פרטים שלא הוזכרו בכתב האישום

הנאשם ברצח אשר פלמר ובנו העיד שהיה סוכן של המודיעין הפלסטיני

מסמכים שהגיעו ל"הארץ" מלמדים כי הנאשם טען שמפעילו אף שילם לו לאחר שדיווח על מעורבותו בפיגוע. השב"כ: מצאנו שטענותיו שקריות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

גילויים חדשים בפרשת הרצח של אשר ויונתן פלמר שנרצחו לפני למעלה משנה: ראש החוליה שאחראית לרצח, ואאל ערג'ה, העיד בחקירתו בשב"כ כי היה סוכן שהופעל על ידי המודיעין המסכל הפלסטיני. פרט זה לא אוזכר , לאחר שבשב"כ הגיעו למסקנה כי מדובר ב"טענות שקריות".

אשר פלמר, בן 25 מקריית ארבע, התכוון לנסוע ביום שישי, 23 בספטמבר 2011, להתארח בשבת אצל הוריה של אשתו. ברכב המשפחתי הוא הושיב מאחור את בנו יונתן בן השנה והשניים יצאו לנסיעה בת חצי שעה לירושלים. סמוך לכפר חלחול, הושלכה לעברו אבן ממונית שנסעה בנתיב הנגדי. האבן פגעה בפניו של פלמר, וכתוצאה מכך הרכב סטה מהכביש, התהפך ונחת במטע סמוך. השניים נהרגו במקום מעוצמת הפגיעה.

23 בספטמבר היה יום דרמטי בגדה: הפלסטינים התכוננו לנאום עבאס באו"ם וצה"ל נערך לפרץ אלימות ואי-סדר. הנקודה שבה נרצח פלמר מוכרת לצבא כמקום מועד לפורענות בכל הנוגע ליידוי אבנים. בשל כך הוצב במקום כוח של צוערים מבית הספר לקצונה. הם ראו רכב מתהפך, סברו שמדובר בתאונה והזעיקו אמבולנסים. הדיווח השגוי שלהם הועבר במהרה על ידי דובר צה"ל לתקשורת. המסר היה ברור: אירועי ספטמבר לא יוצאים משליטה.

הנאשמים ברצח פלמר בביהמ"ש הצבאיצילום: אמיל סלמן

אולם בשטח התמונה הייתה אחרת. לזירה בא מפקד מחוז ש"י, ניצב עמוס יעקב, עם סגל הפיקוד הבכיר שלו. הממצאים שראו לא הסתדרו עם הדיווח הראשוני על תאונה. בעוד דוברת המחוז הוציאה הודעה על רכב שסטה ממסלולו בשל מהירות גבוהה בעיקול, יעקב הבין שיש פה משהו אחר. הוא הורה לשוטריו לבצע שורה של בדיקות כדי לברר מה קרה. בצבא לא אהבו את זה: בין מזרחי ליעקב התנהלה שיחה קשה. עדי שמיעה לשיחה מסרו ל"הארץ" כי מזרחי נזף ביעקב על כך שהוא מתעקש לבצע בדיקות מיותרות. מדובר צה"ל נמסר בתגובה לכך כי "לא נתייחס לנאמר בשיחות פנימיות בין קציני צבא לאנשי המשטרה, אך נציין כי האמירות המיוחסות לאלוף מזרחי אינן נכונות".

מאוחר יותר נמסר מהצבא כי "בניגוד לנטען, האלוף מזרחי פנה למפקד מחוז ש"י בבקשה לחקור את האירוע ולעדכנו בכל ממצא". בשעות הערב , אך עד היום סירב הצבא להיענות לבקשת משפחת פלמר ולחשוף את השעה המדויקת שבה הדבר התברר.

חקירת האירוע הועברה לשירות הביטחון הכללי וכעבור שבועיים נעצרה החוליה. בראשה עמד וואל ערג'ה, תושב חלחול ובעל מונית. קודם לפלמר הוא כבר יידה אבנים באותה שיטה. ביום האירוע, יחד עם עלי סעדה, הם נסעו במונית והשליכו את האבן על פלמר. לאחר מכן המשיכו הביתה וצפו מרחוק בכוחות ההצלה. בנובמבר 2011 הוגשו נגדם כתבי אישום על רצח. המשפט תם וכעת הם מחכים להכרעת הדין. בשב"כ ובפרקליטות הצבאית הציגו אותם כחוליה שהתארגנה באופן ספונטני וביקשה לנקום ביהודים על הצתת מסגד בשכם.

אשר פלמר ובנו יהונתן

עם זאת, מסמכי סיכום החקירה שכתבו חוקרי השב"כ והגיעו לידי "הארץ" מראים תמונה אחרת. ערג'ה הופעל על ידי המודיעין המסכל הפלסטיני. ב-4.10, כתב חוקר השב"כ מסמך המסכם את החקירה הראשונה של ערג'ה. בכותרת "עבודות של הנדון במנגנוני הרש"פ" נכתב כי בין השנים 2007-2001 עבד ערג'ה במשטרה הימית בחברון ובית לחם, בשמירה על מטות המשטרה הפלסטינית וכן ביצע סיורים לאבטחת הגבולות באינתיפאדה ב-2001. "הנדון היה לבוש מדים וחמוש באקדח. הרוויח 1,780 שקלים לחודש", נכתב בדו"ח. "בין 2009-2007 עבד באבטחת מטות המודיעין הכללי ברש"פ בחברון ובבית לחם. עבד בגוף ששמו משמר המטה. היה לבוש בבגדים אזרחים ולא חמוש. הרוויח 2,300 שקל בחודש".

בכותרת "עבודת הנדון כמקור של המודיעין הכללי" המשיך החוקר לפרט. "מיום שסיים את עבודתו הוא החל לעבוד בגוף זה כמקור באופן סודי. הנדון עובד מול שלושה מפעילים. שניים עיקריים והשלישי לעתים רחוקות. אינו מוכן למסור את שמותיהם ואת דרכי ההתקשרות עמם. נפגש עם מפעיליו פעמיים בחודש במסעדות. נפגש עם מפעיליו פעמיים מחוץ למטה, בתוך מכונית. ציין כי כעת עובד כנהג מונית, וכי עבודתו זו היתה ביוזמת מפעיליו במודיעין הכללי, וזאת מתוך ההנחה כי נהג מונית נטמע באוכלוסייה ומכיר אנשים. קיבל משימות הקשורות במעקב אחר אנשים, בעיקר במסגדים. כמו כן היה צריך ליצור קשר עם אנשים. קיבל שכר על עבודתו כמקור לפי משימות שביצע. את שכרו מקבל בפגישותיו עם מפעילים. לעתים לא מקבל שכר ולעתים מקבל 1,000-200 שקל. לא קיבל ממפעיליו במודיעין הכללי אמצעי טלפוניה כלשהו. נוהג להתקשר למפעיליו לטלפון האישי שלהם והם חוזרים אליהם ואומרים לו היכן להיפגש". יש לציין, כי בחקירתו הראשונה ערג'ה שיקר וטען לאליבי, כאילו נכח בבניין הביטחון המסכל בזמן הפיגוע. אך כעבור יום נשבר, והמשיך לטעון כי הוא הופעל.

ב-6 באוקטובר 2011 כתב החוקר סיכום חקירה נוסף. בכותרת "הנדון עדכן את מפעילו ברש"פ במעורבותו בפיגוע", כתב החוקר כי "בתאריך 3.10 שעה 14:00 נפגש הנדון עם מפעילו בביטחון המסכל במסעדה. בפגישתם עדכן הנדון את מפעילו בהשתלשלות הפיגוע, ובכך שעלי ביצע את הפיגוע. מפעילו שיבח אותו על שעדכן אותו בכך, ונתן לו 100 שקל. מפעילו ביקש לעדכנו אם יוודע לו כי לאחד מחברי החוליה יש אמל"ח".

דבר מכל זה לא מצא את דרכו לכתב האישום. מתיק החקירה לא ברור אלו בדיקות נעשו כדי לאשש או להפריך את גרסתו. לעומת זאת, בחרה הפרקליטות הצבאית לכלול בכתב האישום כי החוליה פעלה על רקע הצתת מסגדים. בפרקליטות הצבאית נתלו באמירה של ערג'ה, כי פעל על רקע הצתת מסגד בשכם כמה ימים קודם לכן, אולם מקרה כזה לא אירע בימים שלפני הרצח.

מהשב"כ נמסר כי "ערג'ה הודה בחקירתו בחלקו בפיגוע בו נרצחו אשר ויונתן פלמר. עוד הודה הלה בביצועם של מספר רב מאוד של מעשים דומים, חלקם לאחר הפיגוע האמור, שנסתיימו, למרבה המזל, ללא נפגעים. לנוכח ההתאמה בין תוכן ההודאות לממצאים הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום נגד ערג'ה ושותפיו.

"בחקירתו התנהג ערג'ה בצורה מניפולטיבית ובין היתר, חזר בו בהודייתו בביצוע המעשים וטען לקשרים שקיים, כביכול, עם המודיעין המסכל הפלסטיני. לנוכח התנהלותו האמורה של ערג'ה, מסקנות הגורמים המקצועיים הינם כי מדובר בטענות שקריות. יצוין שטענות אלה לא הועלו על ידי ערג'ה בהליך המשפטי בעניינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ