5 שנות מאסר וחצי למוח שמאחורי פרשת העוקץ בפטריארכיה היוונית בי-ם

בנו זוסמן ושותפו לעבירה הוציאו לפועל עסקה פיקטיבית להארכת ההסכם שלפיו חוכרת המדינה את אדמות רחביה שבבעלות הכנסייה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר חמש שנות מאסר וחצי וקנס של ארבעה מיליון שקלים על איש העסקים בנו זוסמן, שהורשע במעורבות בעסקת העוקץ הידועה כפרשת הפטריארכיה היוונית.

לפני 12 שנים הצליחו זוסמן ושותפו לעבירה, יעקב רבינוביץ', להוציא לפועל עסקה פיקטיבית בין קק"ל והמדינה לבין הפטריארכיה היוונית. במסגרת העסקה, שילמו קק"ל והמדינה סכום של 20 מיליון דולר תמורת הארכת הסכם החכירה בין המדינה לפטריארכיה היוונית על הקרקע של שכונת רחביה בירושלים. ההסכם הנוכחי צפוי לפוג בעוד פחות מ-40 שנים, ואז אמור שטחה של רוב השכונה, כמו אזורים נרחבים אחרים בעיר, לשוב לידי הכנסייה.

זוסמן ורבינוביץ' יצרו מצג שווא כאילו הפטריארך הקשיש והחולה דיאדורוס מסכים לעסקה. באפריל 2000 הם אף ביימו טקס חתימה בבית הפטריארך. באותו יום הגיעה אל הפטריארך משלחת שכללה את השניים, לצד עו"ד יעקב וינרוט, נוטריון ורופא, במטרה להשיג את חתימתו של איש הדת הבכיר על ההסכם. אלא שלווינרוט, לרופא ולנוטריון נאמר כי הפטריארך חלש מאוד בשל טיפולים רפואיים ולא יוכל לקבל מבקרים רבים. כך, נכנסו אליו זוסמן ורבינוביץ’ בלבד ויצאו מהחדר כשבידיהם המסמכים החתומים כביכול על ידי הפטריארך.

הפטריארך דיאדורוסצילום: רויטרס

לפטריארך הוצגה מצגת שונה בתכלית, שלפיה המשלחת המכובדת הגיעה רק כדי לברך אותו לרגל חג הפסחא. הפטריארך, טענה הפרקליטות, לא היה מודע כלל לעובדה שבחדרו נחתמה עסקת ענק. עם יציאתם מהחדר, קיבלו זוסמן ורבינוביץ' מידי וינרוט שתי מעטפות ובהן שיקים על סך 16 מיליון דולר. זוסמן היה אמור להעביר את הכסף לידי הפטריארך אך לא עשה זאת. במקום זאת, הוא הפקיד את רוב הסכום שקיבל (6 מיליון דולר) בחשבון בנק בשווייץ. "מדובר בפעולת מלקחיים", טענה הפרקליטות בכתב האישום, "רבינוביץ' מן החוץ והנאשם (זוסמן - נ"ח) מבפנים, אשר תזמנו פגישה שכלפי חוץ נדמתה כעשיית עסקה וכלפי פנים, דהיינו כלפי הפטריארך, נדמתה כביקור ברכה לרגל החג".

לטענת הפרקליטות, המהלך המדובר התאפשר בשל לחצם של השניים על כל המעורבים בעסקה לשמור על חשאיות גמורה, לכאורה מתוך חשש שגורמים פרו-פלסטינים בתוך הכנסייה היוונית יסכלו אותה. "הנאשם היה מודע למתרחש, מעורב במעשים ושימש כאחד המבצעים בצוותא להוצאה לפועל של הליך מרמה מתוחכם, רב דמיון, אשר לא אמור היה להיחשף, אלא לאחר שנים רבות", כתב השופט רפי כרמל בהכרעת הדין.

הבוקר (חמישי) כאמור, נגזר דינו של זוסמן לחמש שנות מאסר וחצי וכן תשלום קנס בסך ארבעה מיליון שקלים או לחלופין שנתיים מאסר נוספות. כן יחויב זוסמן לשלם פיצוי לקק"ל בסך 250 אלף שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ