לדור על תיק ליברמן: יש קושי בהבאת עדים מחו"ל בחקירות שחיתות

טרם הכרעת היועמ"ש בסוגיית כתב האישום נגד שר החוץ נשמע פרקליט המדינה כמנסח כתב ההגנה של הפרקליטות בדבר התנהלותה בתיק

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בשעה שגוברות ההערכות כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עתיד להגיד כתב אישום מרוכך נגד שר החוץ אביגדור ליברמן, בפרשת השגריר מבלארוס - התייחס אתמול (שישי) פרקליט המדינה, משה לדור, לקשיי הפרקליטות בטיפול בתיקי שחיתות ורמז לתיק זה. לפרקים נשמע לדור כמי שמנסח את כתב ההגנה המסתמן של הפרקליטות בדבר התנהלותה.

"המערכה בתחום הזה של שחיתות שלטונית של עובדי ציבור ונבחרי ציבור היא בכלל לא פשוטה", הסביר לדור בכנס השנתי למשפט וחברה על שם פרופ' זאב סגל של המכללה האקדמית נתניה, "היא כרוכה בקשיים. קשה לאסוף בתחום הזה ראיות – כי מי יהיה העד? אנשים שיודעים משהו. אנשים ישרים בדרך כלל לא יודעים, לא משתפים אותם, ואנשים שמסוגלים להאיר על הנושאים האלה הם אנשים שלא רוצים לדבר".

לדבריו, "בחלק גדול מהמקרים מתקשים לגייס עדים וראיות", שכן "יש לא מעט אנשים שיודעים מה קרה בסביבתם אבל הם לא יתנדבו לספר פן יבולע להם. הם יודעים שבמציאות הישראלית כל מה שלא מסתיים בהרשעה נתפס כמעט כ'כלום לא קרה', ושאם אדם ייחקר וימסור את גרסתו המלאה ולא יימצאו ראיות להגיש אישום – אותו נבחר ציבור יחזור למקום העבודה, ימשיך להיות המנהל של האדם שהתייצב במשטרה ומסר עדות. אנחנו כולנו קורבנות של ההתנהגות הלא ראויה".

פרקליט המדינה מנה קושי נוסף ש"נכון גם בשלב החקירה וגם בעדות בבית המשפט – הוא עד שלא לגמרי זוכר ויכול לעגל פינות, והתמונה תיראה קצת אחרת ממה שמסר במשטרה". כמו כן התייחס לקשיים שעלו בהבאת עדים מחו"ל להעיד במשפטו של ליברמן, ולכך ש"בעיקר היום, כשהעולם הופך לכפר קטן, אנחנו צריכים להגיע לחו"ל ולגייס את שיתוף הפעולה של מדינות העולם. לפעמים אין הסכמים בין המדינות, לפעמים יש אמנות ולפעמים לא, ומהן אנחנו צריכים לגייס ראיות, לפעמים עדויות, וזה לוקח הרבה זמן ולפעמים שיתוף הפעולה מאוד מוגבל. הוא נעשה בדרכים לא דומות בכלל ליכולות של משטרת ישראל לגבות הודעה ממי שנמצא כאן בחדר החקירות".

על כל אלה, ציין לדור, מתווספת העובדה ש"במציאות הישראלית המשפט נמשך יותר מבחלק גדול ממדינות העולם, ועוברות שנים עד שההכרעה ניתנת (...) ובסופו של דבר כשאתה מסתכל לאחור ושואל מתי העניין הזה התחיל, אתה אומר: 'וואו, זה לא מתקבל על הדעת', כמעט אתה לא יכול לתת הסבר".

פרקליט המדינה, משה לדורצילום: אוליבייה פיטוסי

לצד זאת, אמר לדור, הפרקליטות צריכה להתמודד גם בזירה התקשורתית. "מתנהל קרב על תודעה והוא לא רק נועד לספק את הריגושים של מי שאוהבים להיחשף למה שנכתב בתקשורת, הוא גם קרב על תודעה שיש לו תכלית שמועילה לשחקנים שמשחקים בזירה המשפטית".

ברמיזה לתיקו של אולמרט, אך מבלי לציין את שמו, הוסיף לדור כי בתיקים אחרים "בהם אנשים בכירים, חזקים, מבוססים כלכלית, והם עצמם מתנהלים על פי מקורות שעומדים לרשותם ומחוברים היטב לכלי תקשורת שונים, אז המערכה נעשית בצורה סופר מקצועית. אין פה שום חובבנות באופן שבו משדרים את המסרים ומפיצים לציבור". לדבריו, "יכולתי לשאול מה אתם חושבים על זיכוי מסוים שהיה מאוד תקשורתי. יש שיגידו מוצדק, יש שיגידו שלא מוצדק, אבל בודדים יגידו שלא היה זיכוי בכלל".

לדור התייחס לטענות שעלו מסביבת אולמרט בדבר שיקולים זרים שהנחו את הפרקליטות בטיפול בתיקו. "אחת התופעות זה להחליף את היוצרות בזירה המשפטית (...) היום השיטה בחלק מהמקרים היא להתמודד עם התובע – אותו להושיב על ספסל הנאשמים, להגיד ששיקול הדעת שלו לא היה ענייני, לפעמים זדוני (...) ומול זה אנחנו צריכים איכשהו לתת מענה. אנחנו ערים לכך שצריך לחסן את כל העוסקים במערכה".

פרקליט המדינה התייחס לכך שהרבה פעמים מבקרים את המערכת על פי מבחן התוצאה – "אם אתה מגיש נגד פלוני כתב אישום והוא מסתיים בזיכוי, לעתים זיכוי מחמת הספק, המערכת נתפסת כמי ששגתה לחלוטין. זה כל כך בעייתי משום שהחומר שאנחנו הגשנו כשהגשנו כתב אישום היה החומר שראינו בתיק החקירה. הוא עבר כל כך הרבה שלבים של ליבון, של עדים על דוכן העדים, ועלו טענות לראשונה בבית המשפט עד שבסופו של דבר ניתנת הכרעה".

אביגדור ליברמן. צפוי כתב אישום מרוכךצילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ