מסתמן: ליברמן יואשם בפרשה משנית; התיק המרכזי ייסגר

בערוץ 2 דווח כי נגד שר החוץ יוגש כתב אישום בגין הפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס. פרקליטות המדינה בתגובה: ההחלטה תפורסם בקרוב

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי לסגור את התיק המרכזי נגד שר חוץ אביגדור ליברמן וכלל הנראה יגיש נגדו כתב אישום רק בפרשת השגריר בבלארוס - כך דווח הערב (שלישי) בחדשות ערוץ 2. פרשן הערוץ, אמנון אברמוביץ', פרסם כי וינשטיין החליט לסגור את התיק המרכזי לאחר שבאחרונה התברר לפרקליטות כי עדת התביעה המרכזית, רואת חשבון מקפריסין שבעדותה המקורית הפלילה את ליברמן, מתכוונת להעיד במשפט לטובתו. 

במשרד המשפטים אמרו ל"הארץ" כי אינם יכולים להתייחס לפרסום, "למעט ציון העובדה שהחלטת היועץ אמורה להימסר במועד המתוכנן, וכל פרסום בנושא ההחלטה הוא באחריות המפרסם בלבד".

בשבוע שעבר פורסם כי וינשטיין נוטה לסגור את התיק המתנהל נגד שר החוץ, אך עם זאת, תיתכן האפשרות כי יוגש נגדו כתב אישום מרוכך בשתי פרשיות משניות בהן יוחסו לו עבירות של הטרדת עד ומרמה והפרת אמונים. 

ליברמן בכנס עורכי הדין בתל אביב באוגוסט האחרוןצילום: אלון רון

פרשת השגריר בבלארוס נוגעת לביקור שערך ליברמן ב-2008 בבלארוס ובין היתר נפגש שם עם השגריר בשעתו, זאב בן אריה. מתוקף תפקידו היה מופקד בן אריה על הטיפול בהעברתן של בקשות ישראל לעזרה משפטית אל המערכת המשפטית בבלארוס.

בסוף חודש פברואר 2008, קיבל לידיו בקשה לעזרה משפטית בעניין פלילי, שנשלחה על ידי רשויות האכיפה בישראל והופנתה לרשויות המשפט בבלארוס. העזרה המשפטית התבקשה במסגרת חקירת המשטרה בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן (שכיהן אז כחבר כנסת). בעת הפגישה בין השניים יידע בן אריה את ליברמן אודות הבקשה, ומסר לידיו פתק עם שם החברה ומספר חשבון הבנק שאודותיהם ביקשה המשטרה לברר פרטים.

באוקטובר האחרון נגזרו על בן אריה ארבעה חודשי מאסר, שהומרו לעבודות שירות. השגריר לשעבר הורשע במסגרת עסקת טיעון, והודה בשיבוש מהלכי משפט ובמסירת ידיעה לאדם לא מוסמך.

הערב פורסם בתוכנית "המקור" בערוץ 10 תחקירו של ברוך קרא על פרשת ליברמן. בכתבה נחשפו תמלילי החקירה של ליברמן במשטרה, וכן של עדים מרכזיים בפרשה. התחקיר הראה כיצד העדים המרכזיים שהפלילו את ליברמן בחקירות המשטרה בארץ ובחו"ל הפכו לא כשירים להעיד בזמן שהתביעה התלבטה לגבי גורלו של התיק – רבים מהם מתו, הושבתו פיזית או מנטלית, או חיים בחו"ל ואין סיכוי שישתפו פעולה עם הרשויות בישראל.

כך לדוגמה, דניאלה מוריץ, שותפה במשרד עורכי דין ורואי חשבון בקפריסין, שהודתה כי ליברמן נהנה מהחברות השונות שעורך דינו פתח ככל הנראה לא תסכים להעיד נגד ליברמן; ליאור טננבאום שהעיד כי ליברמן שלט בחברת "נתיב אל המזרח" ונהנה מפירותיה גם כשהיה איש ציבור חטף שבץ מוחי ומאז מתקשה לתקשר עם סביבתו; איגור ויינברג, שהיה שותף בחברת "מגטיס" - הלקוחה היחידה לשירותי הייעוץ של חברת מ.ל. בבעלות בתו של ליברמן, מיכל – העיד שלא ידוע לו על קבלת שירותי ייעוץ מהחברה, אך התאבד ביולי 2008 (בעיתונות המולדבית פורסמו טענות כי לא מדובר בהתאבדות); מרטין שלאף ומיכאל צ'רנוי שלכאורה הזרימו כספים לחברותיו של ליברמן לא ישתפו פעולה עם הרשויות בישראל.

בתחקיר נטען כי כל זאת היה ידוע לפרקליטות כבר ב-2009 כשהועבר אליה התיק מהמשטרה וכי שיהויו של וינשטיין בהכרעה חיסל את המוטיבציה של העדים שנותרו בחיים לשתף פעולה.

אתמול נודע כי מנכ"ל ערוץ 10, יואב הלדמן, ניסה לדחות את שידור הכתבה על אודות חקירתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן. הלדמן הורה למגיש התוכנית, העיתונאי רביב דרוקר, שלא לשדר את הכתבה עד שהיועץ המשפטי לממשלה יכריע אם להגיש כתב אישום בתיק ליברמן, החלטה שצפויה להתקבל בשבועיים הקרובים. בדיון שנערך אמש בביתו של הלדמן הוחלט לבסוף לאשר את שידור התחקיר כמתוכנן.

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו רמז בשבת האחרונה על עמדתו בנוגע לעיכוב בהכרעה בתיק נגד שר החוץ: "לא ייתכן שעבירה שנעשתה לפני עשור, נעמיד עליה לדין היום". לדבריו, "זה פוגע באפקטיביות של מערכת האכיפה, במיוחד בנוגע לשחיתות ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ