לדור נטה להגיש אישום נגד ליברמן גם בפרשה המרכזית

פרקליט המדינה העריך שיש סיכוי להרשיע את ליברמן בעבירות של הלבנת הון וקבלת דבר במרמה אולם מסתמן כי היועץ המשפטי וינשטיין יסגור את התיק

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

פרקליט המדינה, משה לדור, נטה להגיש כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן גם בתיק המרכזי, אף שסבר כי הוא גבולי מבחינה ראייתית,  כך מתברר ערב פרסום החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדבר גורל התיק.

לדור סבר כי למרות הבעיות הראייתיות היה סיכוי סביר להרשעה, גם אם גבולי, ועל כן היה מקום להגיש את התיק להכרעת בית המשפט. עם זאת, על פי השקפתו, החלטתו המסתמנת של וינשטיין לסגור את התיק המרכזי ולהגיש אישום רק בפרשת השגריר מבלרוס אינה בלתי סבירה בנסיבות.

וינשטיין עתיד לפרסם את החלטתו בסוף השבוע הנוכחי או בתחילת השבוע הבא לכל המאוחר – כך התחייב בפני בג"ץ בתחילת נובמבר. החלטתו תכלול את הנימוקים לסגירת התיק המרכזי, ותפרט גם את עמדתו של פרקליט המדינה לדור.

על פי המסתמן התיק ייסגר בעילה של היעדר ראיות מספיקות ברף הנדרש להרשעה. זאת לאחר שהתברר לפרקליטות כי עדים מרכזיים מחו"ל מסרבים להעיד במשפטו של ליברמן בישראל. כפי הנראה, הנימוקים שיפרט וינשטיין לסגירת התיק המרכזי ישמשו את הפרקליטות גם בהגנה על החלטתו בעתירות שיוגשו נגדה לבג"ץ.

לדור וראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד אביה אלף, סברו שניהם כי יש מקום להגשת אישום בתיק המרכזי אשר ייחס לליברמן עבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. ב-2009 אלף המליצה להגיש כתב אישום נגד ליברמן בעבירות שיוחסו לו, ומאז עמדתה לא השתנתה.

בתיק המרכזי נחשד ליברמן כי בין השנים 2008-2001, בזמן שכיהן כחבר כנסת וכשר, הועברו לחברות בשליטתו מיליוני דולרים מצד אנשי עסקים בעלי אינטרסים בישראל, בהם מרטין שלאף, מיכאל צ'רנוי, דן גרטלר ודניאל גיטנשטיין. אף שליברמן הצהיר עם חזרתו לפוליטיקה כי מכר את זכויותיו בחברות וכי אין לו זיקה אליהן, התברר כי הוא המשיך לקבל מהן סכומי עתק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ