צעיר ממזרח י-ם הואשם בתקיפה עקב עדות שוטרי מג"ב - הסרטון הוכיח אחרת

הצעיר הוחזק במעצר 3 שבועות עד לגילוי הסרטון שחשף כי השוטרים הם שהפעילו כוח. האישום בוטל, השוטרים הושעו מתפקידם עד לסיום בדיקת מח"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות מחוז ירושלים תבטל כתב אישום שהגישה נגד תושב בית חנינא שבצפון מזרח ירושלים, שהואשם בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. זאת בעקבות הצגת סרטון שתיעד את האירוע בבית משפט השלום בעיר, סתר את עדויות שוטרי מג"ב שטענו כי האיש תקף אותם, והצביע על כך שהם אלה שלכאורה תקפו אותו. האיש, עודאי ביומי (20), הוחזק במעצר במשך שלושה שבועות ושוחרר. שני השוטרים הושעו בעקבות המקרה ופרטיו הועברו לבדיקת מח"ש.

המקרה אירע לפני כחודש, כאשר כוח סיור של מג"ב הגיע לבית חנינא כדי לערוך ביקורת אצל תושב השוהה במעצר בית. לפי כתב האישום שהוגש נגד ביומי, השוטרים ביקשו מכמה עוברי אורח, והוא ביניהם, סיוע באיתור ביתו של העציר. נטען כי ביומי הטיח בשוטרים "תעופו מפה, תסתכלו במחשב שלכם", ובעקבות זאת אחד השוטרים ביקש ממנו לעזוב את המקום והניידת המשיכה בנסיעה. לא רחוק מהמקום עצרה הניידת שוב, ולפי כתב האישום, ביומי התקרב אליה עם ארבעה אנשים נוספים וגידף את השוטרים. בעקבות זאת יצא אחד השוטרים, סמ"ר אביב פרץ, מהניידת. "כשראינו שהוא מגזים ירדנו מהרכב", סיפר בעדותו במשטרה, והוסיף כי לאחר שיצא מהניידת, ביומי תקף אותו. "פתאום הוא נתן לי נגיחה במצח, התפרע וניסה לתת לי בוקסים", אמר.

עדות דומה ביחס לביומי מסר חבר נוסף בכוח הסיור, סמ"ר יחיאל עוזיאל. "הוא פנה אלינו בצורה מגעילה, אנחנו לא פנינו אליו", סיפר, "הלוחם שישב מאחור, אביב (פרץ - ע"ר), יצא מהאוטו. החשוד נצמד אליו ונתן לו נגיחה בראש. אני הייתי הנהג וראיתי את הנגיחה, כי היא היתה בצד ימין שלי. ירדתי מהניידת, התקדמתי לחשוד, הוא אמר לי ‘מי אני בכלל?' והביא לי בוקס בכתף ימין".

עוזיאל הוסיף כי בעקבות המכה שקיבל החליט להשתמש בגז פלפל נגד ביומי, אך הדגיש כי עשה זאת אחרי שהזהיר את החשוד כי אם לא יירגע הוא ישתמש בגז נגדו. "הזהרתי אותו אבל המשיך להשתולל, ריססתי אותו בפנים", אמר. סמ"ר פרץ חיזק את דבריו והוסיף כי לאחר שרוסס בגז פלפל ברח ביומי למכולת. השניים הוסיפו כי בתוך המכולת המשיך ביומי להתפרע ולהכות אותם. "קיבלתי ממנו בוקס לתוך העין", טען סמ"ר פרץ. החוקר ניסה להקשות ושאל את עוזיאל "למה החשוד תקף את אביב?", אולם הוא השיב כי אין לו מושג. "האם אתם תקפתם את החשוד בתחילה?", שאל, והשניים השיבו בשלילה. "החשוד נצמד לאביב ואחרי זה הוא נתן לו ראסייה", הוסיף עוזיאל.

בעקבות העדויות הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד ביומי בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, והחליטה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים נגדו. אתמול חלה תפנית בתיק כאשר סרטון ממצלמת אבטחה שמותקנת בסמוך למכולת ותיעד את האירוע כולו הועבר לסנגורו של ביומי מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד מחמוד רבאח. הסרטון סותר את גרסתם של השוטרים, כאשר הוא מראה בבירור כיצד הם היו אלה שהפעילו נגד ביומי אלימות קשה, ריססו אותו בגז פלפל, הדפו אותו למכולת ולבסוף הובילו אותו לניידת המשטרה.

בתיעוד ניתן לראות כי השימוש בגז הפלפל הניס את הצעירים שהתגודדו סביב ביומי, וכן להבחין בסמ"ר עוזיאל מכוון את הרובה שלו לעבר גבו של אחד הנערים שנמלטו, ולבסוף שומט את הנשק.

הקרנת הסרטון אתמול עוררה מהומה באולמו של השופט איתן קורנהאוזר. בעקבותיה ביקשה נציגת הפרקליטות בדיון הפסקה לצורך התייעצות, שלאחריה הודיעה כי הפרקליטות החליטה לעצור לאלתר את ההליכים נגד ביומי, וכי בימים הקרובים תחזור בה מכתב האישום שהגישה נגדו על בסיס עדויות השוטרים.

סנגורו של ביומי, עו"ד רבאח

ממשמר הגבול נמסר בתגובה כי "נסיבות האירוע ופרטיו נבדקים. כלל החומר הועבר לבדיקת מח"ש, שתבחן את התנהלות השוטרים. מפקד מג"ב הורה על הפסקת פעילות השוטרים עד לסיום הליך הבדיקה. אם יאומתו החשדות, ייבחן המשך שירותם בחיל".

סנגורו של ביומי מסר כי "זוהי רק דוגמה אחת מני רבות, שבהן מוגשים נגד אזרחים כתבי אישום בגין תקיפת שוטרים, כאשר השוטרים הם התוקפים בפועל".

עוד הוסיף כי "למרבה הצער, בתי משפט נוטים לתת אמון בשוטרים, הטוענים זאת כדי לטרפד תלונות נגדם במח"ש, וכך האזרחים נשארים במעצר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ