נבחר ההרכב המורחב שידון ביולי בערעור המדינה על פסק דין אולמרט

טרם קביעת ההרכב הודיעו חמישה שופטים לגרוניס כי אינם יכולים לדון בתיק בשל היכרות קודמת עם ראש הממשלה לשעבר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

נשיא בית המשפט העליון, השופט , קבע אתמול כי ערעור המדינה על פסק הדין בעניינם של ראש הממשלה לשעבר, , ושל מנהלת לשכתו לשעבר, , יידון ביולי בפני הרכב מורחב של חמישה שופטים.

הרכב השופטים יכלול את הנשיא גרוניס ואת השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן. טרם קביעת ההרכב, הודיעו חמישה משופטי העליון לנשיא גרוניס כי הם מנועים מלדון בתיק בשל היכרות קודמת עם ראש הממשלה לשעבר. החמישה הם אליקים רובינשטיין, מרים נאור, אסתר חיות, עדנה ארבל וחנן מלצר. מהנהלת בתי המשפט נמסר כי "חברי ההרכב נקבעו לפי הוותק. עם זאת, שופטים ותיקים מסוימים לא נכללו בהרכב המורחב לנוכח היכרות עם המעורבים בהליך, בין במסגרת מילוי תפקיד ובין על רקע אחר".

ההרכב שנבחר, בראשותו של נשיא , ישמע את טענות הצדדים בשני דיונים שנקבעו ל-2 ול-4 ביולי. בדרך כלל, בערעורים פליליים, מונה הרכב השופטים בבית המשפט העליון שלושה שופטים. קביעת ההרכב המורחב מצביעה על כך שגרוניס סבר כי ההחלטה תצריך הכרעה בשאלות משפטיות עקרוניות בעלות חשיבות ציבורית.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרטצילום: אוליבייה פיטוסי

ג'ובראן היה אחד מחברי על הרשעתו בעבירות מין. שלשום קבע הרכב שופטים בראשותו, שישב בו גם השופט ניל הנדל, כי "המאבק בשחיתות הציבורית צריך לבוא לידי ביטוי בענישה מחמירה ומרתיעה".

על עבירת הפרת האמונים שבה הורשע אולמרט כתב ג'ובראן באותו פסק דין, שעסק בפרשת רשות המסים, כי "קיימת חומרה רבה בעבירת הפרת אמונים מצד עובד ציבור בשל החשיבות של הערכים המוגנים העומדים בבסיס העבירה. החשיבות שבהגנה על ערכים אלה מתעצמת נוכח גילויים גוברים והולכים של שחיתות ציבורית במסדרונות השלטון".

דנציגר, שלפני מינויו כשופט עסק כעורך דין בעניינים אזרחיים, דן כשופט גם בעניינים פליליים. בזמנו קבע כי יש לעכב את ביצוע מאסרו של קצב בשל האפשרות שערעורו יתקבל. בספטמבר פסק כי על המדינה להפעיל שיקול דעת זהיר ואחראי בבואה להגיש ערעור על זיכוי שניתן על ידי שלושה שופטים פה-אחד (בדומה לזיכויו של אולמרט בשתי פרשות על ידי שלושה שופטים).

פוגלמן היה ב, אברהם הירשזון, והצטרף למסקנת השופט ריבלין לפיה "קבלה שיטתית של כספים באמצעות מעטפות מזומנים בלא שכספים אלה מתועדים ונרשמים באופן גלוי בדו"חות התאגיד, משמשת אינדיקציה ברורה לאי-כשרותם", והסכים כי "מעל מעטפות מזומנים מעין אלה מתנוסס 'דגל שחור'". לאחר שהורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות וזוכה מהאישומים שיוחסו לו בפרשות טלנסקי וראשונטורס. המדינה ערערה על זיכויו בשתי הפרשות ועל קולת העונש שנגזר עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ