הרבנות קנסה שלוש מסעדות "כשרות ללא תעודה" בירושלים

בעלי העסקים הצהירו שבכוונתם להישפט ולא לשלם את הקנסות, על סך 1,000 ו-2,000 שקלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הרבנות הראשית בירושלים ממשיכה במאבק נגד מסעדות שמצהירות על עצמן ככשרות למרות שאין להן תעודת כשרות. הבוקר קיבלו שלוש מסעדות בירושלים דו"חות בסך 1000 ו-2000 שקלים בשל "הונאה בכשרות".

המסעדות, טופולינו ואיציקידאנה שבשוק מחנה יהודה וקרוסלה שברחביה, התפרסמו לאחרונה בשל מאבקן ברבנות הראשית בנושא הכשרות. שלושת המקומות, לצד כעשרה בתי אוכל נוספים בירושלים, מצהירים על עצמם כ"כשרים ללא תעודה" בפני לקוחות ששואלים. חלקם פרסמו את דבר היותם כשרים בפייסבוק או בשלט מאולתר, הפרסום הזה הוא, ככל הנראה, העילה לקנסות. לטענת הרבנות, המונח "כשר" הוא מותג רשום, ואסור להשתמש בו ללא תעודת כשרות.

המסעדות מתחייבות בפני לקוחות שומרי כשרות שהן מקפידות על דיני הכשרות אך הן אינן מוכנות להכניס אליהן משגיחים של הרבנות. הסיבות לסירוב הן אידיאולוגיות בחלקן ובחלקן בשל מה שבעלי המסעדות רואים כהקצנה חריפה בדרישות הכשרות של הרבנות - כמו למשל, הדרישה לרכוש את הירקות רק ממספר מצומצם של דוכנים בשוק.

בעלי העסקים הצהירו שבכוונתם להישפט ולא לשלם את הקנס. לטענתם הם לא עברו על החוק שכן הם לא מפרסמים בכתב את היותם כשרים. "אצלי כתוב על הדלת "אין סיבות לדאגה. תמשיכו כרגיל", סיפר יוני ודעי, בעל הקרוסלה. הניסוח המתחכם נועד לעקוף את האיסור לכתוב את המילה "כשר". "החוק אומר שאסור להציג בכתב, אנחנו לא מציגים את זה בכתב בשום מקום, אני לא יודע על מה הם מבססים את זה. זה לא צודק ולא חוקי", אומר שי גיני מבעלי הטופולינו.

התנועה הירושלמית ועו"ד אביעד הכהן מתכננים לתמוך משפטית במסעדות שיבקשו לערער על הדו"ח. "ההתנהלות של הרבנות רק מחזקת את הצורך בהקמת מערך כשרות שמבוסס על נאמנות בין בעל העסק ללקוחות", אומרת חיה גלבוע, רכזת יוזמת הכשרות של התנועה הירושלמית, "חבל שבמקום לשפר את מערך הכשרות ולבער מתוכו תופעות של שרירות ושחיתות מעדיפה הרבנות להילחם בבעלי העסקים שנאבקים למען ההגינות".

תופעת המסעדות ללא תעודה הפכה בחודשים האחרונים למגמה בולטת בירושלים. בפייסבוק פועלת קבוצה לתמיכה במסעדות ולפני שבועיים נערכה הפגנה בהשתתפות כ-150 איש לאות הזדהות עמן. במקביל, החלה בעיר התארגנות למתן "כשרות אלטרנטיבית", אותה מנהיג הרב אהרון ליבוביץ.

בדו"ח על סך 1,000 שקלים (קרוסלה) ו-2,000 שקלים (טופולינו ואיציקדנה), נכתב: "עברת עבירה מנהלית כלהלן: הצגת בית אוכל ככשר בכל דרך שהיא על גבי חפץ או מתקן שיש לו זיקה למקום מבלי שיש לבעליו תעודת הכשר חוקית", נכתב בהודעת הקנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ