הפרקליטות ערערה על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט

בערעור מבקשת הפרקליטות להפוך את ההחלטות בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, ולהחמיר את העונש שנגזר על אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הפרקליטות הגישה הערב (רביעי) לבית המשפט העליון את ערעורה בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. הפרקליטות מערערת על הכרעת הדין הן בפרשת ראשונטורס, והן בפרשת טלנסקי. הפרקליטות גם מערערת על גזר הדין שניתן לאולמרט לאחר שהורשע בפרשת "מרכז ההשקעות".

בניגוד להערכות של משפטנים ולתקוות בסביבתו של אולמרט לא הסתפקה הפרקליטות בערעור רק על פרשת טלנסקי אלא ערערה גם על פרשת ראשונטורס. בפרשת טלנסקי מתחו שופטי המחוזי ביקורת נוקבת על אולמרט, ביקורת שמהווה בסיס טוב לתקוף את הפרשנות המשפטית המקלה שגזרו ממנה השופטים במחוזי. בפרשת ראשונטורס קבעו השופטים קביעות עובדתיות לגבי חוסר המודעות של אולמרט למעשים. קביעות כאלו קשה יותר לתקוף בערעור ולמרות זאת החליטה הפרקליטות לטעון שהשכל הישר לא מקבל את העובדה שאולמרט לא היה מודע לנעשה סביבו.

לחצו לקריאת הערעור המלא של הפרקליטות

מוקדם יותר היום, על רקע נצחונו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארה"ב, האשים אולמרט את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכך שהתערב באופן בוטה בבחירות לטובתו של המועמד הרפובליקאי מיט רומני, וזאת בשמו של המיליארדר היהודי שלדון אדלסון. "זו הפרה משמעותית של הכללים הבסיסיים ביחסים שבין מדינות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבעלות ברית כמו ישראל וארה"ב", הדגיש אולמרט.

בהודעת הפרקליטות על הערעור נכתב בין היתר בנוגע לפרשת "ראשונטורס", כי "בית המשפט הנכבד מתבקש לדחות את מסקנתו של בית המשפט לפיה קיים ספק סביר בדבר מעורבותו ומודעותו המלאה של המשיב, או למצער ברמה של עצימת עיניים, למעשי המרמה שנעשו בסביבתו ועבורו. ההערכה לפיה אפשר שהמשיב לא היה מודע במשך כארבע שנים, למעשי מרמה חוזרים ונשנים, שנעשו עבורו, בסכום המגיע קרוב ל- 100,000$ לצורך מימון נסיעותיו, לרבות נסיעות פרטיות רבות שלו ושל משפחתו – אינה מעוררת ספק סביר. המערערת תטען, כי בית המשפט שגה בהצבת רף מוטעה באשר למשמעותו המשפטית של 'ספק סביר'".

עוד כתבו בפרקליטות כי "האפשרות, כי מעשי המרמה, שבאו לידי ביטוי בגבייה עודפת של כספים מארגונים שונים, שימשו בלא ידיעתו למימון נסיעותיו, הינה בלתי סבירה. בהתאם לכך, האפשרות, לפיה המשיב לא היה מודע לעובדה כי איננו משלם מכיסו - ולוּ שקל אחד - במשך כל אותן שנים למימון נסיעותיו בכלל, וביניהן גם הטיסות הפרטיות בהיקף של עשרות אלפי דולרים, אף היא אינה סבירה".

בנוגע לפרשת טלנסקי כתבו בפרקליטות כי "ביסוד הערעור עומדת טעותו המהותית של בית המשפט לפיה, נבחר ציבור - שקיבל לידיו עשרות אלפי דולרים, עיקרם במזומן; מפקיד את כולם או חלקם בקופה סודית הנסתרת מעין כל, יחד עם מאות אלפי דולרים נוספים שהוא מחזיק בה; אינו מדווח על כך לאיש; ויתר על כן, מצהיר הצהרות כוזבות וחסרות למבקר המדינה, שבהן מושמטת במתכוון החזקת הכספים; ובמקביל מסייע בתוקף מעמדו לעסקיו של מעניק הכספים - אינו עובר עבירה של מרמה והפרת אמונים".

ביולי האחרון הרכב שופטים בראשות נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים מוסיה ארד זיכה את אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי והרשיע אותו רק בסעיף אחד (הפרת אמונים) בפרשת מרכז ההשקעות. כל ההחלטות התקבלו פה אחד.

בספטמבר, גזר בית המשפט על אולמרט מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס של 75,300 שקלים, בעקבות הרשעתו בסעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. בית המשפט לא קיבל את עמדת הפרקליטות שדרשה עונש של שישה חודשי עבודות שירות. היום, כאמור, הגישה הפרקליטות ערעור גם על עונש זה.

בעקבות העונש הקל יחסית שנגזר על אולמרט, התגבשה בפרקליטות החלטה לערער על הכרעת הדין ועל גזר הדין של אולמרט. בתגובה להחלטת הפרקליטות אמר עורך דינו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור, כי "ערעור ייתפס כרדיפה". לדברי עו"ד אלי זהר, פרקליט נוסף של ראש הממשלה לשעבר, "בית המשפט העליון אמר שלא ראוי, לא נכון ואולי גם לא ניתן לערער על פסק דין של זיכוי שניתן על ידי שלושה שופטים".

גורמים בסביבתו של אולמרט שבו וטענו היום כי ההמתנה של הפרקליטות עד לרגע האחרון ( המועד האחרון להגשת הערעור הוא בעוד יומיים) נועדה להשפיע על החלטתו של אולמרט לשוב לזירה הפוליטית, שכן אולמרט אמר לאחרונה כי יחליט לאחר הבחירות בארה"ב.

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בתגובה כי "הגשת הערעור היא עוד שלב במסע הרדיפה חסר המעצורים כנגד אולמרט, אותו מנהלת הפרקליטות. שלושה שופטים מחוזיים בראשות נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים בחנו במשך ארבע שנים, אחת לאחת, את כל הראיות בתיק וזיכו את מר אולמרט בפרשת טלנסקי ובפרשת ראשונטורס, תוך שהם מבקרים בחריפות את התנהלות הפרקליטות בעניין. אך, קביעה נחרצת זו של שלושה שופטים מנוסים אינה מונעת מהפרקליטות להמשיך ולגרור את אולמרט בהליך שאין לו כל הצדקה, מלבד שיקום האגו הפגוע של ראשי המערכת בפרקליטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ