השופט לחברת הקיבוץ: חיוב האב במזונות מנוגד לעיקרון השוויון שהתחייבת לו

ביהמ"ש לענייני משפחה קבע כי חרף ההפרטה שעבר הקיבוץ מאז נחתם הסכם הגירושין בין השניים, דרישת האם להטיל את מלוא התשלום על האב היא חוסר תום לב

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שופט בית המשפט לענייני משפחה בטבריה, אסף זגורי, דחה תביעת אם לחייב את האב בלבד במזונות ילדיהם, בטענה כי הדבר מנוגד לאורח החיים השוויוני שנטלו על עצמם כחברי קיבוץ.

לבני הזוג שלושה ילדים ולאחר שהתגרשו, לפני שנים ספורות, ניסחו ביניהם הסכם שלפיו כל עוד הם חיים בקיבוץ שיתופי וצורכי הילדים מסופקים על ידי תקציבי הקיבוץ, לא יוטל על מי מהם חיוב במזונות. אלא שבעקבות תהליך ההפרטה שעבר הקיבוץ לאחרונה, שבעטיו לא משתכרים עוד החברים באופן שוויוני, הגישה האם תביעה למזונות בשם הילדים, וביקשה שאלה יוטלו אך ורק על האב – זאת, לטענתה, בניגוד להסכם ביניהם הפוטר אותו מכך, אך מכוח הדין האישי העברי המחייב את הגבר בלבד בתשלום מזונות ילדיו.

השופט קבע אמנם כי אכן הוכח שלאור שינוי אורחות החיים בקיבוץ שהוסב לדגם מופרט חלקית של "קיבוץ מתחדש", רשאית היתה האם להגיש תביעה למזונות ילדים, אך היה סבור כי באשר מדובר במי שמוסיפים להיות חברים במסגרת קיבוצית כזו או אחרת, מצריך הדבר התייחסות שיפוטית מיוחדת. כך, הכריע השופט, לאור נסיבות החיים הייחודיות בקיבוץ, בקשת האם להשית את מלוא החבות במזונות על האב, באופן מפלה הנוגד את עקרונות השוויון שבהם דוגלת האידיאולוגיה הקיבוצית, מהווה חוסר תום לב מצדה.

ארכיון בית ילדים קיבוציצילום: ארכיון גשר

לשיטת השופט זגורי, בקיבוץ קיימות סולידריות וערבות הדדית שאינן קיימות בקהילות אחרות. "אין מדובר רק בדרך חיים אלא במערכת שמגובה בחוזה סטטוטורי (התקנון) בין הקיבוץ לבין חבריו – חוזה זה מהווה מערכת נורמטיבית עליונה המסדירה את יחסי החברים עם הקיבוץ ואת היחסים בינם לבין עצמם ולא ניתן להתעלם ממנו", כתב זגורי בהכרעת הדין, "ניתן לראות בכך התניה משתמעת או מפורשת של ההורים על הדין האישי במובן זה, שגם ביחס לצרכים ההכרחיים, החיוב המשפטי בין ההורים יהא חיוב שוויוני".

כן ציין השופט כי האם צודקת בטענתה כי לפי הדין האישי העברי רק האב חב במזונות הילדים הבסיסיים, אך הוסיף כי בנסיבותיהם של השניים ולאור הסכם הגירושין ביניהם והמשמורת המשותפת שקבעו, טענה שכזו מטעמה אינה צודקת. "התייחסות לסכסוך מזונות בין חברי קיבוץ יהודים, והכרעה בו כבכל סכסוך מזונות 'רגיל אחר' (קרי הטלת חבות בלעדית על האב לסיפוק צורכי הילד), עלולה להביא לתוצאות קשות ובלתי סבירות", כתב זגורי, "קיים קושי מובנה עם חיוב של הורה אחד במזונות ילדיו, כאשר חברי הקיבוץ מחויבים לחיים על פי עקרונות של דמוקרטיה ושוויון".

שופט בית המשפט לענייני משפחה בטבריה אסף זגוריצילום: אתר בתי המשפט

בנוסף, הבהיר זגורי כי "במצב דברים זה שבו הילדים שוהים במשמורת משותפת במובנה הקלאסי (50% אצל האם ו-50% אצל האב), ראוי לקבוע כי הוא מספק את צורכי הילדים בפועל כאשר הם אצלו". עוד נקבע, כי חלק מהצרכים ההכרחיים והאחרים של הילדים מסופק או מסובסד על ידי הקיבוץ (דיור, תחבורה, חינוך, בריאות כביסה ועוד). כאשר קיבוץ, כמו פנימייה, מספק את צורכי הילד, החיוב של ההורים פוחת בהתאמה". לדברי השופט, בכל מקרה לא הוכיחה האם כי שינוי אורחות החיים בקיבוץ הוביל לפער משמעותי בין הכנסות האב לבין הכנסותיה שלה, ועל כן יש לדחות את התביעה על הסף.

מבינים את ההגיון בפסיקת השופט? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ