החקירה נגד דנקנר: להפנים את מגבלות הכוח

פתיחת החקירה נגד נוחי דנקנר היתה כנראה אקורד הסיום של פעילותו העסקית הענפה. יש לקוות שהמגזר העסקי ינהג במשנה זהירות בכספי ציבור

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

אנחנו לא יודעים אם נוחי דנקנר ביצע את העבירות הפליליות החמורות שעליהן מדברת רשות ני"ע - מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. בינתיים הוא בחזקת זכאי ויש לקוות שגם לאחר שיסתיימו ההליכים המשפטיים בעניינו הוא יישאר נקי, ממש כמו שמבטיחים עורכי דינו היקרים, שזינקו אתמול להגן עליו.

הבון טון בקרב מקורביו אתמול היה להזכיר את סגירתו לאחרונה של תיק החקירה נגד מנהל לשעבר בבנק הפועלים, ניר ברונשטיין, שנחשד בהרצת מניות. אלא שהחשדות נגד דנקנר חמורים בהרבה וגם מעמדו שונה; זאת יודע גם יו"ר רשות ני"ע, הפרופ' שמואל האוזר שפתח אתמול בחקירה גלויה נגד האיש החזק במשק, או לפחות מי שהיה עד לא מזמן כזה. חקירה כה דרמטית נגד דנקנר ששולט בקבוצת החברות הגדולה במשק, בהן כלל ביטוח, שופרסל וסלקום היא אירוע מכונן של פעם בקדנציה, לרוב אפילו זה לא, ואסור להאוזר להיכשל בה.

אפשר לברך את האוזר על האומץ שהפגין, וגם להודות לשר האוצר יובל שטייניץ, האיש שמצא את עצמו בתחילת דרכו כשר האוצר מעפיל לקומה ה‑44 במגדל המשולש של מרכז עזריאלי לארוחת צהריים מבישה במשרדו של דנקנר, על החלטתו מלפני שנה וחצי להעדיף את האוזר על פני עו"ד שוני אלבק. אלבק היה מועמדו של יו"ר הרשות הקודם, הפרופ' זוהר גושן, ומשלא מונה עבר לעבוד אצל דנקנר באי.די.בי. במובן מסוים גם גושן עבר לעבוד אצל דנקנר שכן לאחרונה התברר שהוא קיבל מאי.די.בי 4-3 מיליון שקל, כספי ציבור כמובן, כתיווך בעבור עסקה שלא בוצעה. בכיר נוסף מהרשות לשעבר שעובד אצל דנקנר הוא איל סולגניק, שמשמש מנהל כספים ראשי. עוד לפני החקירה הוכיח האוזר כי הוא לא מתכוון לחזור על דפוס הקשרים שנוצרו בין הרשות בתקופת גושן לאי.די.בי - קשרים שלא היה מזיק לבחון את טיבם בקרוב.

דנקנר. יש לברך את יו"ר הרשות לניירות ערך על צעד של פעם בקדנציהצילום: אילן אסייג

דנקנר ניסה אתמול להקטין את המעמד המביך שבו הוא נתון ומסר באמצעות דוברו תגובה קצרה בה הופיעה המלה "בדיקה" פעמיים: "מתקיימת בדיקה של רשות ניירות ערך. אני מכבד את הליך הבדיקה ויש לי אמון מלא ברשות. אני משוכנע כי יתברר במהרה שכל פעילותי בכל נושא שהוא, הייתה והינה תמיד חוקית ובוצעה ביושר וללא דופי". ובכן זוהי לא "בדיקה" אלא חקירה ועוד באזהרה, בחשדות פליליים חמורים.

אז אנחנו באמת לא יודעים אם דנקנר הריץ את מניות אי.די.בי, דבר האסור על פי החוק, אבל אנחנו יודעים בוודאות שדנקנר אחראי באופן ישיר להתנהלותה הכוחנית חסרת הגבולות ובעלת הנורמות הפסולות של אי.די.בי בעשור האחרון, ­מאז השתלט עליה באמצעות הלוואה מבנק לאומי ומקרן הפנסיה מבטחים. תשלומי עתק למנהלים ומקורבים, גיוס של רגולטורים ופוליטיקאים לשעבר, עסקאות בעלי עניין, הימורים בהשקעות, תרומות לרבנים ועמותות ורכישות לא כלכליות: כל אלו אולי קידמו את עסקי אי.די.בי בטווח הקצר, אבל פגעו קשות בשוק ההון ולמעשה במשק כולו.

מה שעוד אנחנו יודעים זה שדנקנר הוא האחראי המרכזי לקריסתה של אי.די.בי ולהפסדי ענק של מיליארדי שקלים לחוסכים ולמשקיעים מקרב הציבור וזה עוד לא הסוף. כיום נמצאת אי.די.בי במצב פיננסי סופני. שווי הנכסים שלה נמוך משווי החוב ולמשקיעים יש את כל הסיבות להניח שהיא לא תוכל לפרוע את חובותיה.

דנקנר עשה אמנם פה ושם צעדים נואשים לגיוס כספים ממשקיעים ולמכירת נכסים כדי להקטין את החוב - בין היתר, אחד הצעדים האלו הובילו לחקירה של אתמול ­ואולם בשלב זה לא נראה כי נותרו עוד באמתחתו תרגילים שיוכלו להציל אותו.

פתיחת החקירה אתמול היתה כנראה אקורד הסיום של פעילותו העסקית הענפה של דנקנר בכלכלה הישראלית. יש לקוות שהמגזר העסקי כולו ילמד טוב את פרשת דנקנר, יפנים את מגבלות הכוח ויתייחס מעכשיו במשנה זהירות, או עדיף בחרדת קודש, לכספי ציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ