היסטוריה בחוף אולגה: מסעדות העבריינים נהרסו

בתום מאבק משפטי ותחת אבטחה כבדה, נהרסו מסעדותיהם של חני ג'רבי ודודי מלכה. הפרקליטות מתכוונת לתבוע החזר עבור עלויות ההריסה והשיטור

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

עשרות שוטרים אבטחו אמש (שני) את הריסת שתי המסעדות של העבריינים חני ג'רבי ודודי מלכה בחוף גבעת אולגה ב. פעולת ההריסה החלה בחצות ונמשכה מספר שעות, לאחר שהמאבק המשפטי שניהלו ג'רבי ומלכה בבתי המשפט נגד ההריסה נכשל. בכוונת ה האזרחית ב לתבוע החזר עבור עלויות ההריסה וכוחות המשטרה, המוערכות בכמאה אלף שקל.

באוקטובר האחרון קבע בית המשפט השלום בחיפה כי המסעדות של ג'רבי ומלכה, שניתנו למשפחותיהם במסגרת , ייהרסו לאחר שפעלו במשך שנים ללא היתרי בנייה וללא רישיון עסק. מאז הגישו השניים שורה של בקשות לעיכוב ביצוע, כשהאחרונה שבהן נדחתה על ידי בית משפט המחוזי בחיפה. בית המשפט קבע כי יש להרוס את המסעדות עד ה- 25 בינואר 2013.

צווי ההריסה המקוריים הוצאו בספטמבר 2011, על ידי המשרד להגנת הסביבה מכוח חוק החופים בספטמבר 2011 נוכח התרחבות שטח המסעדות עד למרחק של 30 מטר מהים. ג'רבי ומלכה טענו כי הם פועלים במקום כבר 30 שנה מכוח הסכמים עם העירייה ואף בעידודה, לאחר שהעירייה העניקה להם את הקיוסקים לצורך שיקומם החברתי והכלכלי. הפרקליטות האזרחית במחוז חיפה טענה כי המסעדות אמנם הוקמו לפני כניסת חוק החופים לתוקפו, אך המסעדות, שהתרחבו עם השנים לשטח של 300 מ"ר כל אחת, פעלו בכל השנים ללא היתר.

המתחם לאחר פעולת ההריסה. חוף אולגהצילום: נמרוד גליקמן

בתחקיר "הארץ", בו נחשף גם כי במסגרת ביקורת שנערכה עלה כי המסעדות היו מחוברות למערכת החשמל העירונית באופן פיראטי ולאורך השנים לא שילמו חשמל וארנונה.

השניים פנו לבית המשפט נגד צווי ההריסה תוך שהם נשענים על תמיכת עיריית חדרה. כך למשל תצהירו של ג'רבי גובה במסמכים המעניקים לו גב רחב מהעירייה. בנספח שצורף לתצהיר, וחתום על ידי מנכ"ל העירייה איקי צור, נכתב כי לעירייה "אין התנגדות עקרונית ואף יש רצון להסדרת השימוש במזנונים בכפוף לכל הוראות דין". בנוסף, נעזר ג'רבי באחיו, חיים ג'רבי שמשמש כמנהל אגף החופים בעירייה.

שופט בית משפט השלום שמעון שר קבע כי ג'רבי ומלכה לא הצליחו להוכיח כי העסקים מנוהלים כדין. שר אימץ את הקביעה כי "לא ניתן לבנות מבנה בשטח של 300 מ"ר, להצר את הגישה לחוף ואת השטח שמשמש את הציבור, רק כי מדובר בחוף מוכרז". בהתייחס לטענות כי במשך השנים הושקעו כספים רבים במסעדות קבע כי השניים "נטלו את החוק לידיים והקימו את המבנים לא היתר כדין, דבר הפוגע באינטרס הציבורי הן מבחינת אכיפת החוק והן מבחינת הפגיעה בסביבה החופית". בנוסף פסק השופט הוצאות משפט בגובה עשרת אלפים שקלים למדינה.

לאחרונה, בעקבות הביקורת, הגישה העירייה תביעה לפינוי המסעדה של מלכה, בה טענה כי במשך שנים היא מנסה לפנות את המסעדה אך ללא הצלחה. בנוסף, באוגוסט האחרון הגישה רשות המסים, באמצעות פרקליטות מחוז חיפה, כתב אישום נגד דודי מלכה ובנו אלי שניהל את המסעדה של ג'רבי, בגין חשד להעלמת הכנסות בגובה של מאות אלפי שקלים.

לג'רבי ומלכה עסקים נוספים שקיבלו במסגרת שיקום האסיר, על אף שבמקרה של שניהם, המשיכו להסתבך בפלילים. מלכה מפעיל את מזנון העירייה במשך שנים ללא חוזה וללא תמורה מצדו. ג'רבי קיבל בעבר דוכן ירקות בשכונת בית אליעזר בעיר שהלך והתרחב. גם במקרה זה העסק מושכר לו ללא חוזה וללא תמורה.

ב היו מודעים במשך חודשים לפעילות העסקים והמתינו לעיריית חדרה שתפעל. אחרי ביקורות רבות והפצרות חוזרות ונשנות, הורה הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים, יוסף מישלב, לראש עיריית חדרה חיים אביטן, לפנות את שני העסקים עד ה- 15 בנובמבר, אולם עד יום זה, העסקים לא פונו. במכתב שהעביר פרקליט מחוז חיפה, עו"ד איתן לדרר, נכתב בהקשר זה כי "בנסיבות אלו, לא נותר אלא להסיק, שעיריית חדרה מאפשרת ביודעין את רמיסת החוק, ואני רואה עצמי נאלץ לפנות בנדון לרשויות המדינה שהנושא בתחום טיפולן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ