בג"ץ דן היום בעתירה נגד "חוק החרם"

החוק קובע שניתן לתבוע את מי שקורא לא לרכוש מוצרים מההתנחלויות או לא משתתף באירועי תרבות בשטחן. העותרים: זה 'תג מחיר' על התבטאויות פוליטיות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בג"ץ דן היום (רביעי) בעתירה נגד , שהגישו ארגונים פוליטיים ואזרחיים, ויחליט אם לקבל את בקשתם להוציא צו על תנאי נגדו. התיק צפוי לעבור לדיון לפני הרכב מורחב של שופטים. את הדיון היום מקיימים נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, והשופטים אסתר חיות ויורם דנציגר.

"חוק החרם", שנכנס לתוקף ביולי 2011, מאפשר לתבוע פיצוי, גם בלי להידרש להוכחת נזק, מאדם שקרא להימנע מרכישת מוצרים שיוצרו בהתנחלויות או להימנע מהשתתפות באירועי תרבות בהתנחלויות. החוק אף מסמיך את שר האוצר להטיל סנקציות כלכליות חמורות על מי שקרא לחרם או התחייב להשתתף בו.

העותרים טוענים שהחוק פוגע בזכויות החוקתיות לחופש ביטוי, לכבוד ולשוויון. לטענתם, "החוק מטיל 'תג מחיר' על התבטאויות פוליטיות לגיטימיות ופוגע בדיון הציבורי, דווקא בנושאים הבוערים והשנויים ביותר במחלוקת".

הפגנה נגד חוק החרם, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

עוד נטען כי לסנקציות החריפות שהחוק קובע יש "אפקט מצנן", המרתיע מראש מי שיבקשו להביע עמדה פוליטית באמצעות קריאה לחרם, ועל כן פגיעת החוק קיימת עוד בטרם הוגשה תביעה על בסיסו. 

את השנה עורכי הדין חסן ג'בארין וסאוסן זהר מארגון עדאלה, ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, בשם הוועד הציבורי נגד עינויים, המרכז הרפורמי לדת ומדינה – התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, המוקד להגנת הפרט ויש דין. העתירה הוגשה גם בשם שלושה ארגונים המקדמים חרם כלכלי כללי למאבק בכיבוש: קואליציית נשים לשלום, ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל ומרכז ירושלים לסיוע משפטי וזכויות אדם.

החוק ספג ביקורת רבה לפני אישורו בכנסת ולאחר מכן, הן מארגונים אזרחיים ופוליטיים בארץ והן מגורמים בזירה הבינלאומית. בין היתר גינו את החוק ב ו. גם היועץ המשפטי לכנסת וקבע כי הוא מהווה "פגיעה בליבת חופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל". ב, ובעת הדיונים לחקיקתו התנהלו מגעים בין משרד המשפטים למציעי החוק, שנועדו לעשותו מידתי יותר. חלק מהערות משרד המשפטים התקבלו והוטמעו בחוק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ