אישום: הקימו ישיבות פיקטיביות והונו במיליונים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כתב אישום חמור הוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד 11 נאשמים בגין הונאת כספים של המדינה בהיקף של 48 מיליון שקלים. על פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים, הנאשמים, בני הפלג החרדי המכונה "המתמידים", הפעילו מערך הונאה בו השתתפו עשרות מבני הקהילה, בו דיווחו למשרד החינוך על תלמידי ישיבה פיקטיביים, כדי לקבל עבורם תמיכה תקציבית. כמו כן ביקשו תמיכה עבור עמותות קש שהקימו והופעלו לכאורה על ידי אחרים. הנאשמים, חלקם בני משפחה אחת, אף זייפו קרוב ל-1650 תעודות זהות, לשם הצגתן בפני פקחים של משרד החינוך שערכו אצלם ביקורות.

המעשים נמשכו שנים ארוכות. לפני כשנתיים הם נתפסו על ידי חוקרי מפלג ההונאה של משטרת ירושלים וחוקרי מס ההכנסה. לאחר שנתפסו, ניסו חלק מהנאשמים לשבש את החקירה. על פי האישום, כמה מהם דרשו מחברים בקהילה שלהם לעבור בדיקות פוליגרף, כדי לגלות מי חשף את מעשיהם לרשויות. העבירות המיוחסות להם כוללות מרמה במסגרת עמותות קש, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עדים.

השיטה פעלה כך: הנאשמים פנו אברכים בתוך קהילת המתמידים ועודדו אותם להקים עמותות ולפתוח עבורן חשבון בנק. בפועל, מי שניהל את החשבונות הללו היו הנאשמים. עם מסמכי עמותות הקש, ניגשו הנאשמים למשרד החינוך וביקשו תמיכה הן במוסדות והן בתלמידי הישיבה. הם הציגו מסמכים מזויפים - בהם דו"חות שכר, דו"חות הוצאות והכנסות ועוד. לאחר בחינת הדברים, המשרד אישר את התמיכה בחלק גדול מהעמותות הללו.

כדי להתמודד עם ביקורות הפתע שנוהגת המדינה לערוך מעת לעת במוסדות הזוכים לתמיכה, הנאשמים הקימו מערך זיוף תעודות זהות - כולל כריכה, הטבעת חותמת ועוד. הפרטים שנכתבו בתעודה היו של האדם שהופיע ברשימה, בעוד התמונה היתה של אדם אחר - המתחזה מטעם קהילת המתמידים. את פרטי האנשים הם השיגו דרך תוכנת מרשם האוכלוסין של משרד הפנים, "אגרון פלוס", שם איתרו תלמידי ישיבה שאינם מקבלים תמיכה על ידי המדינה, והשתמשו בזהותם ללא ידיעתם. בחלק מן המקרים הנאשמים דאגו להשיג מידע מוקדם על ביקורות פתע שעומדות, והיו שולחים מסרונים לכל המתחזים להגיע במהירות לישיבה. לעתים המתחזים הזדהו באותה ביקורת במספר זהויות שונות, תוך שימוש במספר תעודות זיהוי מזויפות, בהתאמה.

כתב האישום שהוגש אתמול מצטרף לחמש פרשיות דומות שחשפה משטרת ירושלים בשנתיים האחרונות. המקרה האחרון הותר לפרסום אתמול, כאשר בלשי מפלג ההונאה פשטו על שלוש דירות של תושבי ירושלים ורמת בית שמש, החשודים בהקמת עמותה פיקטיבית, וביקשו את תמיכת משרד החינוך עבור מאות תלמידות שהצהירו כי לומדות במוסדות העמותה. על פי החשד, השלושה הונו את המדינה בעשרות מיליוני שקלים.

במשטרת ירושלים אומרים כי לפי החשד, היקפי שש פרשיות ההונאה שנחשפו בשנתיים האחרונות מגיעים לכמעט מאה מיליון שקלים. רפ"ק גיא גלבוע, סגן ראש מפלג ההונאה במשטרת ירושלים, אמר אתמול ל"הארץ" כי להערכתו ישנן עוד פרשיות דומות רבות שטרם נחשפו. הבוקר יובאו הנאשמים לדיון בתנאי שחרורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ