רויטל חובל
רויטל חובל

המשרד לביטחון הפנים ומשרד המשפטים הפיצו בסוף השבוע למשרדי הממשלה תזכיר חוק שנועד להוות פתרון למקרים שבהם שוטרים מוזעקים לבתים בשל תלונות על רעש, אך האחראים מסרבים לאפשר את כניסתם למקום. החוק החדש מאפשר לשוטרים לפרוץ לבתים או לכל מקום אחר ללא צו, במקרה שקיים יסוד סביר להניח כי מתבצעת עבירה של רעש חזק. הסמכות תינתן לשוטר רק לאחר שהזדהה ושלא ניתנה לו רשות להיכנס ובהנחה שהמשך ביצוע העבירה גורם לדעת השוטר להפרעה לשלום הציבור.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "אירועים של הקמת רעש מהווים חלק משמעותי מתוך האירועים המטופלים על ידי המשטרה באופן יומיומי. מעבר להטרדה הקשה הנגרמת לתושבים המתגוררים באזור בו נגרם הרעש, הרי שהניסיון מלמד כי אירועים מסוג זה עלולים להתפתח לאירועי אלימות המסתיימים בתוצאות קשות. שוטרים הנקראים לטפל בהקמות רעש נתקלים לעתים במצבים בהם מקור הרעש מזוהה כבוקע בוודאות מדירה מסוימת, אך האחראים לגרימת הרעש מסרבים לפתוח את הדלת על אף שנדרשו לכך על ידי השוטרים".

עבירה של הקמת רעש בניגוד להוראות החוק למניעת מפגעים מהווה עבירה מסוג עוון שהעונש הקבוע לצידה עומד על שישה חודשי מאסר או קנס. מאחר שלא מדובר בעבירה מסוג פשע, השוטרים המגיעים למקום לטפל בהקמת רעש אינם רשאים להיכנס למקום וכפי שעולה מדברי ההסבר לחוק,

בפועל, הטיפול המשטרתי בהקמת הרעש מותנה ברצונו של מחזיק המקום לפתוח את הדלת. במקרה שבו האנשים בבית מסרבים, השוטרים נתקלים במבוי סתום. האפשרות שעומדת בפניהם היא הוצאת צו חיפוש שיפוטי, שאינו נותן פתרון מיידי לאירוע. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ