יועמ"ש הכנסת: הח"כים התעלמו מחוות דעת שסתרה עמדתם בחוק החרם

אייל ינון ספג ביקורת בבג"ץ על שהגן על החוק שביקר בעבר. השופטים שוקלים להוציא צו ביניים נגד החוק, המתיר סנקציות על הקוראים לחרם על ישראל

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, חשף אתמול (רביעי) בבג"ץ את הקושי שהוא ויועצים משפטיים אחרים של הכנסת והממשלה חווים בבואם להכריע בחוקיות הצעות חוק שעולות להצבעה, ועד כמה מתעלמים הח"כים מחוות דעת משפטית כשהיא מנוגדת לעמדתם הפוליטית.

אתמול התייצב ינון מול לפני שופטי בג"ץ - הנשיא אשר גרוניס והשופטים אסתר חיות וסלים ג'ובראן - לדיון בעתירות נגד חוק החרם. החוק, שנכנס לתוקף ביולי 2011, מאפשר תביעת פיצויים ממי שקוראים לחרם נגד גוף ישראלי או מוצרי ההתנחלויות, או קוראים להחרים אירועי תרבות בהתנחלויות, בלי להידרש להוכיח נזק. החוק אף מתיר הטלת סנקציות כלכליות על קוראים לחרם. נגד החוק הוגשו עתירות גופים פוליטיים ואזרחיים.

אייל ינוןצילום: מיכל פתאל

בדיון מתח השופט ג'ובראן ביקורת על היועץ המשפטי, המתייצב להגן על החוק אף שמתח עליו ביקורת. עו"ד ינון ענה שזו סיטואציה חריגה ושח"כים אינם מחויבים לקבל חוות הדעת של היועצים המשפטיים. "אנחנו, היועצים המשפטיים בכנסת ובממשלה, עשינו ככל יכולתנו להכניס את החוק למסגרות חוקתיות, אבל חוות הדעת שלנו אינן מחייבות את חברי הכנסת", אמר. "יש בחוק סמכות לתת ייפוי כוח לעורך דין אחר שייצג את הכנסת בדיון בבג"ץ, אבל סברנו שנכון יותר שלא לעשות זאת".

השופט ג'ובראן ענה לינון: "אז יוצא שהדרך היא לשלוח את אדוני (לבג"ץ, ג"ח) ללא תחמושת". שלושת השופטים לא הכריעו בשאלה אם להוציא צו ביניים נגד החוק, כפי שביקשו העותרים. השופטים ימסרו את עמדתם במועד אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ