השופט הורה לעצור חשודים ללא פרקליטיהם ומבלי לקיים דיון

רק בזכות התערבות מהירה של בית המשפט העליון בוטל מעצרם של שני החשודים בפריצה למכונית. הסנגוריה הציבורית: נמנע מעצר לא חוקי

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"החלטה בעייתית" - כך מגדירים גורמים משפטיים את הוראתו של שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יוסף בן חמו, לעצור שני חשודים בפריצה למכונית מבלי לערוך דיון, לפגוש את השניים או לשמוע את טיעוני פרקליטיהם. 

המקרה אירע לפני שבועות ספורים, לאחר ששוטרי תחנת בית שאן עצרו את שני החשודים, תושבי העיר בני 20. המשטרה ביקשה מבית משפט השלום להאריך את מעצרם, ובאותו מעמד אף הציגה הצהרת תובע על כוונתה להגיש נגדם כתבי אישום. אולם השופטת אוסילה אבו-אסעד לא קיבלה את בקשת המשטרה והורתה לשחרר את השניים למעצר בית מלא, ואף סירבה לבקשת המשטרה לעכב את ביצוע השחרור.

בו ברגע הגישה המשטרה ערר, שנכתב במהירות בכתב יד, ובו ביקשה לעצור את החשודים ואף ביקשה לעכב את שחרורם עד להחלטה סופית בערר - ולמעשה להורות על "מעצר ביניים". הערר הגיע לטיפולו של השופט התורן בבית המשפט המחוזי, יוסף בן חמו, והדיון נקבע לצהרי יום המחרת. אלא שעד לקיומו של הדיון הורה השופט על מעצר ביניים של החשודים. החלטה זו ניתנה ללא דיון, מבלי לראות את החשודים, ומבלי לשמוע מה יש להם או לבאי כוחם לומר.

רק כעבור כשלוש שעות, סמוך לשעה חמש אחר הצהריים, נודע לפרקליטיהם של החשודים, עוה"ד מוטי לוי ושלמה אלכביר מהסניגוריה הציבורית, כי הם נמצאים במעצר ולא בביתם, כפי שהורה בית משפט השלום.

הסניגוריה הציבורית מיהרה להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון. שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק-ארז, ביקשה מפרקליטות המדינה כי תגיב תוך שעה לדברים ותגובת המחלקה הפלילית בפרקליטות לא איחרה להגיע: "בהינתן הנסיבות, יש לשחרר את המשיבים ולהורות לבית המשפט המחוזי לקיים דיון בערר המדינה מהר ככל הניתן". בעקבות כך הורתה השופטת ברק-ארז על שחרורם לאלתר. השניים שוחררו עוד באותו ערב ובינתיים המשטרה בחרה גם למשוך את הערעור שהגישה על החלטת בית משפט השלום.

בעקבות המקרה אמר עו"ד עוזי בכר, הממונה על הסנגוריה הציבורית במחוז הצפון כי "בפעולה מהירה מנעה הסניגוריה הציבורית החזקת החשודים במעצר שאינו חוקי. הסניגוריה הציבורית פנתה לנשיא בית המשפט המחוזי בבקשה כי יבהיר לכלל השופטים את המצב החוקי ועל מנת שיקבע נוהל ברור המחייב קיום דיונים כאלה במעמד שני הצדדים ובדחיפות הראויה".

מדוברות מערכת בתי המשפט נמסר בתגובה: "החלטות בתי המשפט בערכאות השונות מדברות בעד עצמן ואיננו רואים מקום להוסיף עליהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ