תושבי כפר בדואי בנגב: השוטרים נקטו באלימות קיצונית וירו רימוני גז לתוך בית ספר

במשטרה מכחישים בתוקף את טענות תושבי ביר הדאג' וטוענים כי מתפרעים מהכפר הם שתקפו את השוטרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכפר ביר הדאג' בנגב טוענים כי כוח משטרתי שפשט הבוקר (שני) על היישוב נקט באלימות קיצונית נגד התושבים. לדבריהם, השוטרים אף ירו רימוני גז לעבר מבנה בית הספר המקומי בעת ששהו בו עשרות תלמידים. במשטרה מכחישים בתוקף וטוענים: מדובר בשקר, לא נקטנו באלימות חריגה.

כוח גדול של כמאה שוטרי המחוז הדרומי, חלקו מוסווה, הגיע הבוקר לביר הדאג' כדי ללוות את פקחי משרד הפנים שבאו לעקוב אחר הבנייה הלא חוקית ולחלק צווי הריסה. בכניסה לכפר נתקלו השוטרים בעשרות תושבים שהבעירו צמיגים ויידו לעברם אבנים. בין הצדדים התפתח עימות אלים ובשלב מסוים החלו השוטרים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, שכללו לטענת המשטרה רימוני גז מדמיע וכדורי ספוג. 19 חשודים נעצרו. 

אלא שלטענת התושבים הכוח השתמש גם בכדורי גומי והלם, נקט כלפי התושבים באלימות קשה וכן ירה רימוני גז לעבר מבנה בית הספר המקומי שבו שהו באותה עת עשרות תלמידים. "השוטרים נכנסו לבתי התושבים, הכו ועצרו קטינים ללא כל סיבה", תיאר אחד התושבים. תושב אחר סיפר כי "אישה בהיריון נחבלה כתוצאה מאלימות השוטרים". יו"ר הוועד של ביר הדאג', סלמאן אבו חמיד, טען כי "כוחות משטרה גדולים בליווי מסוק הגיעו הבוקר לכפר כדי לתת צווי הריסה ובמקום נוצרה מהומה. הם ירו גז מדמיע לעבר בית הספר, וכתוצאה מכך הרבה תלמידים פונו לבית חולים".

במשטרה מכחישים בתוקף את גרסת התושבים ואומרים כי הכוח אומנם השתמש בגז מדמיע אך לא כנגד תלמידים ובמרחק של כ-300 מטרים ממבנה בית הספר. עוד נטען כי השוטרים בשטח כלל לא עשו שימוש בכדורי גומי והלם וכי טענות התושבים על אלימות מופרזות ושקריות. בדיון שנערך הלילה (שני) בבית המשפט השלום בבאר שבע להארכת מעצרם של החשודים אמר נציג המשטרה כי חלק מהמתפרעים אכן נפצעו בעימות, אך זאת כתוצאה מהתנגדותם למעצר. מוקדם יותר הערב אמר מפקד המרחב הדרומי, תת ניצב פרץ עמר, כי "ההתפרעות והאלימות הקשה של הצעירים פורעי חוק כלפי כוחות הביטחון ואזרחים תמימים יטופלו בנחישות ובאפס סובלנות". 

מבדיקת "הארץ" התברר שלבית החולים סורוקה בבאר שבע אכן הגיעו במהלך היום 29 ילדים שהתלוננו על שאיפת גז מדמיע. ואולם לאחר סדרת בדיקות הם שוחררו לביתם.

תושבי הכפר הבדואי ביר הדאג' בהפגנה בבאר שבע, לפני כשלושה שבועותצילום: אילן אסייג

לפני כשלושה שבועות אירע עימות אלים בין תושבי ביר הדאג' לשוטרים ופקחי משרד הפנים שהגיעו לתלות בכפר צווי הריסה. התושבים טענו אז כי הכוח שהגיע לכפר פתח נגדם בירי חי, ולאחר בדיקה שערכה המשטרה נמסר כי שוטר שחשש לחייו ירה באוויר כדי להרחיק את המתפרעים. 

בתגובה לאירועים בביר הדאג' שיגר ח"כ דב חנין (חד"ש) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, למפכ"ל המשטרה ולשר החינוך ובו התריע על התנהגות השוטרים כלפי תושבי הכפר: "המשטרה אמורה להגן על ילדים בבית הספר ולעשות כל מאמץ כדי למנוע פגיעה בהם, וודאי מפעולותיה", כתב. "יש לחקור את האירוע החמור ולמצות את הדין עם האחראים לתוצאותיו".

עו"ד ראויה אבורביעה מהאגודה לזכויות האזרח, אמרה כי "מהניסיון והמעקב שלנו אחר התנהלות המשטרה ביישוב עולה דפוס אלים ומופקר של יד קלה על ההדק. על המשטרה לפעול באופן מיידי לחקירת האירוע כדי להביא את האחראים לדין ולהבטיח שאירועים כאלה לא יישנו. יש לזכור כי הרקע לאירועים הוא ליווי משטרתי לפקחים שבאו לתלות צווי הריסה על בתים ביישוב, אף כי נושא הבנייה ללא היתר צפוי להיפתר במסגרת תהליך הכרה ביישוב".

מנכ"ל פורום דו קיום בנגב, חיה נוח, הגיבה גם היא להאשמות מצד התושבים ואמרה: "המשטרה חוצה את כל הגבולות כשהיא יורה לעבר מוסדות חינוך ומסכנת ילדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ