרה בוחרת, אולי, לשחררו בשלב מוקדם יותר".

מקרה זה הוא רק אחד מבין רבים. על פי דו"ח שפרסם באחרונה משרד המשפטים, בשנת 2011 לבדה אירעו לכל הפחות 9,500 מקרים כאלה.

חקירת עצורים ללא נוכחות עורך דין, בניגוד לחוק, היא סוגיה שעליה מלינה הסנגוריה הציבורית כבר שנים רבות. ואולם, עתה החליטו אנשיה לשנות גם את יחסם לבעיה. לדברי הסנגור הציבורי הארצי, הד"ר יואב ספיר, עצורים שמובאים לבתי המעצר בשעות הלילה מועדים יותר מאחרים להיחקר בלי שפגשו עורך דין. הסיבה לכך פרוזאית: משרדי הסנגוריה הציבורית סגורים מחצות ועד שבע בבוקר. חוקרי משטרה מצדם, נוטים להתחיל בחקירה מיד, במקום להמתין עד הבוקר.

בעקבות המסקנה הזאת, לפני כשלושה חודשים הקימה הסנגוריה מערך כוננות, שמאפשר לחשודים לקבל שירותי סנגור 24 שעות ביממה. "כשהיינו שואלים חוקרים ‘למה לא הודעתם לנו שיש עצור שמבקש עורך דין?' הם היו אומרים: ‘צלצלנו ולא היתה תשובה', או ‘ידענו שלא תהיה תשובה ובכלל לא ניסינו לפנות אליכם'", אומר ספיר. "כך יכלה המשטרה לחקור אדם שנעצר בלילה במשך שעות רבות בלי שראה עורך דין".

הזכות להיוועץ בסנגור נקבעה ב-1998, כאשר שר המשפטים אז, צחי הנגבי, חתם על תקנות הסנגוריה הציבורית. ואולם, "על אף הוראות החוק והתקנות, לא מקפידה משטרת ישראל ליידע את העצורים על זכותם לסנגור ציבורי טרם חקירתם", נכתב בדו"ח של משרד המשפטים. "חלקם מקבלים הודעה... רק עם סיום פעולות החקירה... חלקם רק כאשר הם מובאים למחרת מעצרם לבית המשפט ופוגשים שם את הסנגור הציבורי התורן".

"אדם שנעצר הוא בדרך כלל מאוד בודד", אומר עו"ד נדב גדליהו, לשעבר בפרקליטות המדינה והיום בסנגוריה הציבורית. "הוא עלול לומר דברים מרחיקי לכת, אפילו להודות בדבר שלא עשה, רק בגלל הלחץ. לכן מאוד קריטי שיהיה מישהו לצדו, מלבד חוקר המשטרה. הגרסה הראשונה שמוסר החשוד היא זו שמובילה את כל התיק".

"קח למשל אדם שנעצר בחשד לאונס כי מישהי התלוננה עליו מתוך רצון לנקמה", מדגים עו"ד ארז בר-צבי מהסנגוריה הציבורית בירושלים. "עכשיו הם באמת קיימו יחסי מין, אבל מרצון. בחקירה הראשונית, הנטייה היא להרחיק את עצמך לגמרי מהעבירה, אז חשוד כזה יכחיש שהם בכלל שכבו. ואז כשיתגלה שזה לא נכון, הוא יצטייר כאשם ויישאר במעצר".

הסנגור הציבורי המחוזי בי-ם, עו"ד דורי פינטוצילום: אמיל סלמן

לפי שעה, מערך הכוננות פועל באופן ניסיוני (פיילוט) במחוז ירושלים בלבד. אם זה יצליח, יורחב המערך החדש למחוזות נוספים. הסנגור הציבורי המחוזי בירושלים, עו"ד דורי פינטו, מרגיש כבר את השינוי: "בין יולי לאוגוסט בלבד מספר ההתראות שקיבלנו לפני חקירה עלה ב-11%".

המשטרה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם נוהלי העבודה החדשים של הסנגוריה הציבורית. אין זה פלא, שכן גם בסנגוריה מאמינים כי הנורמה הפסולה היא פרי בחירה אד-הוק של חוקר זה או אחר, ולא שיטת פעולה מובנית. למרות זאת, לפי הנתונים יש עדיין לא מעט חקירות שבהן החשוד אינו מיוצג. טענותיה של הסנגוריה לפיכך מתמקדות באכיפת התקנות.

"יש שוטרים שמוצאים דרכים לעקוף את הוראות החוק", אומרת עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח. "הדרכים מגוונות: חקירה בשעות הלילה, חקירה בג'יפ משטרתי בדרך לתחנה, חקירה בחדר ההמתנה או במסדרון בתחנת המשטרה. לפעמים נוצר מצג שווא, כאילו אין זאת החקירה האמיתית, אלא ‘רק תשאול'. בכך מתעלמים מהחובה הברורה ליידע את האדם שהוא בחקירה ושזכותו להיוועץ עם עורך דין".

הבעיה מתעצמת במקרים שבהם העצור הוא קטין. חוק הנוער אוסר לחקור קטינים בלילה, אלא אם כן מתקיימים כמה תנאים מחמירים לרבות היותה בהולה, וכזו שכל דחייה קטנה תשבש אותה. לא כך היה המקרה של הצעיר הבדואי א' - מהיישוב אום-בטין - שנחשד ביידוי אבנים על שני אוטובוסים ורכב פרטי שנסעו בכביש 60, ובפציעת אחד הנהגים. א', שהיה קטין עת נעצר באחד מהלילות של חודש אוקטובר 2010, נחקר מיד. זאת, אף על פי שלא קיבל ייעוץ מסנגור ובלחץ החוקרים, הודה בעבירות שיוחסו לו. למחרת הגיע לבית המעצר עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית, וא' טען כי ההודאה נגבתה ממנו שלא כדין. בפברואר השנה החליט שופט הנוער יעקב שפסר מבית משפט השלום בבאר שבע לזכות אותו מחמת הספק.

בפסק הדין מתח השופט, על פני לא פחות מ-18 עמודים, ביקורת נוקבת על המשטרה. "התנהלות חוקרי המשטרה בעניין זה נועדה לחלץ הודאות מהקטין הנחקר ולהשלים את החקירה בטרם ייכנס סנגור לתמונה, תוך פגיעה והתעלמות מזכויותיו של הקטין", כתב שפסר.

"מאז שהתחלנו להפעיל את מערך הכוננות הניסיוני גילינו שקטינים רבים מאוד נחקרים בלילה", אומרת עו"ד עינב שהם, האחראית על מחלקת הנוער בסנגוריה הציבורית במחוז ירושלים. באוגוסט, החודש הראשון להפעלת מערך הכוננות, ייצגו אנשיה 37 קטינים שנעצרו בלילה. בספטמבר עלה מספר זה ל-60. כשני שלישים מהם שוחררו בתום החקירה.

עו"ד רשאד זועבי, ראש מחלקת המעצרים בסנגוריה הציבורית במחוז ירושלים, אומר כי "יש תפישה מעוותת, כאילו הסנגור מפריע לחקירה, אנחנו מנסים לשמור על הגינות החקירה".

עו"ד גדליהו מספר כי לפני כחודשיים הוזעק בשלוש לפנות בוקר כדי לייצג קטין שנחשד בפריצה לרכב. "החוקרים ניסו להשיג את אבא שלו אבל לא הצליחו", נזכר. "התעקשתי שלא יתחילו, עד שהאבא יהיה שם. הרגעתי את הנער, ובסוף התברר שהחשד לא היה שהוא עצמו פרץ לרכב, אלא שעמד בסמוך למקום שבו זה קרה. אם לא הייתי מגיע, הוא היה עומד לבד מול החוקרים ומודה בדברים שלא עשה".

מהמשטרה נמסר: "הפיילוט המנוהל בסנגוריה הציבורית נבנה בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל, המברכת על היוזמה החשובה ועל כך שהסנגוריה מצאה דרך לגשר על הפער שנוצר בשעות הלילה. משטרת ישראל פועלת על פי דין ובהתאם להחלטות ופסיקות בית המשפט בעניין זכות ההיוועצות, כמו בכל עניין אחר שעליו היא ממונה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ