פלסטיני מעזה פרץ לבית באשכול ודקר אשה, נבדקת אפשרות שניסה לבצע שוד

האיש, בשנות העשרים לחייו, נמלט מכוח צה"ל שניסה לעצרו וצעק "אללה אכבר". הוא נורה ומת מאוחר יותר, צה"ל והשב"כ חוקרים את האירוע

גילי כהן
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
יניר יגנה

בצה"ל מעריכים כי החשוד שפרץ הבוקר (שני) לבית במושב שדי אברהם שבמועצת אשכול, דקר אשה, נמלט ונורה למוות הוא פלסטיני מעזה שחצה את גדר המערכת. גורם צבאי מסר כי הסימנים המעידים לכך נעוצים בעובדה שהחשוד, בשנות העשרים לחייו, נכנס ליישוב חמוש בסכין, תקף את האשה ונמלט מניסיון מעצר בעודו ממלמל "אללה אכבר". בצה"ל ובשב"כ מוסיפים לחקור את נסיבות האירוע.

מהתחקיר הראשוני של גורמי הביטחון עלה כי הצעיר נכנס לאחד הבתים במושב סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, בעת ששהו בו האשה וארבעת ילדיה. האשה התעוררה משנתה ונאבקה בו, אולם הוא דקר אותה בכתפה ופצע אותה באורח קל. "הפורץ נשא מוט וסכין", סיפר דני מצפון, אביה של האשה, "שני הילדים, בני ארבע ושנתיים, היו עם בתי בחדר, והבנות הגדולות שלה ישנו בחדרן. היא הצליחה להדוף את הפורץ והעבירה את הילדים לממ"ד. אחר כך הוא השליך לעברה חפצים, אך היא הצליחה לנעול אותו במקלחת".

מצפון הוסיף כי בעת שהצעיר היה נעול במקלחת הזעיקה בתו את השכן שלה, איש צבא קבע החבר בכיתת הכוננות של המושב, אולם לבסוף הוא הצליח להימלט מהחלון. רכז הביטחון הצבאי השוטף של היישוב הזעיק את כיתת הכוננות ואת הכוח הצבאי האמון על שמירת הגזרה מגדוד חרוב, שמשרת כעת באזור. מצה"ל נמסר כי לוחמי הגדוד לכדו את הפורץ במרחק של כשני קילומטרים מבית המשפחה במושב. 

כוחות צה"ל בזירת הפריצה בשדה אברהםצילום: אליהו הרשקוביץ

גורם צבאי סיפר כי החיילים עצרו אותו אך הוא נעמד והחל לרוץ באופן חשוד לעבר הכוח, כשבידו סכין ובעודו קורא "אללה אכבר". לדברי הגורם, החיילים ביצעו נוהל מעצר חשוד שבסופו ירו לעבר הצעיר. 

התקרית נחשבת לאירוע חריג בפעילות השוטפת מסביב לרצועת עזה. ניתוח האירועים מעלה מספר שאלות בנוגע לאופן בו הצליח הפלסטיני לחדור לישראל וכן ביחס לכוונות שלו. במערכת הביטחון טרם הגדירו אם היה זה ניסיון שוד שהסתבך או שמא ניסיון לפיגוע טרור. בשעות שלאחר האירוע התייחסו בצה"ל לאירוע כאל תקרית "חבלנית", אולם בהמשך הבהירו קצינים באוגדת עזה כי התקרית עדיין נחקרת. בשירות הביטחון הכללי מסרו כי טרם ידועה זהותו של החמוש שנהרג, ולכן גם כוונותיו אינן ידועות.

מעת לעת מתרחשים אירועים בהם פלסטינים חוצים את גדר המערכת ומצליחים להגיע לכיוון היישובים הישראלים. לרוב אלה פלסטינים המוגדרים כשוהים בלתי חוקיים ומחפשים עבודה בשטחי ישראל. השתלשלות האירועים החריגה: כניסה לבית בשטח אחד היישובים ועימות עם תושבת המקום היא שעוררה את החשד שהתקרית הבוקר היתה ביטחונית ולא פלילית.

המועצה האזורית אשכול ספגה יותר מ-400 רקטות בעת מבצע עמוד ענן. רבים מתושבי המועצה יצאו מהאזור בתקופת ההסלמה ושבו לבתיהם רק בסוף השבוע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ