הדיון בערעור על מעצר צעירים נקבע לשעות לפני השחרור

שלושת הצעירים נעצרו לשלושה ימים בעקבות קטטה בצפת. כשביקשו לערער גילו כי הדיון נקבע ליום השחרור. הם ערערו לביהמ"ש העליון, ולבסוף שוחררו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שלושה תושבי צפת שנעצרו בעקבות קטטה וערערו על מעצרם גילו כי הדיון בעניינם אמור היה להתקיים רק יומיים לאחר מכן, כארבע שעות בלבד לפני שחרורם, במקום באותו היום או ביום המחרת. המקרה אירע לפני שבוע וחצי. המשטרה חשדה כי השלושה, בתחילת שנות ה-20 לחייהם, היו מעורבים בקטטה שפרצה באולם אירועים ליד ראש פינה, בעקבות קללות שהוטחו באחד מהם. המשטרה עצרה אותם וטענה כי השלושה הפריעו לשוטרים במילוי תפקידם ואף תקפו אותם. המשטרה ביקשה מבית משפט השלום בקרית שמונה להאריך את מעצר השלושה בשישה ימים, ולבסוף החליט השופט מרדכי נדל להאריך את המעצר ביומיים.

השלושה, באמצעות עורכי הדין רינת גלעד-פרל, רשיד הייב ודוד קליימן מטעם הסנגוריה הציבורית, הגישו ערעור על ההחלטה להאריך את מעצרם בפני בית המשפט המחוזי בנצרת. להפתעתם גילו כי הדיון לא נקבע לאותו יום או ליום המחרת, אלא רק ליומיים לאחר מכן, שעות ספורות לפני מועד שחרורם.

הסניגוריה הציבורית ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון. "קביעת מועד הדיון מייתרת למעשה את הדיון בעררים שהוגשו", טענה, "בכך בית המשפט המחוזי שלל למעשה את זכותם לערור על ההחלטה להאריך את מעצרם. בפועל, משמעות ההחלטה על מועד הדיון היא דחיית העררים בטרם קיום דיון לגופו של עניין".

שופט העליון יורם דנציגר קבע כי "שמיעת העררים במועד שקבע בית המשפט המחוזי, שעות מספר לפני תום מעצרם של העוררים, מעורר קושי", והוסיף כי "על מנת שעררם לא יתייתר מתוכן, אני נעתר לבקשתם ומורה כי הדיון בעררים ייערך היום". לבסוף הדיון לא נערך משום שהמשטרה החליטה לשחרר את השלושה לבתיהם. "הדבר מוכיח כי קביעת הדיון בערר ליום הגשתו היתה מביאה לשחרורם של העצורים באותו יום", אמרו בסנגוריה. ראש הסנגוריה הציבורית במחוז צפון, עו"ד עוזי בכר, אף פנה לנשיא בית משפט המחוזי בנצרת בבקשה שיוציא הנחיות ברורות שימנעו הישנות מקרים דומים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ