חיסיון עיתונאי יחול גם על מידע שעלול לחשוף את זהות המקור

פסיקת בית המשפט העליון הגיעה בעקבות סירובה של צלמת של העיתון "מקור ראשון" למסור למשטרה תמונות של פעילי ימין תוקפים את סמח"ט אפרים

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

חיסיון עיתונאי לא יחול רק על זהותו של מקור מידע, אלא גם על מידע עיתונאי שמסירתו עלולה לחשוף את זהות המקור - כך פסק בסוף השבוע שעבר בית המשפט העליון. ההחלטה התקבלה בעניינה של צלמת העיתון "מקור ראשון", מרים צחי, שסירבה למסור למשטרה תמונות שצילמה בליל הפרות הסדר שאירע לפני כשנה ובמהלכו הותקף סגן מפקד חטיבת אפרים בידי פעילי ימין. צחי טענה שמסירת התמונות תפגע בחיסיון המקורות שהזמינו אותה למקום, וסירבה לשתף פעולה עם החוקרים.

בפסק הדין, שנכתב על ידי השופטים אליקים רובינשטיין, יצחק עמית ועוזי פוגלמן, צוין כי בתי משפט מחוזיים כבר קבעו בעבר שחיסיון עיתונאי חל על מידע שגילויו עלול להביא לחשיפת המקור, ובמקרים מסוימים אף הרחיבו אותו מעבר לכך, לחיסיון על כל מידע עיתונאי. עם זאת, הלכה זו טרם נדונה עד כה על ידי בית המשפט העליון. השופט רובינשטיין כתב כי "במקום שגילוי מידע עלול להוביל לחשיפת המקור, ראוי כי יחול החיסיון. קשה למצוא טעם של ממש להבחנה בין מידע שנתקבל ישירות ממקור לבין תמונות שצולמו בהמשך להזמנת הצלם על ידי המקור ושיש בהן כדי לחשוף את המקור. ראוי כי החיסיון יחול על שני סוגי המידע".

רובינשטיין סקר את הניסיונות שבוצעו בעבר לעגן את החיסיון העיתונאי בחוק, וכתב: "סבורני כי שאלות שעניינן היקפו של החיסיון העיתונאי מחייבות בחינה סדורה, מקיפה ומדוקדקת בידי המחוקק. ראוי כי התהליך שהחל בוועדת מעוז (לבחינת החיסיון העיתונאי שישבה על המדוכה ב-1993 - ע.א) והמשיך בהצעות חוק שונות - יבשיל לכדי חקיקה".

מרים צחי, לפני כשנה בביהמ"ש השלום בירושלים. על המשטרה היה להראות שניסתה להשיג מידע בדרכים אחרות צילום: אוליבייה פיטוסי

רובינשטיין הוסיף כי עד לחקיקה כזו הוא אינו סבור כי יש להרחיב את היקפו של החיסיון לכל מידע שברשותו של העיתונאי. "ראוי כי היקפו של החיסיון, כמו גם שאר משמעויותיו, יתפתחו עקב בצד אגודל". במקרה של צחי נקבע כי על המשטרה היה להראות שניסתה להשיג מידע על האירוע בדרכי חקירה אחרות, לפני שפנתה לבית המשפט.

צחי היא צלמת ותיקה הפועלת בהתנחלויות וצילמה בין היתר תמונות של חיילים שקראו לסירוב פקודה בחטיבת גולני, וכן את הטירונים של חטיבת כפיר שהניפו שלט ברוח זו, בטקס ההשבעה שלהם בכותל המערבי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ