בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד חוק החרם והורה למדינה לנמק מדוע לא יבוטל

החוק קובע שניתן לתבוע את מי שקורא לא לרכוש מוצרים מההתנחלויות או להחרים גופים ישראליים, גם מבלי להוכיח שנגרם נזק

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בג"ץ הוציא היום (שני) צו על תנאי המורה למדינה לנמק בתוך ארבעה חודשים מדוע אין לפסול את חוק החרם. כמו כן הוחלט כי המשך הדיונים בעתירה ייערכו בפני הרכב מורחב של שופטים.

החוק, שנכנס לתוקף ביולי 2011, מאפשר לתבוע פיצויים ממי שקוראים לחרם נגד גוף ישראלי או מוצרי ההתנחלויות, או קוראים להחרים אירועי תרבות בהתנחלויות, בלי להידרש להוכיח נזק. החוק אף מתיר הטלת סנקציות כלכליות על קוראים לחרם.

העתירות נגד חוק החרם הוגשו במארס האחרון על ידי כמה ארגוני זכויות אדם וארגוני שמאל, בעזרת עורכי הדין חסן ג'בארין וסאוסן זהר מארגון עדאלה ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח בישראל ועו"ד גבי לסקי, המייצגים שמונה ארגוני חברה אזרחית, בהם הוועד הציבורי נגד עינויים, המרכז הרפורמי לדת ומדינה – התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, המוקד להגנת הפרט ויש דין. בנוסף עתרו שלושה ארגונים המקדמים חרם כלכלי במטרה להיאבק בכיבוש: קואליציית נשים לשלום, ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל ומרכז ירושלים לסיוע משפטי וזכויות אדם. 

הפגנה נגד חוק החרם, בשנה שעברה בירושליםצילום: תומר אפלבאום

עו"ד סאוסן זהר מעדאלה, שייצגה את העותרים בדיון, אמרה בתגובה להחלטת בג"ץ כי "אנו שמחים לגלות כי שופטי בית המשפט העליון זיהו את הבעייתיות החוקית הרבה הקיימת בחוק זה, אשר פוגע קשות בחופש הביטוי והמחאה. חוק זה נולד בחטא ובניגוד לעמדתם של היועצים המשפטיים המלווים את תהליכי החקיקה ולפיכך אין זה מפתיע שהוא יעמוד כעת למבחן רציני בבית המשפט העליון. אנו תקווה כי שופטי בג"ץ ישלימו את המלאכה וימחקו את החוק הבלתי דמוקרטי הזה מספר החוקים".

ביום רביעי האחרון דן בג"ץ בסוגיה בפני נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, והשופטים אסתר חיות וסלים ג'ובראן. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, שייצג את הכנסת בדיון, חשף את הקושי שהוא ויועצים משפטיים אחרים של הכנסת והממשלה חווים בבואם להכריע בחוקיות הצעות חוק שעולות להצבעה, ועד כמה מתעלמים הח"כים מחוות דעת משפטית כשהיא מנוגדת לעמדתם הפוליטית. 

בדיון מתח השופט ג'ובראן ביקורת על היועץ המשפטי, המתייצב להגן על החוק אף שמתח עליו ביקורת. עו"ד ינון ענה שזו סיטואציה חריגה ושח"כים אינם מחויבים לקבל חוות הדעת של היועצים המשפטיים. "אנחנו, היועצים המשפטיים בכנסת ובממשלה, עשינו ככל יכולתנו להכניס את החוק למסגרות חוקתיות, אבל חוות הדעת שלנו אינן מחייבות את חברי הכנסת", אמר. "יש בחוק סמכות לתת ייפוי כוח לעורך דין אחר שייצג את הכנסת בדיון בבג"ץ, אבל סברנו שנכון יותר שלא לעשות זאת".

חבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי ותנועת גוש שלום בה הוא פעיל בירכו על החלטת שופטי בג"ץ להוציא צו על תנאי בעתירה ולחייב את המדינה להסביר מדוע לא יבוטל החוק. "אנו היינו הראשונים לעתור נגד החוק המתועב הזה, מיד בבוקר אחרי שהרוב הימני הדורסני בכנסת העביר אותו. לשמחתנו הצטרפה למאבק תוך זמן קצר קשת רחבה של אישים וגופים שעתרו גם הם", אומר אבנרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ