ידיעות אחרונות: היועץ המשפטי של השב"כ תמך בבידוק שוויוני בנתב"ג

לפי הדיווח, מחלוקת חריפה פרצה בין יועץ השב"כ לבין פרקליטות המדינה שהתנגדה לשינוי הנהלים, בין השאר מנימוקים כלכליים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במאי 2007 עתרה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ בדרישה להפעיל בידוק שוויוני בנמל התעופה, בניגוד לנהלים המאפשרים בידוק מחמיר של ערבים ישראלים. בעקבות העתירה נערך דיון בפרקליטות המדינה, שבו השתתפו גם נציגי השב"כ. על פי דיווח של העיתונאי תלם יהב ב"ידיעות אחרונות", יועמ"ש השב"כ דאז הציג בדיון, שעלה לטונים גבוהים, עמדה התומכת בעתירה ובהפסקת נוהל הבידוק המפלה.בפרקליטות, בתמיכת ראש אגף האבטחה בשב"כ, הביעו עמדה הפוכה והתנגדו לעתירה, בין היתר משיקולים כלכליים.

על פי הדיווח, היועץ המשפטי הציג עמדה נחרצת בנושא גם בשיחות מוקדמות עם ראש השב"כ, יובל דיסקין, ובפגישה של השניים עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "חייבים לקבל את העתירה, הסיפור הזה לא יעמוד במבחן בג"ץ", אמר על פי הדיווח לדיסקין.
בעקבות אי קבלת עמדתו של יועמ"ש השב"כ, הוא הודיע לראש השירות כי המחלקה המשפטית לא תשתף פעולה בנושא עם הפרקליטות. במשך כשנה וחצי, עד לפרישתו של היועמ"ש, נוהל התיק ללא מעורבות של המחלקה המשפטית בשב"כ. מאז חזר האגף לשתף פעולה עם הפרקליטות, שעתידה להגיש בסוף החודש תגובה מעודכנת לבג"ץ בעניין העתירה.

בידיעות אחרונות הסביר מני מזוז, היועמ"ש באותה התקופה, כי "השב"כ צריך לזכור שהוא זה שקובע את הפרופיילינג. זה נחמד לבוא ולהגיד שאנחנו בעד שכולם ייבדקו אותו הדבר, כשכולם מבינים שזו סתם אמירה מתריסה שלא יכולה להתבצע... כל אירועי בטיחות הטיסה וניסיונות הפיגוע בתעופה האזרחית היו של מוסלמים. זו עובדה. מי שרוצה להתייחס ברצינות לנושא של מניעת פיגועים אזוריים לא יכול להתעלם מזה".

בידוק ביטחוני בנתב"גצילום: דן קינן

מהשב"כ נמסר בתגובה: "התמונה העובדתית, כפי שהוצגה בפנייתכם, אינה משקפת נאמנה את האופן שבו התרחשו בפועל הדברים, אך לא נוכל להתייחס לפרטי העניין, שכן מדובר בדיונים פנימיים, להם היו שותפים אנשי משרד המשפטים, שב"כ ובעלי תפקידים בגופים נוספים. מטבע הדברים, אין המדינה נוהגת לחשוף תוכנם של דיונים פנימיים מעין אלה. יודגש כי בסופו של התהליך סיכם היועמ"ש לממשלה דאז את עמדת המדינה בעתירה וזו הוצגה ע"י פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון. מעבר לכך, יצוין כי מדובר בעתירה התלויה ועומדת בפני בית המשפט העליון וכי המדינה עתידה להגיש הודעת עדכון מטעמה לבית המשפט בסוף חודש נובמבר 2012".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ