קצין המשטרה שהורשע בגרימת מותו של שב"ח ערער והאשים את פקודו

פקד ברוך פרץ טוען כי אסף יקותיאלי הכה את עומר אבו-ג'ריבאן, שנזנח למוות ב-2008. לדבריו, יקותיאלי תיאם עדויות כדי להסתיר את העימות האלים בניידת

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פקד ברוך פרץ, קצין משטרה שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של השוהה הבלתי חוקי עומר אבו-ג'ריבאן, טוען, בערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים, כי השוטר אסף יקותיאלי, היכה למוות את אבו-ג'ריבאן. ערעורו של פרץ בא שלושה חודשים אחרי הסכם שהושג בין המדינה לבין משפחת אבו-ג'ריבאן, ובו התחייבה המדינה לשלם למשפחה פיצויים בסך 875 אלף שקלים.

אבו-ג'ריבאן, תושב רצועת עזה, גנב ב-2008 רכב והתהפך עמו בכביש 6. כתוצאה מהתאונה הוא סבל מפגיעות נוירולוגיות, שבר בעצם הבריח ושבר באגן. הוא אושפז לשבועיים בבית החולים שיבא ולאחר מכן הוחלט להעבירו למשטרה, אף על פי שנזקק לסיוע סיעודי צמוד. אבו-ג'ריבאן הועבר לתחנת משטרת רחובות, אולם התברר כי בשירות בתי הסוהר אין מקום בשבילו.

מפקד התחנה דאז, יוסי בכר, ביקש מפרץ שיחזיר את אבו-ג'ריבאן לשטחים, וזה הורה ליקותיאלי, שוטרת שח"מ ליבת כאווי, והמתנדב עודד פיצ'ו, להסיע אותו לכיוון ירושלים בשעת לילה מאוחרת. סמוך למחנה עופר הוריד הצוות את אבו-ג'ריבאן מהרכב, כשהוא סובל משברים ופגיעה מוחית, ללא מים או אוכל, ועזב את המקום. אבו-ג'ריבאן התייבש וכעבור יומיים נמצאה גופתו.

אסף יקותיאלי, לפני כחמישה חודשיםצילום: שירן גרנות

בחודש מאי הרשיע בית משפט השלום בירושלים את פרץ ויקותיאלי בגרימת מוות ברשלנות, וגזר עליהם 30 חודשי מאסר. השניים ערערו על ההחלטה. בערעורו של פרץ, שהוגש על ידי עורך דין רונאל פישר, נטען כי מהעדויות שהוצגו במשפט עולה כי בניידת התפתח עימות בין יקותיאלי לבין אבו-ג'ריבאן, לאחר שהאחרון חיטט במושב ומצא סכין מפלסטיק.

"חומר הראיות מגלה חשד ממשי לאירוע אלימות, שטיבו היקפו ועוצמתו הוסתרו מגורמי החקירה, ואשר התרחש בניידת קודם להורדת המנוח בצד הכביש", כתב פישר, "ליקותיאלי שלוש גרסאות: האחת - לא אירע דבר בניידת, השנייה - נעשה ניסיון להשתלט על המנוח משום שאחז בסכין פלסטיק, והשלישית - שהוא נשכב על המנוח והפעיל נגדו כוח משמעותי".

בערעור מאשים פרץ את יקותיאלי בתיאום עדויות כדי למנוע בירור מקיף של מה שהתרחש בניידת. בין היתר נטען כי יקותיאלי ביקש בשיחת טלפון עם המתנדב פיצ'ו שלא לספר שבניידת התפתח אירוע אלים. כל מכה מקימה אפשרות של ממש כי המנוח מת כתוצאה מאלימות שהפעילו יקותיאלי ואחרים", נכתב בערעור.

פקד ברוך פרץצילום: שירן גרנות

בתגובה להאשמות פרץ, מסר בא כוחו של יקותיאלי, עו"ד אבי חימי, כי הטענה לפיה מרשו היכה את המנוח "אינה מכבדת את אומרה, אינה נתמכת בשום ראיה ואין לה כל אחיזה במציאות". בערעורו טוען יקותיאלי כי לזכותו עומדת הגנת הצידוק, מכיוון שזו הייתה הפקודה שקיבל, ואין מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ