ערב הכרעת תיק ליברמן, הסבך המשפטי רחוק מקצו

היועמ"ש עדיין מתמהמה בקבלת החלטה בעניין התיק המתנהל נגד השר, אך נדרש לגבש עמדה בסוגיית המשך כהונתו כשר וחבר כנסת

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ארבעה ימים חלפו מאז תם מניין חודש הימים שבסופו העריך היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי יפרסם את החלטתו בעניין תיקו הפלילי של שר החוץ אביגדור ליברמן. ערב הבחירות בפרקליטות מסרבים לומר מתי אך במערכת המשפטית יש הסבורים כי ההכרעה תפורסם במהלך הימים הקרובים.

בזמן שווינשטיין מתמהמה בהחלטתו, יש לזכור כי הכרעה משפטית נוספת עומדת לפתחו: גיבוש עמדתו בסוגיית המשך כהונתו של ליברמן כשר וכחבר כנסת. הכרעה זו מציבה דילמות משפטיות שלא לכולן יש תשובה מובהקת בחוק או בפסיקה.

על פי המסתמן היועץ מתכוון לסגור את תיק החקירה המרכזי שהתנהל נגד ליברמן ולהגיש נגדו כתב אישום בהפרת אמונים בגין קידום השגריר זאב בן אריה - שמסר לליברמן פרטים אודות חיקור דין שהתנהל נגדו בבלארוס, מבלי שדיווח על מסירת המידע.

חוק יסוד: הממשלה קובע כי לא ניתן למנות לשר מי שנידון למאסר בגין עבירה שיש עמה קלון במשך שבע שנים אחרי שסיים לרצות את עונשו, ואינו מתייחס למקרה בו מוגש כתב אישום נגד שר מכהן. עם זאת, פסקי הדין בעניין השרים דרעי ופנחסי קבעו כי אם מוגש נגד שר כתב אישום ב"עבירות חמורות" עליו להתפטר מתפקידו או שעל ראש הממשלה לפטרו.

אביגדור ליברמןצילום: מיכל פתאל

המושג "עבירות חמורות" מעולם לא הובהר בפסיקה, ועל כן לא ברור האם המעשה המיוחס לליברמן ייחשב כעבירה חמורה המונעת ממנו לכהן כשר. מקרים קודמים שנדונו בנושא עסקו בעבירות שחומרתן מובהקת, כגון עבירות שוחד ועבירות מין בכפייה, אך המעשה המיוחס לליברמן מצוי ככל הנראה במדרג הנמוך של עבירת הפרת האמונים ועל כן פחות מובהק.

בכל הנוגע למינויו של ליברמן כשר בכנסת הבאה, ככל הנראה יחול עקרון דומה לזה שנקבע בפסיקה, אך אם הכנסת תאשר את מינויו לשר אף שתלוי ועומד נגדו כתב אישום, סביר להניח שבית המשפט שייבחן את החלטתה ייתן יותר משקל לשיקול דעתה.

אפשרות נוספת על הפרק היא שעם הגשת האישום יגיעו ליברמן והפרקליטות במהרה להסדר טיעון אשר יכלול הסכמות בדבר העונש ובשאלת הקלון. חוק יסוד: הממשלה לא מתייחס לשאלה איזה עונש מונע מאדם לכהן כשר - האם רק מאסר בפועל או גם מאסר על תנאי ואין לשאלה זו תשובה בפסיקה או במאמרים, על כן גם לגבי כך יצטרך וינשטיין לגבש עמדה.

לגבי כהונתו של ליברמן כחבר כנסת, עצם הגשת האישום לא תמנע ממנו להמשיך לכהן בכנסת הנוכחית או להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. אך אם יורשע בעת כהונתו כח"כ בעבירה שיש בה קלון יהיה עליו להתפטר מהכנסת. אם יורשע ויוטל עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים ומעלה וייקבע כי יש קלון בעבירה בה הורשע הוא יהיה מנוע מלהתמודד לכנסת בבחירות הקרובות ובמשך שבע השנים אחרי תום ריצוי עונשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ