זעם בסנגוריה: עצירים הובלו אזוקים ברחובות ירושלים

בסנגוריה הציבורית טוענים כי למרות ביקורת מצד בית המשפט על הנוהג - המשטרה ממשיכה ללוות עצירים כבולים, בהם קטינים, להארכות מעצר לעין כל

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

הסנגוריה הציבורית בירושלים מוחה נגד הרגלה של משטרת המחוז להוביל עצורים כבולים בידיהם וברגליהם ברחובות העיר בדרך לבית משפט השלום בבירה, בו נערכים רוב דיוני הארכת המעצר.

בית המשפט נמצא במרחק של כמה עשרות מטרים מבית המעצר במגרש הרוסים - מתקן המעצר והחקירות המרכזי של ירושלים. במשך השנים סיגלו השוטרים נוהג להוביל את העצירים לדיונים בבית המשפט ברחוב בעודם כבולים. הסנגורים והשופטים מחו נגד הנוהג הזה והביאו לביטולו.

ב-2010, אחרי מקרה נוסף של הובלת עציר כבול ברחובות, נזפה במשטרה נשיאת בית משפט השלום, השופטת שלומית דותן. "בעבר התרעתי בפני פיקוד המשטרה במחוז ירושלים על תופעה זו, וצר לי לשמוע שהדברים לא הועילו כדי להביא להפסקה מוחלטת של הובלת עצירים בדרך שהיא מנוגדת לחוק", אמרה. לאחרונה שוב התקבלו בסנגוריה הציבורית עדויות על חידוש הנוהג. 

במכתב ששלח סנגור מחוז ירושלים, עו"ד דורי פינטו, לנצ"מ מוטי לוי, קצין חקירות ומודיעין במחוז, הובאו מספר דוגמאות שאספו אנשי הסנגוריה מהתקופה האחרונה. עו"ד רשאד זועבי, ראש מחלקת מעצרים בסנגוריה הציבורית בירושלים, הבחין בתוך יומיים בשלושה מקרים של הובלת עציר כבול ברחוב. "ביום 25.11 הובל מר ס.ס לבית המשפט על ידי שני שוטרים כשהוא אזוק בידיו, לדברי עו"ד זועבי, כאשר הרחוב היה הומה אנשים וכלי רכב", נכתב, "אחד השוטרים הוביל את העצור הכבול על ידי אחיזה בצווארון חולצתו". במקרה אחר הובלו שני קטינים גם כן דרך הרחוב ונותרו אזוקים במשך כשעתיים במסדרון בית המשפט. 

בית המעצר במגרש הרוסים בירושליםצילום: טל כהן

פינטו הדגיש כי אופן הפעולה מנוגד לחוק בייחוד ביחס לקטינים. "זה נראה רע, זה משפיל כשאנשים מובלים כבולים ברחוב וכולם רואים אותם", אמר, "זה פוגע בכבודם של אנשים וצריך למצוא דרך אחרת לעשות זאת". לדבריו, יש להניח כי ההתנהלות הבעייתית לא אירעה במקרים בודדים אלא הפכה לדרך עבודה שהשתרשה בקרב שוטרי המחוז. 

משטרת ירושלים מסרה בתגובה כי היא רואה בחומרה הובלת עצורים כבולים לעיני כל. "המקרים מטופלים משמעתית והוצאה הנחייה מחוזית בעניין", נמסר, "משטרת המחוז רואה את הנושא עין בעין עם הסנגוריה הציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ